Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Linux игри - подкарване и инсталиране

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335664
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Кое по-точно те отказа? Че очакваш да се появяват някакви папки в игрите, което не се случва и под Windows, но ти очакваш да се случи под Linux, защото?

Влизаш с файловия мениджър в /home/твоят_потребител/.wine/ и си разгледай префикса. Ако объркаш нещо, винаги можеш да го изтриеш и при следващо стартиране на Windows приложение или извикване на winecfg, той ще се създаде наново в първоначален чист вид. Разглеждай го като все едно си инсталирал WinRar и с него се отварят всички архиви - има си файлова асоциация, всичко. Същото е и с Wine - инсталира се, създава "фалшив" Windows в /home/твоят_потребител/.wine/ и стартира приложенията с негова помощ. Ако зададеш на всяко едно .exe да се отваря по подразбиране с Wine, ще ги отваря именно с този префикс в /home/твоят_потребител/.wine/.

Ако искаш да добавяш библиотеки, просто пишеш winecfg в терминал и ти се отварят настройките:
Изображение
Добавянето на библиотеки става от таб Libraries:
Изображение

Личното ми мнение е, че играта няма да ти тръгне по-добре с добавянето на някакви рандъм библиотеки. Просто инсталирай DXVK и играта ще ти върви съпоставимо с Windows - отваряш Winetricks, ако ги нямаш, инсталирай ги и с цъкане на мишката инсталираш. По-лесно е обаче от терминал:

Код: Избери всички

winetricks dxvk
Точка, само това е, нищо повече.
beleale написа:
чет мар 14, 2024 22:23
Плюс това като инсталирам игра през lutris или bottles те също инсталират wine и тук малко ми става неясно кой какво инсталира и защо, след като го има вече.
Тези приложения не използват глобалния ти Wine префикс, а правят отделен за всяка една игра. Приеми го като по един Windows за всяка една игра, което е по-доброто решение, защото може да има настройки, които да се бият с друга игра. Тези приложения също така използват различни версии на Wine/Wine-Staging, Wine-Staging-Tkg, WineGE, Proton, ProtonGE и пр.

На коя дистрибуция си и каква видео карта използваш?
Прочетено: 204237 пъти
Изображение
begbi
Регистриран
Мнения: 40
Регистриран: нед мар 17, 2024 13:55
Репутация: 205
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от begbi »

Mozo написа:
ср мар 20, 2024 15:02


Личното ми мнение е, че играта няма да ти тръгне по-добре с добавянето на някакви рандъм библиотеки.
Да ти кажа и аз точно това си мислех, все пак няма официален порт или както там се нарича за линукс (затова се зарибих по изказването на Валсо, че вървяла по - добре), демек може да каже само човек, който наистина я играе от линукс, но той не може да ми обясни разбираемо, как точно и какво прави.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11129
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40203
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Валсо »

Mozo написа:Личното ми мнение е, че играта няма да ти тръгне по-добре с добавянето на някакви рандъм библиотеки. Просто инсталирай DXVK и играта ще ти върви съпоставимо с Windows - отваряш Winetricks, ако ги нямаш, инсталирай ги и с цъкане на мишката инсталираш. По-лесно е обаче от терминал:

Код: Избери всички

winetricks dxvk
Точка, само това е, нищо повече.
Като не си пробвал, недей да говориш. Имам инсталиран DXVK в системата. Върви ли както трябва играта? Не. Примигващите сенки са най-малкият проблем.
Работи както трябва, само ако направи това, което казах.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335664
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

begbi написа:
ср мар 20, 2024 16:21
Mozo написа:
ср мар 20, 2024 15:02


Личното ми мнение е, че играта няма да ти тръгне по-добре с добавянето на някакви рандъм библиотеки.
Да ти кажа и аз точно това си мислех, все пак няма официален порт или както там се нарича за линукс (затова се зарибих по изказването на Валсо, че вървяла по - добре), демек може да каже само човек, който наистина я играе от линукс, но той не може да ми обясни разбираемо, как точно и какво прави.
Инсталирай DXVK и пробвай пак. Ако го нямаш инсталиран, е нормално да ти върви зле.
Валсо написа:
ср мар 20, 2024 16:36
Mozo написа:Личното ми мнение е, че играта няма да ти тръгне по-добре с добавянето на някакви рандъм библиотеки. Просто инсталирай DXVK и играта ще ти върви съпоставимо с Windows - отваряш Winetricks, ако ги нямаш, инсталирай ги и с цъкане на мишката инсталираш. По-лесно е обаче от терминал:

Код: Избери всички

winetricks dxvk
Точка, само това е, нищо повече.
Като не си пробвал, недей да говориш. Имам инсталиран DXVK в системата. Върви ли както трябва играта? Не. Примигващите сенки са най-малкият проблем.
Работи както трябва, само ако направи това, което казах.
Ем, обясни му на човека на разбираем език тогава.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11129
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40203
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Валсо »

Е какво по-разбираемо от това, което му написах?
begbi
Регистриран
Мнения: 40
Регистриран: нед мар 17, 2024 13:55
Репутация: 205
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от begbi »

Отказвам се, защото смятам, че не могат да се изкарат повече кадри, а смятам съм направил всичко необходимо.
Сложил съм всички необходими вулкан библиотеки, последния драйвер за видеото, dxvk.
Създадох нова папка "n" в директорията на wine, посочих директорията на играта.
Изображение

В cfg съм задал каквото трябва...
Изображение
Изображение

Префикса го зададох така: WINEARCH=win64 WINEPREFIX=~/.wine64 winecfg
Поглеждах и тук също: https://appdb.winehq.org/objectManager. ... &iId=36493

Честно казано то и хардуера ми не е от най - силните...

Все пак ми беше полезно занимание, горе - долу ми се изясни как работи програмата, още веднъж благодаря !
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335664
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

begbi написа:
чет мар 21, 2024 11:11
Създадох нова папка "n" в директорията на wine, посочих директорията на играта.
Това не е имало нужда да го правиш. Ама никаква.
begbi написа:
чет мар 21, 2024 11:11
Изображение
Това също няма смисъл да го правиш.
begbi написа:
чет мар 21, 2024 11:11
В cfg съм задал каквото трябва...
Изображение]
Как го зададе това? Като просто го писа или си инсталира vcrun пакетите?
begbi написа:
чет мар 21, 2024 11:11
Префикса го зададох така: WINEARCH=win64 WINEPREFIX=~/.wine64 winecfg

Това е абсолютно безсмислено. Както вече ти написах и в по-горния ми пост, глобалният префикс се самовъзстановява при изтриване и няма нужда да му указваш нито път, нито архитектура. Защото сега пътят на новия префикс не е този по подразбиране и като стартираш някое екзе, приложението/играта ще се стартира с глобалния ти префикс, а този, който си създал, ще почива и няма да прави нищо, защото не е указан изрично. Преди стартиране ще трябва всеки път да указваш префикса, който си създал, за да се използва той от приложението, което ще стартираш след това, иначе се използва този в /home/твоят_юзър/.wine.

Не четеш какво ти пиша - триеш папката /home/твоят_юзър/.wine, цъкаш два пъти на което и да е .exe, префиксът се пресъздава сам. Изпълняваш:

Код: Избери всички

winetricks dxvk
И готово. Нищо друго. Няма нужда да добавяш драйвове, няма нужда да инсталираш vcrun, няма нужда да създаваш папки, да експортваш префикси, да местиш играта и т.н. Само тези две стъпки, работа за около минута.
Изображение
begbi
Регистриран
Мнения: 40
Регистриран: нед мар 17, 2024 13:55
Репутация: 205
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от begbi »

[/quote]


Това е абсолютно безсмислено. Както вече ти написах и в по-горния ми пост, глобалният префикс се самовъзстановява при изтриване и няма нужда да му указваш нито път, нито архитектура. Защото сега пътят на новия префикс не е този по подразбиране и като стартираш някое екзе, приложението/играта ще се стартира с глобалния ти префикс, а този, който си създал, ще почива и няма да прави нищо, защото не е указан изрично. Преди стартиране ще трябва всеки път да указваш префикса, който си създал, за да се използва той от приложението, което ще стартираш след това, иначе се използва този в /home/твоят_юзър/.wine.

Не четеш какво ти пиша - триеш папката /home/твоят_юзър/.wine, цъкаш два пъти на което и да е .exe, префиксът се пресъздава сам. Изпълняваш:

Код: Избери всички

winetricks dxvk
И готово. Нищо друго. Няма нужда да добавяш драйвове, няма нужда да инсталираш vcrun, няма нужда да създаваш папки, да експортваш префикси, да местиш играта и т.н. Само тези две стъпки, работа за около минута.
[/quote]

Добре, изтрих всичко и направих точно каквото каза, резултата е същият.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335664
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Да, знам, че ще е същият, просто ти показвам как да работиш без да се мъчиш и да не правиш безсмислени упражнения :thumbright:
Изображение
begbi
Регистриран
Мнения: 40
Регистриран: нед мар 17, 2024 13:55
Репутация: 205
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от begbi »

Mozo написа:
чет мар 21, 2024 12:51
Да, знам, че ще е същият, просто ти показвам как да работиш без да се мъчиш и да не правиш безсмислени упражнения :thumbright:
Прав си разбира се, просто си нямах хал хабер, но вече ми е ясно :lol:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11129
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40203
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Валсо »

begbi написа:
чет мар 21, 2024 11:11
Отказвам се, защото смятам, че не могат да се изкарат повече кадри
Е то зависи каква ти е видеокартата. Аз съм с GTX 1660 Ti и ако НЕ пусна v-sync, кадрите варират между 110 и 140, но понеже ме дразни разкъсването на картината, когато въртиш камерата, винаги я играя с включена вертикална синхронизация и затова през цялото време върви с 60 кадъра (защото мониторът ми е 60-херцов).
begbi
Регистриран
Мнения: 40
Регистриран: нед мар 17, 2024 13:55
Репутация: 205
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от begbi »

Стара барака е gt740, в уин със sd клиент ми върви с 50, 60 кадъра, в линукса 28 - 45. С v-sync е по - зле.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335664
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Нормално е това - първо, че DXVK почти винаги има оувърхед, второ, че отдавна се гледат само новите видео карти и там нещата работят далеч по-добре.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11129
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40203
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Валсо »

begbi написа:
чет мар 21, 2024 14:07
Стара барака е gt740, в уин със sd клиент ми върви с 50, 60 кадъра, в линукса 28 - 45. С v-sync е по - зле.
:toothy10:
Това е древно, бре! Аз играя HD клиента, SD отдавна го забравих.
begbi
Регистриран
Мнения: 40
Регистриран: нед мар 17, 2024 13:55
Репутация: 205
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от begbi »

Валсо написа:
чет мар 21, 2024 14:41
begbi написа:
чет мар 21, 2024 14:07
Стара барака е gt740, в уин със sd клиент ми върви с 50, 60 кадъра, в линукса 28 - 45. С v-sync е по - зле.
:toothy10:
Това е древно, бре! Аз играя HD клиента, SD отдавна го забравих.
Древен си е, но ми служи вярно, то и аз не съм първа младост :)
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”