Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

[информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11257
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40914
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

[информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Валсо »

Откакто LTS кърнълът скочи от 6.1.71 директно на 6.6.10, демек от онзи ден, започна да се точи като Мента и "startup blame | head" показа, че на ntpd.service му трябват 25 сек., за да стартира, което е абсурдно. Последната версия на NTP пакета е от 6 Юни 2023 г., което по арчовски стандарти е направо древно. Затова реших да го заменя с един друг пакет, на който попаднах вчера: openntpd. Като реснеш компа след инсталацията, то си тръгва автоматично, няма нужда от потребителска намеса. И сега с openntpd времената за старт на системата се върнаха към нормалното. С NTP пакета времената бяха като тези в код тага, само че с 25 сек. отгоре (userspace = 31s). :shock:

Код: Избери всички

[rado@arch]: ~>$ startup-time
1.361s systemd-modules-load.service
[rado@arch]: ~>$ startup
Startup finished in 3.522s (kernel) + 3.249s (userspace) = 6.771s 
graphical.target reached after 3.248s in userspace.
Снощи се порових доста из нета в търсене на решение на проблема и хора с други дистрибуции също са срещали този проблем, всичките с кърнъли от 6.6.1 нагоре, от което си правя извода, че нещо в новите кърнъли пречи на NTP да тръгва нормално.
А openntpd е с 4 месеца по-нов от NTP. Малка разлика във времето на обновяване, но явно достатъчно, за да го няма този проблем.
Прочетено: 150 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285063
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336768
Местоположение: Somewhere In Time

Re: [информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Mozo »

При мен фърмуерът се влачи с 18.322s, което обаче си зависи от дънната платка. Иначе всичко е ток с другите работи:

Код: Избери всички

Startup finished in 18.322s (firmware) + 1.529s (loader) + 1.783s (kernel) + 4.231s (userspace) = 25.867s
6 секунди общо :cool: Windows? Bitch please :lol: :lol: :lol:

И да, нямам инсталиран NTP :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11257
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40914
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: [информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Валсо »

То и аз нямах, ама по едно време Канелата отказваше да синхронизира часа и датата по мрежата и се наложи да инсталирам NTP, след като питах във форума на ментата по въпроса. Но явно имало и по-добро от NTP.

А ти ако нямаш специфичен хардуер за този фърмуер, не виждам смисъл да го държиш инсталиран и да ти бави стартирането. Аз тези фърмуери ги деинсталирам, защото само пищят (когато рънваш mkinitcpio -P) за липсващ хардуер, който в същото време никога не съм имал или използвал. Също и bluez, и broadcom-wl пакетите разкарах.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285063
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336768
Местоположение: Somewhere In Time

Re: [информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Mozo »

Става въпрос за нещо съвсем друго, няма как да си махна дънната платка :lol: :lol: :lol: Всъщност това просто показва колко време ѝ трябва, за да запали, да инициализира и да се стигне до буут на ОС, което при теб го няма, щото не си на UEFI, но също го имаш това като време, просто не ти го показва:
Tip: If you boot via UEFI and use a boot loader which implements systemd's Boot Loader Interface (which currently systemd-boot and GRUB do), systemd-analyze can additionally show you how much time was spent in the EFI firmware and the boot loader itself.
А ти ако наистина караш без микрокод за процесора, евала :evil3:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11257
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40914
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: [информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
пет яну 12, 2024 15:25
А ти ако наистина караш без микрокод за процесора, евала :evil3:
Микрокодът никога не ми е трябвал. Още от Мента 18.3, когато за първи път се появи сред пакетите, аз никога не съм го инсталирал (а по онова време бях с още по-стар процесор (i3-4170) от сегашния i7-4770) и всичко винаги си е вървяло перфектно. Даже по едно време intel-microcode го бяха направили задължителна зависимост на кърнъла, при което аз си върнах 4.13.0.55 кърнъла и им казах да го духат и че с такова микрошитско поведение няма да стигнат доникъде. 1-2 седмици след това го откачиха като зависимост и стана само по желание.

Оставил съм само фърмуер за неща, които използвам постоянно или от време на време: alsa-firmware, qcom, qlogic и whence. Последните две вече не помня за какво точно бяха, но имам смътен спомен, че нещо плюеше грешки, след като махна qlogic и whence и затова те стоят непипани, наред с общия линукс фърмуер.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285063
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336768
Местоположение: Somewhere In Time

Re: [информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Mozo »

Доста бъркаш понятията, ама карай. А микрокодът за процесора е ДОСТА важен :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11257
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40914
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: [информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Валсо »

Моята логика е такава: щом компютърът работи прекрасно и без микрокод, значи той не ми трябва. :roll:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285063
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336768
Местоположение: Somewhere In Time

Re: [информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Mozo »

Важен е чий е критерият. Ама карай така щом те кефи :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11257
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40914
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: [информативна тема] NTP и новия кърнъл 6.6.х

Мнение от Валсо »

Офтопик:
Mozo написа:
съб яну 13, 2024 22:16
Важен е чии е критерият. Ама карай така щом те кефи :thumbright:
чий
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”