Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
чет май 23, 2024 20:36
Mozo написа:
чет май 23, 2024 12:37
Хич не са много, хахаха, майтапчия :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Всичките пакети на Канелата (заедно със зависимостите) са 45... :-$
45 задържани пакета #-o

Предлагам ти да си държиш един чист Arch на виртуалка или дуъл буут и да си пробваш първо при него - ако там всичко бачка, е от сбърканата ти система. Ще видиш как проблемите ти ще бъдат редуцирани сериозно :съгласен:
Прочетено: 441718 пъти
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11299
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 41084
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
пет май 24, 2024 11:30
Предлагам ти да си държиш един чист Arch на виртуалка или дуъл буут и да си пробваш първо при него - ако там всичко бачка, е от сбърканата ти система. Ще видиш как проблемите ти ще бъдат редуцирани сериозно :съгласен:
Аз правя друго. Понеже и така и така имам цял терабайт в руския облак, си качих имиджа с канела 5.2.7 там (криптиран, естествено), където почти всичко работи (с изключение на бъга с езика и настройките на клавиатурата). На компа имам бекъп на текущата система с канела 6.0.4 и задържани 10-ина пакета, повечето от които нямат нищо общо с пърформанса на системата. После инсталирам арч на чисто с всичко най-ново и ако се държи както трябва, възстановявам настройките с dconf dump. Ако не ми хареса как се държи или се държи дори и по-зле, отколкото в наличния бекъп, връщам от него. Това последното е причината текущата система да има дата на инсталиране 28.07.2023. :lol:

Код: Избери всички

OS Name: Arch Linux 
Kernel: 6.6.28-2-lts 
Locale: bg_BG.UTF-8 
Packages: 1611 (pacman) 
Shell: bash 5.2.26 
Resolution: 1920x1080 
Desktop: Cinnamon 6.0.4 
Font: Open Sans Semi-Bold 11 [GTK2/3] 
Window Manager: Mutter (Muffin) 
Window Decoration: BGT-v2.3 (Cinnamox-Rhino) 
Theme: BGT-v2.3 [GTK2/3] 
Terminal: gnome-terminal 
CPU: Intel i7-4770 (8) @ 3.400GHz 
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 
Memory: 10.27GiB / 31.27GiB (32%) 
GPU Driver: NVIDIA 550.67 

[size=200][b][color=#FF0000]System install date: 28.07.2023[/color][/b][/size]
6.6.30-LTS с nvidia 550.78 на чиста инсталация получих тотално разбъркани устройства: sdc, където е арчът, беше станал sdf, SSD-то с музиката и всичките ми къстъм икони за програмите (sda) беше станало sdh, а флашката с вентой беше отишла на питка си ленина на края на азбуката - sdz. :lol: За капак конки не искаше да тръгва. С 300 зора го накарах да тръгне и беше няк'ва бъгната циганска шарения, нямаща нищо общо с цветовете, които аз съм му задал. Даунгрейд на конки помогна единствено с това, че тръгваше без проблем, но циганската радост си остана. Гномаджиите явно са решили да унищожат GTK3 завинаги, защото в последната му версия не иска да запомни размера и позицията на нито един прозорец, GTK3 програми изобщо не хващаха моята тъмна полу-прозрачна къстъм тема и излизаха бели (също като GTK4 програмите), а по абсолютно неясни за мен причини не можах да задам уолпейпър на десктопа, въпреки че посочих пътя и снимката както всеки друг път и вместо снимка, гледах просто черен фон.
И те така те, след един час борба с чисто нов арч с чисто нови пакети, си върнах бекъпа, чиято информация виждаш горе в цитата. :lol: Въпросната борба се случи преди може би 10-ина дни, ако не и по-малко.
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2742
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17716
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

Валсо написа:
пет май 24, 2024 16:50
Въпросната борба се случи преди може би 10-ина дни, ако не и по-малко.
Защо не ползваш Дебиан или Убунту/Минт няма да имаш най-новият софтуер, но едва ли ще се налага да задържаш пакети, така чупиш системата, защото, трябва да знаеш коя група от пакети да задържиш, след това техните зависимости (най-вероятно), а това е възможно да спре цялата система от обновяване, което е това, което правят LTS дистра.

https://linuxtldr.com/linux-distributio ... se-models/
Може да се насочиш към semi-rolling release дистра, също ще ти свърши работа.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
пет май 24, 2024 16:50
беше станал sdf, SSD-то с музиката и всичките ми къстъм икони за програмите (sda) беше станало sdh, а флашката с вентой беше отишла на питка си ленина на края на азбуката - sdz.
Ъъъ, нямам никакви размествания на ъпдейтната до дупка машина, но дори и да имам, не ми длеме, защото мога да си ги експротна с каквито имена искам. Отдавна не си тровя живота със sda, nvme0n1p1 и пр., а си ги правя game, data и т.н., а те да си се инициализират както си искат.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11299
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 41084
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

bvbfan написа:
пет май 24, 2024 17:25
Защо не ползваш Дебиан или Убунту/Минт
Нали ползвах мента 18 до 18.3 цифра време и едва я изтърпях! Alias-ите не работеха, пакетите се самочупеха постоянно без моя намеса, а драйвъри за моята видеокарта няма дори и в най-новата мента. Стигат до 470-475-та версия, а за 1660 Ti драйвърите започват от 510 или нещо такова.
Mozo написа:
пет май 24, 2024 21:55
Ъъъ, нямам никакви размествания на ъпдейтната до дупка машина, но дори и да имам, не ми длеме, защото мога да си ги експротна с каквито имена искам. Отдавна не си тровя живота със sda, nvme0n1p1 и пр., а си ги правя game, data и т.н., а те да си се инициализират както си искат.
Ти говориш за mount points. Тях отдавна съм ги оправил: B, C, D & E. Root има label "А" за улеснение (as in "Arch"), но си се монтира като " / ". Направих ги така хем за по-лесно, особено ако тръгна да сменям сторидж (докато бяха /media/нещо си, смяната на някои от сториджите се оказа кошмарно нещо), хем като подигравка на твърдението на бозаджия, че в линукс не можело да има букви на дяловете. :lol:
А това, за което аз говорех са идентификаторите, с които линукс ядрото ги показва. По време на инсталация нямаш точки на монтиране, имаш само устройства: sda, sdb, sdc и т.н. Тези неща бяха разбъркани. И понеже все още не бях стигнал дотам да копирам редовете от моя fstab в новия, това разбъркване и мен ме обърка. Накрая реших да не рискувам и си върнах бекъпа, където линукс ядрото ги разпознава правилно - в реда, в който са закачени към дъното.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
пет май 24, 2024 23:30
Стигат до 470-475-та версия, а за 1660 Ti драйвърите започват от 510 или нещо такова.
Стига дивотии, моля те :lol: :lol: :lol:
Валсо написа:
пет май 24, 2024 23:30
И понеже все още не бях стигнал дотам да копирам редовете от моя fstab в новия, това разбъркване и мен ме обърка. Накрая реших да не рискувам и си върнах бекъпа, където линукс ядрото ги разпознава правилно - в реда, в който са закачени към дъното.
Че ти ако не знаеш кой диск кой тие, ако ти дам моя компютър, направо ще се изгубиш :mrgreen:
Валсо написа:
пет май 24, 2024 23:30
смяната на някои от сториджите се оказа кошмарно нещо
Поради що? Ползваш UUID и винаги всичко става за секунди, какъв проблем си имал?
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11299
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 41084
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
съб май 25, 2024 03:02
Поради що? Ползваш UUID и винаги всичко става за секунди, какъв проблем си имал?
UUID никога не е било проблем. Ама докато ги монтирах като /media/500GB (примерно) и купех 1000GB SSD, което да замести 500-гигабайтовото, музикалните плейлисти, сейвове на игри, където пишеше пълния път до сейва (заедно с точката на монтиране), конки и още няколко други програми - всичко това трябваше да се преправи с нови пътища. По принцип с notepad++ е лесно и би трябвало да става за 1-2 сек., но като му отвориш повече от 100 файла наведнъж (музикалните плейлисти са 250 файла, видео плейлистите са около 80), настройките за икони на програмите, които също имат конфиг файл с пътищата за всяка икона, notepad++ получаваше запек и си оставаше запечен, та трябваше да го убиваш. :lol: Съответно започваш едновременна промяна с колкото файла може да издържи проклетото нещо - максимум 50, 60 преко сили. Малко или много си е играчка, пък и пътят за писане допълнително се удължаваше по други причини и затова реших да ги монтирВам като букви, за по-лесно. И така, някогашният път

Код: Избери всички

/media/1000GB_SSD/MUSIC/METAL/NIGHTWISH/Wish I Had an Angel.wav
сега е доста по-кратък:

Код: Избери всички

/B/MUSIC/METAL/NIGHTWISH/Wish I Had an Angel.wav
Така че ако някой ден реша да заменя 1-терабайтовото SSD с по-голямо, само ще му сменя UUID-то, ще си копна данните от старото на новото и готово, всичко си е там и работи, без да се налага да пиша романи като Александър Дюма заради смяната на едно устройство.

В началото, след като ги направих на букви, ми беше малко трудно да свикна (след като 8 години съм ги ползвал като медии) и затова си добавих ето тези бележки в отметките на файловия мениджър - ако случайно забравя кое кое е, да имам напомняне:

Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1118
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10861
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

Валсо написа:
съб май 25, 2024 03:22

UUID никога не е било проблем. Ама докато ги монтирах като /media/500GB (примерно) и купех 1000GB SSD, което да замести 500-гигабайтовото, музикалните плейлисти, сейвове на игри, където пишеше пълния път до сейва (заедно с точката на монтиране), конки и още няколко други програми - всичко това трябваше да се преправи с нови пътища. По принцип с notepad++ е лесно и би трябвало да става за 1-2 сек., но като му отвориш повече от 100 файла наведнъж (музикалните плейлисти са 250 файла, видео плейлистите са около 80), настройките за икони на програмите, които също имат конфиг файл с пътищата за всяка икона, notepad++ получаваше запек и си оставаше запечен, та трябваше да го убиваш. :lol: Съответно започваш едновременна промяна с колкото файла може да издържи проклетото нещо - максимум 50, 60 преко сили. Малко или много си е играчка, пък и пътят за писане допълнително се удължаваше по други причини и затова реших да ги монтирВам като букви, за по-лесно. И така, някогашният път

Код: Избери всички

/media/1000GB_SSD/MUSIC/METAL/NIGHTWISH/Wish I Had an Angel.wav
сега е доста по-кратък:

Код: Избери всички

/B/MUSIC/METAL/NIGHTWISH/Wish I Had an Angel.wav
Mozo има предвид, че с UUID няма да ти се местят. Те затова го въвеждат, защото ако разчиташ само на порта, може да се изместят и даже разработчиците започна да ги дразни много.

От моя гледна точка там проблемите ти са няколко, затова и виждаш голям зор. Първо никога не ги забивай тия листи твърдо с абсолютни пътища! Като опиташ с относителни ще се убедиш сам. Освен това, като са относителни, можеш да ги местиш на разни места и пак да работят желязно. Според мен пълните пътища са удобни само докато тамагочиш разни системи. Тогава предимството им е че можеш да местиш самите плейлисти (рецепти), без да се съобразяваш че ще загубиш таргет файловете. А когато са относителни, можеш да местиш рецептите и таргет файловете като пакет, без да се загубят. Следователно максималната полза е когато ги конвертираш към относителни в последната стъпка.

Не е било правилно да слагаш обема в етикета на диска. В краен случай можеш в точката на монтиране, но дори и тогава ползата е съмнителна. Това е другото ти мини проблемче.

Никой не те кара да отваряш по над сто файла едновременно. Винаги се опитвай да правиш миграциите плавно - така се застраховаш от някаква масова грешка. Тук абсолютния път ти е доста добър критерий за търсене на файлове, няма как да ги пропуснеш. И естествено избягвай миграциите, като правиш малко и по-добре обмислени. Масивна загуба на време са.
Валсо написа:
съб май 25, 2024 03:22
.....
Така че ако някой ден реша да заменя 1-терабайтовото SSD с по-голямо, само ще му сменя UUID-то, ще си копна данните от старото на новото и готово, всичко си е там и работи, без да се налага да пиша романи като Александър Дюма заради смяната на едно устройство.

В началото, след като ги направих на букви, ми беше малко трудно да свикна (след като 8 години съм ги ползвал като медии) и затова си добавих ето тези бележки в отметките на файловия мениджър - ако случайно забравя кое кое е, да имам напомняне:
Идеята с буквите много ми харесва. Добра е. Иначе за отметките бих се сетил лесно. Също е много удобно да залепиш етикет с буквата на дискът, за да ги търсиш по-лесно, ако са ти външни.
както се вижда и в твоя случай, добрите идеи не идват изведнъж, така че си трябва време за наистина сполучливите неща.

Обмисли да ползваш външен, магнитен твърд диск. Не само ще ти е 100 пъти по-тихо, но и ще се застраховаш в някаква степен от авария със захранването на компютъра или инцидентни грешки. Само че внимавай с каква адапторна платка ще го захранваш - често са некачествени. Най-добре комбинирай 3 инчов магнитен диск и подходящ SATA кабел, за да избегнеш евентуални куци адаптерни платки.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
съб май 25, 2024 03:22
Така че ако някой ден реша да заменя 1-терабайтовото SSD с по-голямо, само ще му сменя UUID-то, ще си копна данните от старото на новото и готово, всичко си е там и работи, без да се налага да пиша романи като Александър Дюма заради смяната на едно устройство.
Точно това е идеята :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11299
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 41084
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Fernando, всичките дискове са вътрешни (в кутията) и са адски тихи, не са Seagate или Shitachi да тракат като трактори. Като спра музиката, в стаята е толкова тихо, че мога да чуя как комар пърди. :lol:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4629
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34589
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

Валсо написа:
пет май 24, 2024 23:30

Нали ползвах мента 18 до 18.3 цифра време и едва я изтърпях!
Бе ще си кажеш накрая, че си ползвал само една версия (16.04) и от нея си правиш царските изводи.
И другото, задържането на пакетите, все още не сме преполовили годината - търси с време кое ще е. (Не знам дали има такова, но търси да има анархия в името ;) ).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11299
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 41084
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Btw, "I use Arch, btw" вече пълни 5 години! На 25 Май 2019 г. хванах да мъча CLI инсталатора и след 5-6 опита, по нощите на 26 Май, ОС тръгна с желания десктоп. Така че днес имам годишнина. 4 години Мента + 5 години Арч = 9 години с Канела. :mrgreen:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4629
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34589
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

Аз бих чул все пак съвета с виртуалката. Да, знам, че много трудно и се прави бекъп и не търпи волности, тя е виртуалка, трябва да се полива и тори под час.
Селски, Начо Селски.
Nikola_
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 964
Регистриран: вт яну 16, 2018 12:16
Репутация: 7568
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Nikola_ »

Изобщо не е трудно copy paste .vdi файла и имаш бекъп.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Именно, той се бъзика, дори казва, че трябва да се полива и тори под час :lol: :lol: :lol:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”