Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Всичко за Дебиан

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Mozo »

А, за бачкане - бачкат. Имам два доста големи телевизора в офиса със закачени макове на гърба и сложени матрици за тъч. Ubuntu е единственото нещо, което успя да подкара матрицата и са си с него вече шеста година и оттогава само ги ъпгрейдвам. Маковете бяха шкартирани още с идването, че никой не им се радваше :lol: :lol: :lol:

Та, да, ако не е нещо за кой знае какво, стават, но ако човек ръчка постоянно, играе, иска да инсталира това-онова, са си мъка убунту-тата.
Прочетено: 55376 пъти
Изображение
cybercop
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1437
Регистриран: чет юни 04, 2015 19:27
Репутация: 11878
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от cybercop »

Mozo написа:
вт фев 27, 2024 13:41

Та, да, ако не е нещо за кой знае какво, стават, но ако човек ръчка постоянно, играе, иска да инсталира това-онова, са си мъка убунту-тата.
И тука не съм съгласен. Повечето програми ги издават първо за Ubuntu. Може да не ти е удобно да ги признаеш, но в прочутият битак на Arch е пълно с препакетирани пакети от Ubuntu. И, няма как да бъде по друг начин, защото много рядко корпоративен софтуер се издава за нея. По- скоро е изключение. По този повод си писахме, когато коментирахме пакета с декодерите на Google под които си пишеше, откъде са взети за AUR.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Mozo »

А, не го отричам, би било тъпо, но това няма значение в случая. Просто pacman е на светлинни години от apt, няма случай да съм изпаднал в дипендънси хел, нямал съм случй да ми се почупят я миръри, я пакети, докато при Ubuntu това си е често срещано, не се влачи като охлюв и пр. Плюс това за някои пакети не си прав. Аз съм геймър, при Arch нещата идват по-бързо. Нямаш си идея колко пъти тези с Ubuntu са чакали цифра време, за да могат да играят някоя игра :съгласен:
Офтопик:
И нека е битак - инсталирам нещо за секунди, което при Debian/Ubuntu отнема цифра време :съгласен:
Изображение
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Xxxx »

https://popey.com/blog/2024/02/exodus-b ... k-swindle/

Поредно доказателство, че snap не става. Не за пръв и едва ли за последен път - вируси в snap store.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Xxxx написа:
пет мар 01, 2024 09:22
https://popey.com/blog/2024/02/exodus-b ... k-swindle/

Поредно доказателство, че snap не става. Не за пръв и едва ли за последен път - вируси в snap store.
Много професионално е подходил авторът от статията.

Преди години спорихме тук по форумите за флатпак, снап и още тогава ви опонирах колко са пробити, не като технология, а като процедура на опаковане от знайни и в пъти повече незнайни пакетьори. Със снап и флатпак Линукс все повече ще заприличва на един пробит откъм сигурност Андроид, където е същото. И това най-вече е поради мераците на RH и Canonical да се освободят от бремето да поддържат потребителски пакети, само системни им е меракът. За съжаление immutable модата в дистрата е на път да утвърди този тренд .

Затова съм си избрал Дебиан - дистрото с най-много пакети от сигурен източник, за да не прибягвам до флатпаци и снапове, или ако прибягвам да е в най-минимална степен. И подсвирквам си даже smst :lol:

------------------------
П.С.
Сетих се да погледна и във Void инсталацията си с допълнителни флатпак пакети.

Google Chrome
NOTE: This wrapper is not verified by, affiliated with, or supported by Google.

Microsoft Edge
NOTE: This wrapper is not verified by, affiliated with, or supported by Microsoft.

Steam
Note: This is a community package of Steam gaming plaform not officially supported by Valve.

Сериозен кандидат съм за хак през флатпак у Void. Нема лабаво. :toothy10:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Xxxx »

Май GNOME не е толкова безбъгав :mrgreen: Странен бъг в System Monitor има от известно време в Testing/Sid. Показва постоянно писане от 3-4 MiB в секунда, а такова дефакто няма. :-k В случая за има-няма 1 минута показва 1.7 GiB писане, а реално не е така :lol:
Изображение
Изображение

iotоp не показва никаква активност :-k
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Mozo »

Не си спомням някой дори и да си помислял, че е безбъгав :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от бат-начо »

Xxxx написа:
съб мар 02, 2024 09:43
Показва постоянно писане от 3-4 MiB в секунда, а такова дефакто няма. :-k В случая за има-няма 1 минута показва 1.7 GiB писане, а реално не е така :lol:
И казваш, спрял си всичкото кеч дето прави промени по логовете? Не го вярвам, само от факта, че си графичен, само от факта, че имаш мишка и я движиш... дефакто никъде не се описва тва действие, нали?
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Shaker »

Mozo написа:
съб мар 02, 2024 11:02
Не си спомням някой дори и да си помислял, че е безбъгав :mrgreen:
O, има такива хора. Показват на KDE бъгавите неща, но на GNOME - не. Твърдят, че всичко е перфектно, а като я пробваш тази графична среда, сложиш най-известните добавки, повярвай ми, бъговете на KDE ще ти се сторят песен. Дори и на чист GNOME видях доста гадни бъгове, но манипулаторите умело отговарят - "Изобщо не ме интересува, не я използвам тази функционалност". На такива много им се дразня. Покажа, че и GNOME има бъгове с факти, но те действат - "Чукча не читател, той е писател".
Понеже да съм в крак с темата, пробвах чист Debian с XFCE преди време на стария лаптоп. Ами не е моята дистрбуция. Много са остарели пакетите и много такива съответно ги няма. Не посмях да сложа допълнителни хранилища, като знам apt колко е лабав там. Все още пълен кошмар при счупени пакети или някакви конфликти. За базова и орязана система - става.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от бат-начо »

Мда, ще направя друга тема за Дебиан. И ще правя всеки път друга, когато в нея почне да се говори за друго. Така скоро във форума ще има много нови теми.
Каква е файдата да има правила.
Селски, Начо Селски.
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Xxxx »

бат-начо написа:
съб мар 02, 2024 19:01
Xxxx написа:
съб мар 02, 2024 09:43
Показва постоянно писане от 3-4 MiB в секунда, а такова дефакто няма. :-k В случая за има-няма 1 минута показва 1.7 GiB писане, а реално не е така :lol:
И казваш, спрял си всичкото кеч дето прави промени по логовете? Не го вярвам, само от факта, че си графичен, само от факта, че имаш мишка и я движиш... дефакто никъде не се описва тва действие, нали?
Нищо не е променяно. Какви са тия логове, то за 5 минути показва 10 гигабайта :lol: Не може да е вярно.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от бат-начо »

Може, има няква разлика между Дебиан и Девуан. И на нещо, различно от стабилно, ти си човекот дето трябва да откриеш кое е.
И бъди сигурен, че не си единствения с такъв проблем. Ако е проблем.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1083
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10461
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Fernando Sucre »

Shaker написа:
съб мар 02, 2024 20:11
Mozo написа:
съб мар 02, 2024 11:02
Не си спомням някой дори и да си помислял, че е безбъгав :mrgreen:
O, има такива хора. Показват на KDE бъгавите неща, но на GNOME - не. Твърдят, че всичко е перфектно, а като я пробваш тази графична среда, сложиш най-известните добавки, повярвай ми, бъговете на KDE ще ти се сторят песен. Дори и на чист GNOME видях доста гадни бъгове, но манипулаторите умело отговарят - "Изобщо не ме интересува, не я използвам тази функционалност". На такива много им се дразня. Покажа, че и GNOME има бъгове с факти, но те действат - "Чукча не читател, той е писател".
Понеже да съм в крак с темата, пробвах чист Debian с XFCE преди време на стария лаптоп. Ами не е моята дистрбуция. Много са остарели пакетите и много такива съответно ги няма. Не посмях да сложа допълнителни хранилища, като знам apt колко е лабав там. Все още пълен кошмар при счупени пакети или някакви конфликти. За базова и орязана система - става.
С всичко съм съгласен, но не и че става само за базова и орязана система. Debian създава усещането за по-пенсионерска система, което не би се харесало на всеки. Но този стил има и предимства.

Xxxx написа:
съб мар 02, 2024 23:58
.....
Нищо не е променяно. Какви са тия логове, то за 5 минути показва 10 гигабайта :lol: Не може да е вярно.
бат-начо написа:
съб мар 02, 2024 19:01
.....
И казваш, спрял си всичкото кеч дето прави промени по логовете? Не го вярвам, само от факта, че си графичен, само от факта, че имаш мишка и я движиш... дефакто никъде не се описва тва действие, нали?
На моята система се мярка някакъв SQL, какъвто нямам спомен да съм пускал. Но съм запазил времевия слот за чистене на боклуци за друг път. :lol: Или е нещо такова, или наистина е чист бъг.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1083
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10461
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от Fernando Sucre »

cybercop написа:
вт фев 27, 2024 13:54
.....
И тука не съм съгласен. Повечето програми ги издават първо за Ubuntu. Може да не ти е удобно да ги признаеш, но в прочутият битак на Arch е пълно с препакетирани пакети от Ubuntu. И, няма как да бъде по друг начин, защото много рядко корпоративен софтуер се издава за нея. По- скоро е изключение. По този повод си писахме, когато коментирахме пакета с декодерите на Google под които си пишеше, откъде са взети за AUR.
Хмм, под повечето програми се разбира собственически разработки, често на корпорации, които и без това не пускат мнозинството си смислени програми за нормален достъп. Не е изненадващо да ги нацелят повече към дистрибуции, които им войдисват на философията. Но не ми допада този ход на логическите връзки. :lol:

От друга страна, много често има разни малки програми тествани/направени за Arch.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Всичко за Дебиан

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Fernando Sucre написа:
ср мар 06, 2024 18:54
... Debian създава усещането за по-пенсионерска система, което не би се харесало на всеки. Но този стил има и предимства ...
Ай сега, на пенционeри ша са обиждаме. :lol:
Според мен е по-прецизно да се каже, че Дебиан е за хора, които не желаят да се занимават с непрекъснато томагочене на дистрото си, особено ако е ролинг такова. Инсталираш Дебиан и ако спазваш дебианските правила - просто работи желязно това дистро - това е магията му! Юли 2023 си инсталирах zfs-on-root на сегашния ми Devuan. Един, даже и минорен проблем не видях досега, дотолкова е стабилно. Чак ми стана досадно скучно и затова се задълбах в Neon - където пак ако спазваш правилата - пак няма проблеми, защото и то е дебиански потомък.

И тогава рекнах да си потърся проблеми във Void rolling - e, намерих ги :toothy10: - геймове и сървери - йок - не работят както се очаква или въобще.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”