Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Токсични вещества в цигарения дим

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Токсични вещества в цигарения дим

Мнение от Mozo »

Токсични


вещества в


цигарения дим


Изготвил : Станислав Красимиров Костадинов XI „Д”
История на тютюна

Родината на тютюна е Америка. Векове преди да бъде заселен от европейците, американското население отглеждало и употребявало тютюн. Още от най-стари времена шаманите го използвали в своите ритуали, поради неговите халюциногенни свойства, които се получават благодарение на алкалоидите хармин и норхармин, а концентрацията им е 100 пъти по-висока в дима от тази на растението. Отчитайки факта, че масовия тютюн, който днес използваме е много по-слаб, а и количеството на тези вещества е значително по-малко, е ясно защо ние не получаваме халюцинации при употребата му. Освен като „ясновидско” средство, древните американци използвали тютюна като лекарство против болки.
Тютюнът е открит през 1490г. от Христофор Колумб, когато същият открива Новия Свят. Двама от неговия екипаж го пренасят от Америка в Европа (Испания). Доста години инквизицията спирала разпространението на тютюна, защото го смятали за магьосничество. За съжаление, обаче не след дълго е започнало разпространението му, поради предполагаемият лечебен ефект. Тютюнът много масово се разпространява през 17-ти век, като дори се разменял вместо пари. По това време се появили и първите съмнения в „лечебния” ефект на това растение. Хората започнали да разбират, че всъщност тютюна би могъл сериозно да увреди здравето. Открило се, че и отказването от този навик изобщо не е лесно.
Едва през 1820-26 година учените откриват част от съставките на тютюневия дим, а именно никотинът.
Най-масово се употребявало през тези времена пурата, а в някои западни американски щати се дъвчел. Едва в началото на 20-ти век навлиза цигарата като начин на употреба. Рекламата на тютюневите изделия пък процъфтява, редом с търговията.
Едва през 70-те години на двадесети век се започва пропагандирането на вредата от тютюнопушенето, а някои западни страни дори забраняват рекламирането на цигарите и тютюневите изделия. За съжаление тютюнопушенето, успоредно с наркотиците и алкохола, се превърнало в един от най-големите проблеми в света.
Употребата на тютюна е свързана с не малък букет от болести (по-подробно за които ще говорим след малко)? Главните съставки на тютюна са никотин, каменовъглени катрани, въглероден окис, дианид, фуржурол и амоняк – хубав коктейл... Каменовъглените катрани в тютюна са основните причинители на рака на белите дробове у пушача. Но освен белите дробове, тютюневия дим уврежда слизестите ципи на устата, вените, ларингса, стомаха, пикочния мехур, сърцето и мозъка.


ТЮТЮНОПУШЕНЕТО - НАЙ - ЗНАЧИМАТА НО ПРЕДОТВРАТИМА ПРИЧИНА ЗА ЗАБОЛЯВАНЕ И ПРЕЖДЕВРЕМЕННА СМЪРТ

Тютюнопушенето нараства застрашително в целия свят.България е сред страните в Европа с най - сериозни здравни проблеми свързани с употребата на тютюн.
Тютюнопушенето е основен рисков фактор за заболеваемостта и смъртността в развитите страни.Около 20 % от смъртността в тях се свързва с него,понастоящем тютюнопушенето е причина за смърт на всеки един от 10 възрастни от проучени 2030 случая. Изчислено е ,че пушачите губят средно 20 - 25 год. от живота си.
Проучаванията проведени в САЩ показват, че смъртността при пушачите е с 70 % по-висока от тези при не пушачите и, че тютюнопушенето е причина за 135 преждевременни умирания на 100 000 население ежегодно. Отнесени към България тези проучвания показват, че тютюнопушенето е причина за около 12000 преждевременни умирания всяка година.
Забележителен аспект за тази печална статистика е, че щтетата която тя илюстрира е изцяло предотвратима тъй - като изборът на човек да пуши или не е изцяло негов.
В списъка от народи, които продължават упорито да подценяват вредата от тютюнопушенето, българската нация заема едно от челните места.Тютюневата агресия в България се характеризира със следните особености :
> Стабилните и позиции сред мъжете над 20 год. възраст

> Разширяване на обхвата сред жените над 20 год.възраст

> Инвазивноста и сред децата и юношите от двата пола във възрастовата група 12
- 20 год.
Тази кошмарна картина не е плод на черногледство тя отразява напълно достоверно фактите на нашето ежедневие : в дома ни, на работното ни място, на улицата, в местата за отдих и почивка. Причините за това са много но три от тях са основни, тъй като те произтичат от някои характерни особености на нашата психология:
> Склоноста на българина за подражание и блоково усвояване на „модерен"
поведенчески стил на живот, без отсяване на съдържащите се в него вредни за
здравето компоненти.
> Неверието на българина в говорното и печатно слово, ако то е поднесено
посредствено или не е юлистрирано с материален субстат, които може да се види
или докосне.
> Парадоксалната реакция на българина да се противопоставя на вношение ,
насочени към ограничаване или отказване на привички, съдържащи се в „Аз" -
новия му стил на живот, колкото и вредни да са те за неговото здраве.
Невярно е твърдението, че тези особености на националната ни психология са наследствено предопределени. Единствено вярно е другото, че те са продукт на силни социални въздействия, повечето от които се коренят в дефектният начин на възпитание в ранно детство и ученическите години и на не достатъчното осъзнато безпокойство за здравето поради непознаване на ранните предвестници на заболяванията, главен рисков фактор за възникването на които е тютюнопушенето.
Пушенето на цигари е водеща причина за рак на белия дроб, хронична обструктивна белодробна болест, исхемична болест на сърцето ( гръдна жаба) и други сърдечно съдови заболявания, свързано е и с рака на различни други органи: костен мозък, пикочен мехур, бъбреци, ларинкс, устни, устна кухина, панкреас, стомах, матка, улцерозен колит, пневмоторакс и др.
Американската асоциация за рака е направила проучване на повече от един милион американци което показва, че пушачите боледуват от рак на белия дроб 20 пъти по-често от не пушачите и от сърдечно съдови заболявания 3 пъти по-често. Рискът от развитието на белодробен рак е в зависимост повече от продължителността на пушенето, от колкото от броя на изпушените цигари (трикратно нарастване на продължителността на пушенето води до 100 кратно повишаване на риска от белодробен рак, докато увеличаването на броя на изпушените цигари води само до трикратно повишаване на риска от белодробен рак ).
Тютюнопушенето допринася за развитието на инфекции на дихателните пътища при възрастни и най-често на пневмонии, придобити извън болниците.
Пасивните пушачи особено децата също са рисков контингент за инфекции на респираторния тракт. Децата, чиито родители пушат страдат по-често от бронхит, пневмонии и астма, смята се, че увреждането е по-изразено при деца с майки пушачки поради следните причини: ежедневната близост на майката до детето, пушенето преди и по време на бременоста води до недоразвитие на белия дроб и главно на защитните механизми у детето.
Пушенето на родителите удвоява възможността децата им да пропушат. 1/3 от децата пушат защото родителите им са пушачи, тези данни посочват възможността от разработване на програми за борба с тютюнопушенето сред родителите, бременните жени и подрастващите.
Изследванията сочат, че никотинът има норкотичен ефект и че тютюнопушенето се възприема като част от ежедневието - храна, работа, бит. Началото на тютюнопушенето зависи от семейната среда, доходите, образованието и стреса. Освен медицинския аспект в редица публикации са посочени финансовите загуби от тютюнопушенето, центърът за контрол на заболяванията в Америка сочи, че през 1993 год. средствата изразходвани за директни медицински грижи (болнични, извън болнични и домашни) за пушачите са 50 долара на глава от населението, а индиректните загуби от тютюнопушенето - намаляване производителността на труда от увеличение на отсъствията, загуба на продуктивни години през 1990 год. са били 47.2 долара на глава от населението.
Какви увреждания настъпват в белите дробове в резултат от действието на тютюневия дим. Лигавицата на дихателните пътища е покрита с ресничести клетки на които природата е определила функциите да се движат постоянно, синхронно и да „измиват” секрета които се образува в бронхите навън. Бронхиалният секрет има защитен ефект, смазва бронхите и в него потъват всички ненужни частички -прах, вируси, бактерии и др. и се изхвърлят навън. Ресническите клетки имат много финна структура, цигареният дим буквално ги парализира и те загубват спопобността да изчистват бронхиалния секрет в резултат на което в бронхите се задържат всички катрани, вируси, бактерии и много. Други фактори които предизвикват възпалението. Цигареният дим прави бронхиалния секрет гъст и трудно подвижен, свободните радикали унищожават жлезистите клетки, които имат за задача да произвеждат нормален секрет. Този възпалителен процес започва от първите цигари, дълго върви подмолно, години наред и е необратим, докато се стигне да хронично обструктевна белодробна болест, където вече нещата са необратими.
Никотинът от своя страна засилва процесите на атеросклерозата и засилва тромбообразуването. Той има стимулиращ ефект върху паметта и вниманието, неговия психотропен ефект върху централната нервна система водят до никотинова зависимостта, а отнемането му до абстиненция.
Всички са съгласни, че тютюнът оказва вредно влияние върху здравето но не всички съдейства ограничаване и пълно преустановяване на тютюнопушенето.Опитът показва, че административните забрани чрез законови и други разпоредби имат положителен, но недостатъчен ефект.
Няма нищо по-лесно от това да откажеш цигарите - Марк Твен го е правил над 200 пъти ! Шегата настрана, но обществото в което живеем ние българите никак не ни предразполага да се отървем от този досаден много вреден и скъпо струващ навик. Струва ни се, че това което заплашва пушачите на нас няма да ни се случи: няма да се разболеем от рак на белите дробове, постояност спазмираните ни кръвоносни съдове няма да се покрият с атеросклеротични плаки, свободните радикали в тютюневия дим няма да увредят нашата кожа. Всичко това сякаш е доказано за другите - не за нас.
Борбата срещу тютюнопушенето в България е борба за предотвратяване на смъртта на всеки 5 българин.
Основните методи, които се прилагат за борба с тютюнопушенето са: психологически, медикаментозни и нетрадиционни.
Психологическите методи целят убеждаване на пушачите да откажат цигарите или да предпазят от пропушване подрастващите. По данни от национални проучвания проведени от националния статистически институт, тютюнопушенето в детската и юношеска възраст се характеризира с ранно начало и с преобладаване на момичетата -57. 5 % (над момчетата 49.5 %) Данни от проучвания показват, че почти половината от учениците в България пушат - 48.5 % . Редовните пушачи сред момичетата са повече от момчетата. Пасивни пушачи са над 1000000 деца в България. Проучвания на фондацията за борба с рака в 12 столични училища показва, че само 1/3 от учениците живеят в среда без цигарен дим.
Медикаментозното никотино заместващо лечение е средство което удвоява % на отказалите се пушачи. В практиката се използват 5 никотин заместващи средства: никотинов пластир, никотинова дъвка, никотинов назален спреи, никотинов инхалатор и препарата Бупропион.
Съществува и не традиционен метод за лечение на тютюнопушенето - това е акупунктурата която се използва широко за борба с тютюнопушенето в света.
Независимо от горепосочените методи по важно е всеки да бъде убеден от вредните последици от тютюнопушенето и сам да се откаже от него.
Със собствена воля или подкрепен от приятели непушачи човек може да преустанови употребата от тютюн. С това ще облекчи както себе си така и околните които принуждава да стават пасивни пушачи, налагайки им дима от своите цигари, лули и др. Относително по-лесно е въобще да не се започва с употребата на тютюневи изделия, въпреки, че съблазните на рекламите са огромни. Търговците печелят неимоверно много от пушачите, които дават не само парите си, но заплащат далеч по-голяма и фатална цена - със здравето си и здравето на околните.


Цигареният дим

Цигареният дим съдържа повече от 4 000 химикала - никотин, катран, въглероден окис (Carbon Monoxide) и много други вредни вещества и добавки.

Никотин

Никотинът е химическа субстанция, която може да се намери в изсушените и ферментирали листа на тютюневите растения Nicotiana tabacum и Nicotiana. Човек много лесно се пристрастява към него и това е със сигурност една от причините, поради която пушачите палят, отново и отново.
Какво се случва, когато вдишаме цигарения дим? В момента на вдишване никотина за четири секунди достига до кръвообращението, а за десет секунди достига човешкия мозък. След като никотинът се свърже с определени части на мозъка се отделят много успокояващи химикали. Това обяснява и приятния ефект при първите две-три дръпвания от цигарите. Аз съм го изпитвал много пъти, предполагам и вие. Този ефект обаче трае кратко време и не след дълго пристрастения пушач трябва да поеме своята нова доза никотин.
Това е една от топ причините хората да продължават да пушат! Те продължават понеже се наслаждават на ефекта на отпускане дължащ се на химикалите, които се отделят от мозъка. Струва ли си?
Най-големият проблем за здравето, който никотина причинява е именно свойството му да пристрастява силно. Много от дългогодишните пушачи не изпитват такава радост и нужда от пушенето на цигари, колкото искат да продължават да задоволяват своята никотинова зависимост. Някои от бързите процеси, които настъпват в тялото, след вдишването на цигарения дим са повишаване на сърдечния ритъм, кръвното налягане и стесняването на кръвоносните съдове. Много добре знаете тези причини до какви сърдечносъдови заболявания и фатални последствия водят. След време и многократно употреба на цигари, комбинацията от въглероден окис и никотин трайно уврежда сърдечните съдове.

Катран

Катранът е плътна черна течност, която произлиза от дестилацията на органична материя. Катранът е плътната черна течност, която унищожава белите ви дробове. Всеки път, когато пушите цигара. При всяко едно дръпване. Неизменно. Катранът се отделя при изгарянето на тютюн, а основните негови съставки са азот, кислород, водород, въглероден двуокис, въглероден окис и много други.

В кондензирана форма катранът е лепкава кафява до черна субстанция, която е главната причина за рак на белите дробове и рак на гърлото. Катранът е и причината пръстите и зъбите на пушачите да са жълти. Виждали сте ги, нали? Част от катрана се издишва при пушенето, а друга може да се изкашля или отхрачи. По-голямата част от него обаче се абсорбира от белите дробове, което убива клетките на белите дробове. Цигареният дим убива нежните власинки, с които белият дроб е покрит, и които го предпазват от инфекция. В един етап всички власинки са вече унищожени и тогава катрана може безпрепятствено да влиза в белите дробове. Следващият етап е рак на белия дроб.
Статистиката показва, че пушач на 1 кутия цигари дневно, за една година инхалира 210 грама катран.
210 грама катран за 1 година. Сметнете го колко е това за 5, за 10 години? Следващата вредна съставка е

Въглероден Окис (CO)

Въглеродният окис е отровен газ, който може да се открие наред с кислорода в кръвта. Същият този газ се намира и в газовете, които отделят автомобилите. Въглеродният окис се свързва необратимо с червените кръвни телца и те по-трудно успяват да доставят кислород на мускулите и органите в човешкото тяло. В по-големи дози въглеродният окис е силно отровен! Пушачите носят в себе си 10 пъти по-голямо съдържание на този вреден газ в сравнение с непушачите, а заклетите пушачи редуцират снабдяването на тялото си с кислород поне с 15%.
Въглеродният окис ограбва кислорода от мускулите ви, от органите ви, от мозъка и сърцето ви, карайки цялото ви тяло да работи по-трудно. Бременните жени, които пушат, автоматично отрязват голяма част от притока на кислород към бебето. Имайте го предвид.
4000 вредни съставки


Представяте ли си колко вредни складирате в собственото си тяло? Аз успях да опиша тук само няколко, а те са толкова много. Искате ли всъщност да знаете? Не мисля.
Цигареният дим съдържа още вредни вещества като ацетон(маха лак от ноктите) , метанол (използва се в горивото на ракетите), формалдехид (използва се за запазване на мъртвите), фенол (дизинфектант), оцетна киселина (оцет), пестициди и много, много, много други.
В световен мащаб няма ясен стандартизиран контрол за съставките и химикалите, които се използват при отглеждането на тютюн. В практиката масово се използват хербициди, инсектициди, пестициди и още куп други агро химикали.
Допълнителните добавки се добавят от тютюневи компании за да:
придават вкусови качества на тютюна, използва се захар, мед, ликьор, какао, шоколад и други съставки - притъпява се остротата на дима
намаляват замайващия ефект на никотина. Амониевите соли и ацеталдехида увеличават зависимостта, която никотина причинява.
правят пушачите по-чувствителни към никотина.
Това го изпитвам и в този момент. Не пуша само от 14 седмици, а когато мисля и пиша за това в устата ми се отделят слюнки (рефлекс на Павлов) и желанието ми да запаля нараства, което е адски показателно…
Има и други проблеми свързани с добавките, които се използват в цигарената промишленост. Добавки като захар и мед може да са безопасни, ако ги консумираме директно, но вследствие на процеса на горене при цигарите те се променят и отделят токсични химикали. Така например изгарянето на захар и на ликьор е свързано с отделянето на токсични химикали. Освен това тези субстанции се вдишват през дробовете, но нараняват и стомаха и други важни органи.
Ясно е, че ефектите от употребата на тютюн не са толкова публични и цигарената промишленост не хвърля светлина върху тях. Темата е често споменавана, но като че ли ефект няма.
Прочетено: 591 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Химия”