Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Основни въпроси относно Arch Linux  [РЕШЕНА]

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от Nibelung »

germaneca999 написа:
ср юли 18, 2018 21:26
по-опитните в Арч казват, че Octopi е по-добре
Казват го привържениците на КДЕ, защото мразят всичко, което е gtk, a не qt :idea:
Прочетено: 40021 пъти
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
karhaot
Дарител
Дарител
Мнения: 460
Регистриран: пон яну 15, 2018 19:12
Репутация: 2505
пол: Мъж

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от karhaot »

germaneca999 написа:
ср юли 18, 2018 22:01
karhaot написа:
ср юли 18, 2018 21:42
По-опитния го знаем какво казва :lol: . Инсталирал съм ги и двете, но пък на мен по ми допада Pamac :усмивка1: . И да, то веднъж като си сложиш каквото ти трябва, после много-много не го използваш. Когато си инсталирах Арч-а преди няколко месеца, използвах yaourt, а сега май и неговата инсталация нещо куца - тоест ако сега ми се наложи да инсталирам Арч, може и да срещна проблем. Затова и попитах.
Мисля, че няма да има проблем с инсталацията на Арч. :съгласен: Вдругиден ще пробвам да инсталирам с Арч Xfce един компютър с амд процесор :headbang:
От все сърце се надявам да няма. Наистина. Всъщност имах предвид инсталирането на това или онова след инсталацията. Или по време на нея, защото следвах ръководството на Моз. И аз така реших да помогна на човек, достатъчно умел да си инсталира сам Арч-а, но поради липсата на графичен инсталатор се чувстваше ... е-е... леко неспокоен? Просто реших да седя до него и да помагам , ако нещо сгафи. И кара той значи по писанията на Моз (използвам случая още веднъж да му благодаря за ръководството) и там на стъпка 6 БАМ! Греда :lol: Абе не е така, му викам, ама как беше :toothy10: ... (просто продължихме да пишем в отворения файл от nano-то), да си бях взел тефтера, ама нали му разбирам :toothy10: ... Стой, светнах се, я виж там в темата, някой, май Пайк, беше питал нещо такова - и му бяха отговорили, май ползвах и аз това на времето (добре, че имаше лаптоп да четем :mrgreen: ). Сега Мозо е редактирал ръководството точно тук - е как да не се зарадва човек \:D/ . Аз самия инсталирах по инструкциите му, така че не се броя за голям разбирач. Стигаме до стъпка 12 - инсталация на yaourt - БАМ! - Target not found! По-натам му казвам "Я инсталирай Pamac-aur (щото повече го харесвам :lol: ). Точно така, както казваш и ти:

Код: Избери всички

sudo pacman -S pamac-aur
БАМ! Target not found.
Хеле, оправи се човекът, не е съвсем бос, поназнайва нещо (доста всъщност) :lol:. Ама аз се почуствах като в небрано лозе - затова сега събирам акъл - защото:
Аз знам, че нищо не знам :toothy10:.
Потребителски аватар
germaneca999
Дарител
Дарител
Мнения: 831
Регистриран: чет фев 01, 2018 16:34
Репутация: 6514
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от germaneca999 »

karhaot написа:
ср юли 18, 2018 22:43
Сега Мозо е редактирал ръководството точно тук - е как да не се зарадва човек \:D/ . Аз самия инсталирах по инструкциите му, така че не се броя за голям разбирач. Стигаме до стъпка 12 - инсталация на yaourt - БАМ! - Target not found! По-натам му казвам "Я инсталирай Pamac-aur (щото повече го харесвам :lol: ). Точно така, както казваш и ти:

Код: Избери всички

sudo pacman -S pamac-aur
БАМ! Target not found.
Хеле, оправи се човекът, не е съвсем бос, поназнайва нещо (доста всъщност) :lol:. Ама аз се почуствах като в небрано лозе - затова сега събирам акъл - защото:
Аз знам, че нищо не знам :toothy10:.
В началото бях с КДЕ, но имах проблеми и не знаех как да ги реша. И за това от два месеца може би съм с ХФЦЕ и съм много доволен. А от един месец имам pamac-aur. В началото всичко правех през терминала, но все пак не мога да не призная, че с pamac ми е по-удобно. Даже не знам дали е нужно да имам инсталиран yaourt, който май се оказва проблемен :)
Оптимистът вижда възможност във всяка трудност.
Човекът се учи, но не се развива. Само ученикът се развива.
Свободен е този, който не е оковал собствения си мироглед с чужди идеи!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от Mozo »

И Octopi и Pamac са готини, но и двата фронтенда си имат трески за дялане. Ако можеше от двете да се вземе хубавото, щеше да е супер :mrgreen: Аз предпочитам Octopi, защото не ми обяснява всеки път, че имам задържани пакети и не трябва да натискам Close. След това не ми обяснява, че трябва да компилира еди-какво си и отново да натискам Commit или нещо подобно. При Octopi инсталацията преминава без подобни съобщения и става само с натискането на стрелкичката за ъпдейт, въвеждане на парола и след това само стоиш и гледаш. Иначе Pamac пък е доста по-прегледен и ми се струва, че работи някак по-гладко. При него работи функцията да не се показва нотифайъра за ъпдейти, когато няма такива, а при Octopi не точно. И такива разни дребни неща, които явно на повечето хора не правят впечатление, но мен ме дразнят :oops:

Германец, yaourt хич не е задължителен, защото Pamac използва друг бекенд. Можеш да инсталираш всеки един хелпър от списъка, въпрос на предпочитание е :)
Изображение
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2842
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18895
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от hunter4o83 »

Няма български и не намирам как да го инсталирам ?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от Mozo »

Както и при другите, не ми трябва български и не съм гледал как става. На KDE знам, на Cinnamon не.
Изображение
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2842
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18895
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от hunter4o83 »

Mozo написа:
чет юли 19, 2018 18:36
Както и при другите, не ми трябва български и не съм гледал как става. На KDE знам, на Cinnamon не.
Оправих проблема :p Инсталирах mintlocale и следтова изпълних nano /etc/locale.gen смених ги на бг и готово \:D/
Изображение
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от Mozo »

:headbang: :headbang: :headbang:
Изображение
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2842
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18895
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от hunter4o83 »

Сега имам друг проблем цъкнах опцията Изглед като списък на домашната папка , и сега като я отворя и веднага се затваря сама :sad: :сълзи:
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от Mozo »

Само нея като я отвориш или вече Nemo хич не отваря нищо?
Изображение
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2842
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18895
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от hunter4o83 »

Mozo написа:
чет юли 19, 2018 21:24
Само нея като я отвориш или вече Nemo хич не отваря нищо?
Само Домашната папка с администраторски права се отваря без проблем но по нормалният начин неще.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от Mozo »

За пръв път срещам подобен проблем, може да е нещо проблем с Cinnamon 8-[ Използвай си го на икони :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2842
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18895
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от hunter4o83 »

Mozo написа:
чет юли 19, 2018 21:41
За пръв път срещам подобен проблем, може да е нещо проблем с Cinnamon 8-[ Използвай си го на икони :thumbright:
Там е проблема че се затваря мигновенно и немога да сменя изглета и опцията свойства не бачка , като я пусна и пак се затваря.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от Mozo »

Добре де, отвори друга папка и го промени от там?
Изображение
larix
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 709
Регистриран: съб фев 24, 2018 11:35
Репутация: 5828
пол: Мъж

Re: Основни въпроси относно Arch Linux

Мнение от larix »

Няма български и не намирам как да го инсталирам ?
При мен стана с :

Код: Избери всички

export LANG="bg_BG.UTF-8
Но и това с mintlocale е готино :lol:
Nemo ми прави и на мен номера докато не му сложих всички зависимости!
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”