Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Linux игри - подкарване и инсталиране

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11299
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 41084
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
ср май 22, 2024 03:40
Не знам, но ми се е случвало, жив свидетел съм. Иначе гордо заявява Linux поддръжка :lol: :lol: :lol:
Аз снощи намерих една такава от игрите за възрастни (AVN - Adult Visual Novel). Пише "Windows, Linux, Android, macOS). Обаче в директорията има само един "гол питон" файл. #-o
Добре че знам как да използвам Renpy-SDK, та му създадох и binary file, и .sh script за стартиране, а също и за останалите операционни системи и пратих линк на "разработчика" за поправената игра да си оправи кашите. :lol:

А има една, която отдавна гордо заявява "linux support", обаче аз така и не успях да я подкарам - нито нейтив, нито с протона и явно ще трябва да я изкарам от Стийм и да пробвам по моя начин: "DIRT Rally":

Изображение

Пише "изиграно време 26 минути", защото то отчита само тръгналия процес, а това, че играта никога не се появява на екрана, за да влезеш да играеш - това няма значение за стийм клиента. :lol:
Прочетено: 208230 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

DIRT Rally я има в Маймунда и работи чудесно нейтив :mrgreen:
Валсо написа:
ср май 22, 2024 16:00
Пише "изиграно време 26 минути", защото то отчита само тръгналия процес, а това, че играта никога не се появява на екрана, за да влезеш да играеш - това няма значение за стийм клиента.
Знам :mrgreen:
Изображение
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 587
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от ArchEnemy »

Някой знае ли какво трябва да се прави когато всички герой умрът в Heroes of Might and Magic II? Гледам че играта не свършва, но не виждам начин да създам нови герой.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Влизаш в замъка и купуваш герой или герои вдясно. Не си губи обаче героите. Имаш един главен, а другите са просто помощници, да събират ресурси. На по-големите карти можеш да имаш и втори силен. На повечето карти обаче е добре да си развиеш основния герой и да е висок левел, с добри скилове. Връщаш се от автосейв и въртиш за скил. На новата, отворена версия, не съм сигурен дали става, но все пак има избор между два скила. Препоръчвам играенето първо на оригиналната игра. Играта е ДОСТА комплексна, питай, но не тук, защото това няма нищо общо с Linux - играта е еднаква навсякъде.

Изображение
Изображение
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 587
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от ArchEnemy »

Версията с отворен код не ли същата като оригиналната, само че с подобрена графика?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Абсолютно не, преправени са хиляди неща. Тя е за фенове, които вече са превъртели оригиналната. Само от версия до версия са преправени и поправени според разработчика, разбира се, стотици неща.
Изображение
dvbb
Регистриран
Мнения: 14
Регистриран: ср юни 05, 2024 15:50
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от dvbb »

Здравейте,

Реших и аз да пробвам гейминг-а под Линукс . За пробата изтеглих Horizon Forbidden West: Complete Edition (2024) (v.1.4.59.0) + DLC [RUNE] [VKD3D/Proton/FSync] [LinuxRuleZ!] от замунда. Играта като цяло тръгва но графиката нещо определено страда като гличовете се усещат и при звука. Въпроса ми е нормално ли е това или мога да го оправя. Тествах същата игра през виртуалка (qemu с gpu passthrough) и определено нещата там вървят чувствително по гладко. Там проблемите ми са от друго естество тъй като ползвам външна видео карта през Thunderbolt 3 docking station и виртуалката просто забива целия хост пред 1-2часа idle..
Хардуера ми е Radeon RX7900GRE , i9-13900H , 96GB RAM.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Привет :)
Не, всички игри вървят както и под Windows, не е нормално да има накъсвания и гличове. Какво се има тук под "графиката страда"? Играл съм предишната с 1080Ti и дори с нея вървеше мега добре. Сега с 4090 и двете вървят като дос игрички. Не казваш с коя дистрибуция си, но е добра идея да инсталираш най-новата Mesa. Вдигнал ли си хард лимита, за да можеш да се възползваш от fsync? Инсталирал ли си и използваш ли gamemode и добавил ли си си юзъра към групата му?
Изображение
dvbb
Регистриран
Мнения: 14
Регистриран: ср юни 05, 2024 15:50
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от dvbb »

Mozo написа:
пет юни 07, 2024 15:58
Привет :)
Не, всички игри вървят както и под Windows, не е нормално да има накъсвания и гличове. Какво се има тук под "графиката страда"? Играл съм предишната с 1080Ti и дори с нея вървеше мега добре. Сега с 4090 и двете вървят като дос игрички. Не казваш с коя дистрибуция си, но е добра идея да инсталираш най-новата Mesa. Вдигнал ли си хард лимита, за да можеш да се възползваш от fsync? Инсталирал ли си и използваш ли gamemode и добавил ли си си юзъра към групата му?
Под графиката страда имам в предвид ,че текстурите на героя са ужасни . Не чак на квадратчета но пак много далече като качество спрямо това което искарва по Win11. Като се затича героя и усещаш насичането особено ако размърдаш рязко мишката , тогава и взука звука се чува как насича. Сетъпа е чисто нов и първоначално реших да пробвам с Убунту 22.04 тъй като видях ,че на сайта на AMD има официален пакет драйвери уж..Radeon™ Software for Linux® version 23.40.2 for Ubuntu 22.04.4 HW. Пробвах и 2та варианта модули дефолтния който е както и този amdvlk. Играта си работи все така кофти и с 2та. ulimit не съм го пипал. Стои си както е зададен в скрипта за стартиране с който дойде играта от замунда. gamemode не съм инсталирал. Буквално това което съм направил е да инсталирам играта и после да пусна ./start скрипта. Както казах , сетъпа е нов и нищо чудно да преинсталирам няколко пъти до като стигна до положение което ме устройва. Всъщност първоначално пробвах с Debian 12.5 щото това дисктро го ползвам за сървъри от 15години но видях ,че за Десктоп не е ....там даже не съм сигурен пробвах ли игра с Wine или само gpu passthrough но виртуалката ми крашваме целия хост на 20тата минута.. Нищо чудно и Arch да пробвам ако ще са по-добре нещата.
Първоначалната ми идея беше игрите да си цъкам във виртуалка на която да дедикейтна RX7900GRЕ но поне за сега нещата не вървят добре.. Или целия хост крашва слез известно време idle на машината или пък външната видео карта започва да флапи (включва/изключва Thunderbolth) през 30сек когато виртуалката не е пуската щото нали съм казал да се ползва vfio. Поради което реших да пробвам как ще са игрите с wine.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Играя над 10 години на Linux, включително и много от новите AAA заглавия и всичко работи прекрасно, не са ти необходими виртуалки, passthrough и пр. Ubuntu е всичко, но не и гейминг дистро, за куцата графична среда не искам и да споменавам. Инсталирай Manjaro с KDE или чист Arch с KDE и си гледай кефа. Може и CachyOS или Garuda, а защо не EndeavourOS, но аз съм фен на чистия Arch. Аз съм с него и всичко работи прекрасно. И не, не използвай фирмените драйвъри на AMD, използвай Mesa драйвърите. И да, трябва сам да си настроиш лимитите, в скрипта само ги използва, ако са зададени, но няма права да ти ги променя.

viewtopic.php?f=230&t=119927
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Сега се сетих, можеш да направиш и това, абсолютно задължително е за някои игри и премахва забивания и стътъринг:

Код: Избери всички

sudo sysctl -w vm.max_map_count=1048576
Рестарт.
Изображение
dvbb
Регистриран
Мнения: 14
Регистриран: ср юни 05, 2024 15:50
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от dvbb »

Mozo написа:
пет юни 07, 2024 17:08
Сега се сетих, можеш да направиш и това, абсолютно задължително е за някои игри и премахва забивания и стътъринг:

Код: Избери всички

sudo sysctl -w vm.max_map_count=1048576
Рестарт.
Това специално го имаше . лимитите всъщо ги вдигнах и разкарах модулите които бяха от официалния сайт.
След което изглежда започна да ползва тези които си идват с убунту. Резултата беше още по трагичен. Horizon Forbidden West започна да казва ,че няма драйвери за видето... вероятно ползвам лаптоп блабла... Имам и друга игра Forza Horizon 5 който тръгва но имам съмнения до колко работи добре . Вади FPS между 30-70 като преобладава 40..45 което ми се струва леко на никъде като за RX7900GRE . Също така като спра играта виждам:

Game: Forza Horizon 5: Premium Edition
Version: 1.642.644
Wine: wine-8.0-8548-g6426887d26e
DXVK: enabled
VKD3D: external (vkd3d-proton)
Disabled DLLs: winegstreamer
========================================================================

_amdgpu_device_initialize: DRM version is 1.6.0 but this driver is only compatible with 3.x.x.

Явно с Убунту не е най-удачния вариант да се играе. Пробвах и Убунту 24.04 , там нещата бяха още по криви.. Изобщо не пожела да стартира байнарито на wine което идва пакетирано с играта... Forza Horizon 5 тръгва но съобщението май беше същото както и броя кадри...

Та явно ще пробвам идеята с Arch щом казваш ,че там играеш без проблем . Таман и ще видя KDE ,че не съм от версия 3 , когато още нямаше плазма мисля. Въпроса ми е какво за изтегля за видеото за да работи както трябва.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

Mesa. Другите два драйвъра не са за игри. Някои работят добре с тях, но са по-скоро изключение. Не съм тесен експерт по AMD именно поради тези проблеми. При NVIDIA е лесно - инсталираш фирмения драйвър и всичко си работи. При AMD понякога се налага да сменяш през трите драйвъра, за да видиш кой работи най-добре. Можеш да ги имаш и трите инсталирани и само да указваш кой да се ползва. Срещал съм в нета, ако се разровиш, ще видиш как става. Аз съм си записал средното:

Код: Избери всички

AMD_VULKAN_ICD=AMDVLK
AMD_VULKAN_ICD=RADV
Тук има AMD фанатици, би могло да са ти полезни, ама обикновено са тук само да лалат против NVIDIA. Да помогнат на някого с AMD никакви ги няма :lol: :lol: :lol:

Но иначе определено има някакъв проблем, но не знам какъв. Имам и Linux Mint Cinnamon 21.3, който общо взето си е Ubuntu 22.04, но с по-добра графична среда и МНОГО по-удобен и там всичко си върви, редовно ги пробвам и там игрите. Не знам...
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4629
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34589
пол: Мъж

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от бат-начо »

Нерде Ямбул, нерде Стамбул.... Признавам - доста съм в джаза. НО не схванах доводите ни на единия, ни на другия. И - аз така схванах, перифразирам схванатото - пробвах това и това, поназнавам от Линукс, ръйш, не е това което искам... Я, пич, кат си пич, пробвай това, нал си пич, и кажи що става (намирисва на проба на чужд гръб, ама си гу знайм ;) ... 'се опира до Арч накрайя ;) ).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337272
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Linux игри - подкарване и инсталиране

Мнение от Mozo »

бат-начо написа:
съб юни 08, 2024 01:50
се опира до Арч накрайя
И има защо - Valve също се мъчиха, мъчиха и накрая се спряха на Arch. Викам да ги разбират доста нещата и да знаят какво правят :съгласен:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”