Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Направи си сам.Или как да...

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Валсо »

бат-начо написа:
нед юни 05, 2022 17:26
П.П. И от него не е!
От electron e. Докато имах Фашистбук, и аз ползвах Каприн. Каквито проблеми съм имал с програмата, причината винаги е била в проклетия електрон. :roll: А сега гледам са го и сменили - сега е electron13, а преди си беше чист electron.
Прочетено: 47552 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
нед юни 05, 2022 22:26
сега е electron13, а преди си беше чист electron.
:toothy10: :toothy10: :toothy10:

Не ти е виновен електрон, а тея, които се грижат за програмата, която го използва. Това е все едно да кажеш, че електрон е виновен за Дискорд, който работи прекрасно под Говняндоус, но са го заебали под Linux и няма половината функции. Електрон ли е виновен? Мне, разработчиците на Дискорд.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
пон юни 06, 2022 00:59
Валсо написа:
нед юни 05, 2022 22:26
сега е electron13, а преди си беше чист electron.
:toothy10: :toothy10: :toothy10:

Не ти е виновен електрон, а тея, които се грижат за програмата, която го използва. Това е все едно да кажеш, че електрон е виновен за Дискорд, който работи прекрасно под Говняндоус, но са го заебали под Linux и няма половината функции. Електрон ли е виновен? Мне, разработчиците на Дискорд.
Е то е ясно, че разразботчиците са виновни, все пак електрон не се е написал сам, нали? :lol:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Офтопик:
Забеляза ли, че говоря за Xubuntu и то 22.04. Не говоря за никоя друга разновидност. На другите графични среди, пак съща версия Убунту, пак същия електрон се е кротнал.
И освен това - като се пробва в жив вариант няма проблем, на вече инсталирано го има, т.е. нещо от махнатото след инсталацията е, така сочи логиката.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
пон юни 06, 2022 02:48
Mozo написа:
пон юни 06, 2022 00:59
Валсо написа:
нед юни 05, 2022 22:26
сега е electron13, а преди си беше чист electron.
:toothy10: :toothy10: :toothy10:

Не ти е виновен електрон, а тея, които се грижат за програмата, която го използва. Това е все едно да кажеш, че електрон е виновен за Дискорд, който работи прекрасно под Говняндоус, но са го заебали под Linux и няма половината функции. Електрон ли е виновен? Мне, разработчиците на Дискорд.
Е то е ясно, че разразботчиците са виновни, все пак електрон не се е написал сам, нали? :lol:
Не, разработчиците, които го изоплзват, а не разработчиците, които са го написали...
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1084
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10461
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Fernando Sucre »

бат-начо написа:
пон юни 06, 2022 09:29
....
И освен това - като се пробва в жив вариант няма проблем, на вече инсталирано го има, т.е. нещо от махнатото след инсталацията е, така сочи логиката.
Може и от ъпдейт да е. Пробвали стандартното, да го пуснеш от терминал и да видиш ще изкара ли грешка.
Mozo написа:
пон юни 06, 2022 10:22
.....
Не, разработчиците, които го изоплзват, а не разработчиците, които са го написали...
В тоя случай, Валсо, може и да е прав.
Разбира се, глупаво е да се фантазира без човек да е проучил проблема.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

То ако изкара - ще е ясно къде да се търси. Но това е умна идея - да се погледне от къде е имало проблеми преди. Имам спомен, че имаше по едно време, но ги тушираха бързо.

П.П. Изкарва, обачеее... :toothy10: И проблема разбрах къде е - и аз, и Валсо сме прави. :toothy10: Електрона е Хромиум, Хромиума е снап, значи за да върви трябва да има Хромиум със снап (тяхната логика). Махнах chromium-browser (не съм го инсталирал, има го от някъде)

Код: Избери всички

sudo apt autoremove --purge chromium-browser*
и ... така се получи. Какво се маха така, има ли го като снап (явно не), а пък като пакет - да, лудост!

Вероятно "си мислят", че всеки ще "гръмне" snap-пакета (което никога не съм го правил) и той "ще засмуче" каквото трябва...

П.П. (последен): Не слагайте никакви отметки по време на инсталирането, ubuntu-restristed-addons сега инсталира chromium-ffmpeg snap.
:toothy10: Рестрикните добавки в Убунту вече не са каквито бяха, дали е chromium-codecs-ffmpeg или chromium-codecs-ffmpeg-extra - то е все едно и също, един и същ snap-пакет.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1418
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от cprog »

За да стартираме ефекта Overview само с Meta клавиша, тоест Win, трябва да изпълним следните команди:

Код: Избери всички

kwriteconfig5 --file kwinrc --group ModifierOnlyShortcuts --key Meta "org.kde.kglobalaccel,/component/kwin,,invokeShortcut,Overview"

Код: Избери всички

 qdbus org.kde.KWin /KWin reconfigure
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Ако използвате това Empty Swap и сте като мене "куц кон" с малко РАМ, то често е възможно да се вижда отговорът "ERROR: not enough RAM to write swap back, nothing done".
Решение е да излезете от сесията и да го стартирате пак.
Направил съм си стартер swap2ram.desktop -

Код: Избери всички

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Empty Swap
Name[bg]=Изчистване на SWAPа
Comment=or use Disks + SWAP-partition + manual deactivate/activate partition
Comment[bg]=или използвайте Дискове + SWAP-дял + ръчно деактивиране/активиране на дяла
Exec=xterm -T "empty swap (Q to close terminal)" -e bash -c "sudo /usr/local/sbin/swap2ram.sh | less -R"
#Exec=xterm -T "press ENTER to close terminal" -e "sudo /usr/local/sbin/swap2ram.sh ; read"
Icon=/usr/share/pixmaps/other/MonaLisa.png
Terminal=false
StartupNotify=false
Categories=System;
Предполага наличие на xterm (и някаква настройка за него) -

Код: Избери всички

echo "! XTERM  
! XTerm*background:   black
! XTerm*foreground:   white
! XTerm*cursorColor:  grey
XTerm*faceName:     DejaVu Sans Mono
XTerm*faceSize:     9
" >> ~/.Xresources
и Мона Лиза от пакета gnome-extra-icons.
Последна промяна от бат-начо на пет дек 30, 2022 23:28, променено общо 1 път.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

xsudo не е налично вече като информация на wiki.lxde.org
затова се поразрових - цък.

Ако никога не сте използвали sudo-команди и нямате нищо ново генерирано в /root - то, примерното

Код: Избери всички

xsudo thunar /root
ще се изпълни с от малко до голямо закъснение първият път.

А xsudo е добре да е в $HOME/bin/, $HOME/.local/bin/ ($HOME =/home/na4o, или в допустимите пътища за изпълними файлове, описани в $HOME/.profile), или в /usr/local/bin/ (ще "покрива" всички потребители на системата).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Как да си инсталираме CoolReader на *бунту-20.04.Х или ЛинуксМинт-20.Х лесно. https://ru.wikipedia.org/wiki/CoolReader

Код: Избери всички

sudo add-apt-repository ppa:linuxthebest.net/coolreader3

sudo add-apt-repository ppa:rock-core/qt4

sudo add-apt-repository ppa:linuxuprising/libpng12

sudo apt update

sudo apt install cr3
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Валсо »

Офтопик:
бат-начо написа:
съб мар 25, 2023 13:01
Как да си инсталираме CoolReader на *бунту-20.04.Х или ЛинуксМинт-20.Х лесно. https://ru.wikipedia.org/wiki/CoolReader

Код: Избери всички

sudo add-apt-repository ppa:linuxthebest.net/coolreader3

sudo add-apt-repository ppa:rock-core/qt4

sudo add-apt-repository ppa:linuxuprising/libpng12

sudo apt update

sudo apt install cr3
Малко горе-долу офтопик: напиши едно "Направи си сам или как да... си ъпдейтнем Дебиан/Убунту/Мента, когато едно или няколко от добавените хранилища спрат да работят". :toothy10: :toothy10:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Офтопик:
Да, това е много умно, знаеш ли.
Не всички знаят какво значи EOL и как може "да се живее" след като официално настъпи още доста време, със същия набор програми.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Валсо »

Не говорим за EOL, а за текуща версия на дистрото, към която да кажем си добавил хранилището на енвидия за последната версия драйвъри и в даден момент дистрото реши, че няма достъп до това хранилище - нищо, че преди 15 мин. си инсталирал драйвъра от него. :lol: Тази случка беше често срещано явление, докато използвах Ментата и беше една от основните причини да изоставя този Минт-маш.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Добавянето на хранилища от трети страни, неподдържани официално от коя да е дистрибуция, си е само на гърба на потребителя. След като нещо официално го няма, то го няма. Но може да се добави/да го има и дистрото не носи отговорност какво се случва след това. Това важи за всяко дистро.
Селски, Начо Селски.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”