Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Описание на цинка

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Описание на цинка

Мнение от Mozo »

Цинкът Zn е химичен елемент, преходен метал. Намира се във 2Б група, четвърти период от периодичната система на елементите. Поредният му номер Z е 30.
История и разпространение
Цинкът е познат на човечеството от древността. Данни за неговото получаване и употреба има още от XІІІ век пр.н.е. Той спада към средно разпространените химични елементи - 2,10-3ат.%. Цинкът се среща в земната кора изключително в свързано състояние под формата на редица полиметални сулфидни руди, а също и като минералите сфалерит (ZnS) и смитсонит (ZnCO3), известен още като галмей. Други негови минерали с промишлено значение са цинкит (ZnO), вилемит (Zn2SiO4), троостит (Zn,Mg)2SiO4, франклинит (Zn,Mg)O.Fe2O и др.
Най-големи находища на цинкови руди има в Канада, Австралия и Перу.
Цинкът е познат от древни времена под формата на медна сплав - месинг. Месингът се получавал от мед, която се стапяла със "земя", известна на древните гърци като "кадмия". Тази земя, в последствие се оказала цинков карбонат (ZnCO3), който е получил и минераложкото название галмей. Като чист метал той е получен в края на Средновековието. В големи количества започва да се получава едва в края на ХVІІІ в.
[редактиране] Строеж на атома
Атомът на елемента се отличава с устойчива d10-конфигурация в предпоследния (трети) електронен слой и с два s-електрона в последния. Поредният му номер Z е равен на 30, т.е. той има 30 протона в ядрото си и 30 електрона в електронната си обвивка. Електронната му конфигурация има вида
1s22s22p63s23p63d104s2
Характерната за цинка атомна маса е равна на 65,37 а.е.м., атомният му радиус е 0,139 nm, а електроотрицателността му - 1,4 еV.
Цинкът има йонен радиус 0,074 nm, който е много по-малък от тези на представителите на ІІА група, а характерната за него йонизационна енергия е значително по-голяма - 9,39 еV. Затова и активността на този елемент е значително по-малка. Поради стабилността на d10-конфигурацията характерната степен на окисление на този елемент +2. Химичните връзки се образуват с участието на двата s-електрона. Проявява подчертана склонност към комплексообразуване.
Химичните свойства на цинка се определят от електронната му конфигурация. Тя се отличава от тази на калциевия атом само по това, че между неговите 3s23р6 и 4s2-електрони има десет 3d-електрона. Тъй като d-електроните са много здраво свързани, те не могат да се отделят, т.е. те не могат да влияят на валентността на цинка. Те обаче оказват влияние върху силата, с която се свързват двата външни валентни електрона (4s2) – по-силно свързани са с ядрото отколкото 4s2-електроните на калция, поради което цинка има по-слаб електрохимичен характер.
[редактиране] Физични свойства
Цинкът е сребристобял метал. Плътността му е 7,1 g/cm3, a стандартния електроден потенциал – 0,763 М/М+2. При обикновенна температура е подчертано крехък и не може да се обработва механически. При повишаване на температурата става ковък и при 100–150 °С е толкова мек, че може да се валцува и изтегля на жица. Над 200 °С става отново крехък и към 300 °С може да се стрива дори на прах. Примесите към цинка оказват влияние върху ковкостта му. Така 0,12% желязо понижава силно способността му да се валцува. Това отнасяне на цинка се обяснява с неговите алотропни форми, които значително се различават по своите механически показатели. Освен това се променят и относителното тегло, както и твърдостта. Все пак относителното тегло е от порядъка на 7,14. Цинкът се топи при 420 °С, а кипи при 907 °С. Топлопроводимостта му е 61-64%, а електропроводимостта – 27% от тези на среброто.
Естествените изотопи на цинка са пет на брой: 64Zn – 48,7 мас. %, 66Zn – 27,8 мас. %, 67Zn – 4,1 мас. %, 68Zn – 18,8 мас. % и 70Zn – 0,6 мас. %.
[редактиране] Химични свойства
При сравнение на свойствата му с тези на А-групата и със съседните групи преходни метали изпъкват сравнително ниските температури на топене и кипене, както и сравнително високото електросъпротивление – 5,8 µ?.см. Обяснението на тези факти се търси в значителната стабилност на d10-конфигурацията при този метал. d-Електроните не участват нито в ковалентна, нито в метална връзка между металните атоми, а запазват характерното за изолираните атоми разпределение на електронната плътност около ядрата. По такъв начин металната връзка се осъществява само от s-електроните от последния електронен слой. Връзката е по-слаба и свързаните с нея показатели (какъвто е температурата на топене) – по-ниски.
По химична активност, цинкът значително отстъпва на представителите на А-групата.
Изложен на въздух, губи металния си блясък, като бързо се покрива с корица от основен карбонат, която го предпазва от по-нататъшно окисление.
Стойностите на стандартните електродни потенциали показват, че цинкът е сравнително добър редуктор и се разтваря в киселини
Zn + 2H3O+ + 2H2O > [Zn(H2O)4]2+ + H2,
а при нягряване и в основи
Zn + 2OH- + 2H2O > [Zn(OH)4]2+ + H2
При взаимодействие с киселини, който са и силни окислители, цинкът се отнася като по-силен редуктор. С разредена азотна киселина например, се извършва взаимодействието:
4Zn + 10HNO3 > 4Zn(NO3)2 + NH4NO3 + 3H2O
и част от азотната киселина се редуцира до амониев йон.
Когато цинкът е отчасти примесен с метали, които се намират след него в реда на относителната активност на металите, в зависимост от тяхната природа скоростта на разтварянето на цинка в киселината се увеличава повече или по-малко.
Цинкът не реагира с вода, тъй като се образува корица от цинков хидроксид, която го предпазва от по-нататъшно взаимодействие. Взаимодейства с амоняк и разтвори на амониеви соли, особено ако температурата е по-висока, при което се получава [[Zn3N2]]
3Zn + 2NH3 > Zn3N2 + 3H2
При нагряване цинкът взаимодейства с повечето неметали.
[редактиране] Практическо приложение
Практическото използване на цинка и неговите съединения е широко и разнообразно. Основното количество цинк се използва като антикорозионно покритие на желязото. Използва се за месингови сплави, които съдържат мед и от 20 до 50% цинк. Още участва в състава на сплави, в които освен мед, се съдържа и алуминий. Според съдържанието на цинк, мед и алуминий тези сплави носят различни наименования: целко-сплав, бял месинг и др.
Цинков прах намира приложение като редуктор в лабораторната практика и в химичната технология. Поради своята трошливост цинкът не е подходящ като конструкционен материал. В това отношение обаче редица негови сплави имат отлични качества – сплавите му с медта, алуминия и никела. В металургията цинкът се използва за отлъчване на среброто от оловно – сребърната стопилка, както и за отделяне на златото от неговата комплексна сол, при извличането му по цианидния метод. В лабораторната практика се употребява най-често за получаване на водород при взаимодействието му със сярна киселина.

Целият материал:
Прикачени файлове
Описание на цинка.rar
(14.71 KиБ) Свален 9 пъти
Прочетено: 155 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Химия”