Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Получаване на нитробензен

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334797
Местоположение: Somewhere In Time

Получаване на нитробензен

Мнение от Mozo »

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ “ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ”
Катедра “ОРГАНИЧНА ХИМИЯ”

Студент

Фак.№
Специалност:
Компютърна химия
IІ – ви курс
1 а група
Тема на упражнението: Получаване на нитробензен.
Протокол№ 5
Ръководител на упражнението:
Проверил:…………….


Приложение на спектрални методи за изследване на органични съединения.

Методите на молекулната спектроскопия: ултравиолетова, инфрачервена, масспектроскопия и протонен ядрено-магнитен резонанс, намират широко приложение в органичната химия. Те се използват в изследването на структурата, конфигурацията и конформацията на органичните съединения, за качествен и количествен анализ на смеси, за изследване на механизма, кинетиката и стереохимията на органичните съединения. Приложенията им при органичен синтез позволява бързо охарактеризирване или идентифициране на получените продукти, както и проследяване степента на превръщане на изходните съединения.

Получаване и идентифициране на органични съединения с помощта на спектрални методи.

• Получаване на нитробензен.

• Последователност на работния процес:
• Реактиви:

HNO3 /азотна киселина/ – 17 ml (d=1.42)
H2SO4 /сярна киселина/ – 21 ml (d=1.84)


/бензен/ – 13g


HNO3 + 2 H2SO4  NO2 + H3O + 2HSO4


В облодънна колба от 100 ml се наливат 21 ml к. H2SO4 и към нея внимателно, при непрекъснато охлаждане и разхлаждане се преливат 17 ml HNO3. Към охлажданата до стайна температура смес постепенно, превръщайки съдържанието на колбата в емулсия, се прибавя С6Н6. При това се следи температурата да не надвиши 30-40ºС, за което от време на време колбата се охлажда с ледена или течаща вода. След пълното прибавяне на С6Н6 колбата се свързва с въздушен хладник и се нагрява на водна баня в продължение на един час при 60ºС, като от време на време колбата се разклаща. В противен случай протичането на реакцията в тази хетерогенна смес е много бавно. Затова щом се забележи образуването на два пласта колбата се изважда от водната баня и енергично се разклаща за образуването на емулсия.
След едночасовото нагряване колбата се охлажда добре, реакционната смес се прехвърля в делителна фуния и горният слой от С6Н5NO2 се отделя. Последният се промива с Н2О с цел да отмият киселините, след което един път с разредена алкална основа (р.NaOH или р-р Na2CO3) и отново с Н2О, за да се отмие основата (съотв.карбоната). Ако при този процес се образува емулсия, се прибавя малко алкохол, който променя повърхностното напрежение и целта е тя да се разруши.
Отделеният С6Н5NO2 се прехвърля в 50 ml облодънна колба, свързана с обратен хладник. Прибавят се няколко късчета CaCl2 и сместа се нагрява на водна баня до пълното избистряне на получената в началото млечнобяла емулсия. Бистрият С6Н5NO2 се отдекантирва от CaCl2, прехвърля се в дестилационна колба и се дестилира с помощта на въздушен хладник в интервала 207-211ºС. Дестилацията не се извършва до сухо, за да се избегне примесването с евентуално образувания динитробензен.

Целият материал:
Прочетено: 178 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Химия”