Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Технология на неорганичните вещества

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Технология на неорганичните вещества

Мнение от Mozo »

1.Предмет и обхват на хим. технологии.
техн е наука за преработване на суровините и видовете енергии които се намират в природата в продукти или видове енергии които са полезни за човечеството. Хим. техн. се занимава с методите на създаване на хим продукти или полупродукти чрез използване на хим п-с. П-сите са: разделяне, пречистване, получаване на нови в-ва. При п-сите на хим техн се променят външ вид на преработката на материала без да настъпват промени в неговия хим състав.В мн случаи хим и мех п-цеси са тясно свързани напр. Получаването на стъкло, формоването на стъкломасата, която е получена при съответния технически режим е чисто мех п-с. голяма роля на хим промишл играят редица др науки и техники като ел.техника. Паралелно с хим и физ фактори в хим техн трябва да се имам предвид и ик фактори. По принцип стойността на получ краен продукт винаги трябва да бъде по-вис от разходите,а инвеститорските разходи трябва да бъдат с опр стойност. Трябва да се има предвид юридеческите и соц въпроси. Към осн зад на хим техн влиза установяването на оптимално производсвени усл на п-са. Втората осн зад е разработването на конструкция на апарати и подбиране на подходящи материали за изграждането. Хим техн като клон от химията се числи към природни науки, а като техн наука към приложните науки.













13 Произв. На азотна к-на
Азотната к-на е един от осн полупродукти в хим промишл. Тази к-на се преработва до нитрати, т.е до торове и взривни материали.Известно колич азотна к-на се изразходва за допълване на азотните оксиди,които играят ролята на катализатор.Сместа азотна к-на и азотен оксид се използват в ракетната техника.Конц азотна к-на лесно реагира с метали.
Получаване на азотна к-на-
До 1вата световна война азотната к-на получавана на база селитра.Натриевият нитрат се нитрира със сярна к-на.Реакционната смес се загрява,а изпалрилата се азотна к-на се кондензира.Получената аз.к-на е с висока конц-95%.Съвременни методи за получаване на азотна к-на се базират на окисляване на полученият азотен оксид до по-висши оксиди и последващата адсорбция с вода,при което се получава аз.к-на.Аз.оксид може да се получи директно от N2 и O2
N2+O2->2NO -
Q-ендотермична р-ция
Равновес. Конц на NO при 2800С е приблизително = на 3,6%. Поради неограничените колич на N2 и O2 във въздуха директният синтез на аз. Оксиди е все още предмет на множество теоретични и практ изследвания.Правят се опити за получаване на нискотемперат плазма с оглед получ на аз оксиди.Като промишлен метод е бил използван около 1902-1904год.,по-късно този метод е развит като се пропуска въздух в обем,където ел.дъга е под формата на диск.

Целият материал:
Прикачени файлове
Технология на неорганичните вещества.rar
(5.34 KиБ) Свален 15 пъти
Прочетено: 153 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Химия”