Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Направи си сам.Или как да...

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Ако имате "прост" телефон и картата му памет не се открива за монтиране, за да му прехвърлите някоя mp3-ка и ако ползвате Убунту-базирано - редактирайте файла /etc/usb_modeswitch.conf като администратор и променете реда DisableSwitching=0 на DisableSwitching=1 и рестартирайте.
Прочетено: 47556 пъти
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11080
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40031
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Валсо »

бат-начо написа:
нед юли 19, 2020 23:22
Ако имате "прост" телефон и картата му памет не се открива за монтиране, за да му прехвърлите някоя mp3-ка и ако ползвате Убунту-базирано - редактирайте файла /etc/usb_modeswitch.conf като администратор и променете реда DisableSwitching=0 на DisableSwitching=1 и рестартирайте.
Арчърите не'аме таквизи проблеми. :lol: :evil4:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Ако не ползвам network-manager-gnome със вси зависимости - и аз нямам.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11080
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40031
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Валсо »

При мен се казва "networkmanager", демек - няма гном в името, при все, че средата е базирана на гном.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Валс... имаш ли го - имаш го, имаш ли "прост" телефон, ама като моя - нямаш. Къде в конспекта пак навря нещо си.
А съм го написал ирично - Убунту-базирано (работи и на Дебиан, но който го ползва ще му дойде на акъла).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Може да е ставало дума напред в темата, но...

На Линукс Минт си има подразбиращо "Дискове"/"Disks"/gnome-disk-utility и е добре да се използва за демонтиране на външни памети за пълно спиране на тока на тях. Профилактично, за свеждане до минимум на вероятността от "издънки".
Изображение

Изображение

Изображение

Стартерите на catfish/"Търсене на файлове Catfish" и baobab/"Disk usage analyzer"/"Анализатор за ползването на диска" имат една единствена файлова асоциация какво могат да отварят (MimeType=inode/directory;), но тя е достатъчна за по-късни проблеми (понякога). Затова:

- вариант 1 (най-простия), създаваме ако няма скритата папка /home/потребител/.local/share/applications , там копираме двата стартера и им махаме асоциацията, след което обновяваме базата данни за файловите асоциации. Примерно нещо такова:

Код: Избери всички

mkdir -v ~/.local/share/applications

chmod 700 ~/.local/share/applications

cp -v /usr/share/applications/{org.gnome.baobab.desktop,org.xfce.Catfish.desktop} ~/.local/share/applications

sed -i "s/Mime/#Mime/g" ~/.local/share/applications/{org.gnome.baobab.desktop,org.xfce.Catfish.desktop}

update-desktop-database ~/.local/share/applications/
Последната команда ще създаде файл mimeinfo.cache без файлови асоциации вътре. Ако има и други десктоп файлове в папката, техните асоциации ще са във файла (ако сме си създали собствени или редактирани стартери преди това).

- други варианти (свързани с местоположението на папката applications), може да ги поставим/създадем в /usr/local/share/applications или /usr/share/xfce4/applications (за xfce), но ще са нужни администраторски права.

П.П. В примера с команда коментирам реда с асоциацията, което също е вариант.

П.П. 2 Пропуснал съм профилактичното изтриване/преименуване/редактиране на файла mimeapps.list.
Примерно

Код: Избери всички

mv -v ~/.config/mimeapps.list ~/.config/mimeapps.list-old
Той си е твърдо в домашната папка. Възможно е и да го няма ако само се клика с левия бутон на мишката, и се ползват подразбиращите (както ги разпознава системата) приложения.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Код: Избери всички

update-desktop-database ~/.local/share/applications/
може да се изпълни и така

Код: Избери всички

cd $HOME/.local/share/applications
update-desktop-database .
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

В *бунту-18.04.Х някои имат проблем с автоматичното влизане в сесията. Пробвах на лаптопа ми Лубунту-18.04.5 64-битов. С инсталиране на пакета xorg и неговите зависимости - няма проблем с влизането. ( ;) Засега.)
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11080
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40031
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Валсо »

бат-начо написа:
чет май 06, 2021 15:24
В *бунту-18.04.Х някои имат проблем с автоматичното влизане в сесията. Пробвах на лаптопа ми Лубунту-18.04.5 64-битов. С инсталиране на пакета xorg и неговите зависимости - няма проблем с влизането. ( ;) Засега.)
Основно зависи от това кой е дисплей мениджърът, който ползват тези някои. Със SDDM проблеми няма, с GDM - също. LightDM е на кантар - при Ментата проблеми няма, при Арч е мисия невъзможна, независимо дали следваш Арч инструкциите или не, а при *бунту е въпрос на късмет. :lol:
Само че има и един друг момент - LightDM не е получавал ъпдейти от 1 година и 8 месеца, докато GDM го обновяват редовно и последната му версия е от 7 Април 2021 г.
cybercop
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1437
Регистриран: чет юни 04, 2015 19:27
Репутация: 11878
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от cybercop »

бат-начо написа:
чет май 06, 2021 15:24
В *бунту-18.04.Х някои имат проблем с автоматичното влизане в сесията. Пробвах на лаптопа ми Лубунту-18.04.5 64-битов. С инсталиране на пакета xorg и неговите зависимости - няма проблем с влизането. ( ;) Засега.)
Достатъчно и задължително е да инсталираш xserver-xorg-core, xserver-xorg-input-libinput (или старите evdev и synaptics) и поддръжката на видеото.

Относно автоматичното влизане, ако си с LightDM, това е конфигурационният файл, който се намира е etc/lightdm/lightdm.conf
[SeatDefaults]
autologin-guest=false
autologin-user=master
autologin-user-timeout=0
autologin-session=xfce
greeter-session=lightdm-gtk-greeter
user-session=xfce

За Lubuntu, според мен е по- добре да не пишеш нищо на мястото на xfce и направо да коментираш редовете.
Пишеш само името си на потребителя.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

xserver-xorg-core-hwe-18.04 не е точно пакета xserver-xorg-core. И вероятно затова и трябва (при някои, в точно определена ситуация) някой пакет, който е зависимост на пакета xorg. Знаех го кой e, но той пък дърпашe всичките останали без xorg, та с него и без него - по-добре директно xorg-a. Освен това - 18.04 е вече морално остаряло, без официална поддръжка (говоря за лубунту) и т.н.
От направени екперименти, лубунту-18.04.5 с махнато лубунтувкото и добавено lxde, при покачане до 20.04 остава без графика (може да се оправи, естествено), точно защото има само xserver-common и xserver-xorg-core-hwe-18.04 (не се отнася до версии 18.04 и 18.04.1 десктоп, както и алтернате, които са си с xserver-xorg-core).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Ако използвате вече xubuntu-22.04 съвместно с прясно инсталирано caprine, то програмата е възможно да крашва. Не знам как е в действителност, тъй като аз надградих от 20.04 до 22.04. Решение е да се закоментира редът export CLUTTER_BACKEND=x11 в /etc/X11/Xsession.d/56xubuntu-session , т.е. редът да изглежда така

Код: Избери всички

# export CLUTTER_BACKEND=x11
след което трябва да се излезе от сесията (или рестартира), за да влезе в сила новото правило.

Ако се промени командата в стартера на "простото" caprine без горното действие - захапва, но не всеки път.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Shaker »

бат-начо написа:
пет юни 03, 2022 23:28
Ако използвате вече xubuntu-22.04 съвместно с прясно инсталирано caprine, то програмата е възможно да крашва. Не знам как е в действителност, тъй като аз надградих от 20.04 до 22.04. Решение е да се закоментира редът export CLUTTER_BACKEND=x11 в /etc/X11/Xsession.d/56xubuntu-session , т.е. редът да изглежда така

Код: Избери всички

# export CLUTTER_BACKEND=x11
след което трябва да се излезе от сесията (или рестартира), за да влезе в сила новото правило.

Ако се промени командата в стартера на "простото" caprine без горното действие - захапва, но не всеки път.
Преди години Facebook chat поддържаше XMPP/Jabber и чатех директно от KDE Telepathy. Преди ъова използвах Pidgin/Kopete и си работеше безотказно. Беше супер, защото не влизах във Facebook през страницата им, но един ден Зуки просто махна този протокол и натресе онзи гаден Messenger :evil:
Caprine е добро решение...
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от Mozo »

Няма Фейкбоклук акаунт, няма проблем :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Направи си сам.Или как да...

Мнение от бат-начо »

Проиграх го на истинско 22.04 - номерът с коментирането не работи. Стигам до извода, че е от композитора - на LXDE Убунту-22.04 и Дебиан Тестинг съм с picom - и няма проблеми.

П.П. И от него не е!
Селски, Начо Селски.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”