Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Теми за държавен изпит по фармацевтична химия

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334797
Местоположение: Somewhere In Time

Теми за държавен изпит по фармацевтична химия

Мнение от Mozo »

химия
ХРОМАТОГРАФСКИ МЕТОДИ ЗА АНАЛИЗ
Хроматографията е метод за разделяне и анализ на смеси от органични съединения.
Осъществява се качествен и количествен анализ на химични структури.
Основни понятия: - Неподвижна фаза, която се насипва в колоната (колонна хроматография) или се фиксира върху плака ( планарна хроматография). - Подвижна фаза - (газ или течност), която се движи през колоната или слоя сорбент.
- Елуиране - пренасяне на даден компонент от анализираната смес през неподвижната фаза при пропускане на подвижната фаза.
Изократично елуиране - подвижната фаза е с постоянен състав при анализа.
Градиентно елуиране - непрекъснато изменение на подвижната фаза при анализа. - Графичният запис при хроматографиране се нарича хроматограма.
Хроматографското разделяне може да се осъществи на основата на различни механизми, в зависимост от обекта на анализа и избрания за тази цел сорбент. - Адсорбционна хроматография - неподвижната фаза е адсорбент и разделянето на компонентите на анализираната смес става на база различната им адсорбция при анализа - Разделителна хроматография - върху сорбента, който е инертен твърд материал, има нанесен тънък слой течност. В този слой се разтварят молекулите на анализираните съединения в зависимост от специфичната си разтворимост, което води до различна скорост на придвижване. - Гел хроматография - неподвижната фаза е твърд порест материал с определен диаметър на порите. Молекулите с по-голям размер от този на порите премитават по-бързо от тези с по-малък размер, защото те проникват в порите - Йонообменна хроматография - като сорбент се използва материал, на чиято повърхност има функционални групи способни да обменят йони с изследваната проба.
Класифицирането на хроматографските системи може да стане по няколко признака: - агрегатно състояние на подвижната и неподвижната фази, - механизъм на разделителния процес - по техника на изпълнение.







Тънкослойната хроматография (ТСХ) е широко използвана в аналитичната практика за качествено доказване (идентификация) на вещества и на химични структури, при провеждане на тестове за чистота, кинетика на химични реакции.


Тънкослойната хроматография се състои в разделяне на веществата върху тънък слой от сорбента, закрепен върху плака. В долния край на плаката, т.нар. стартова линия, с помощта на капилярна пипета се накапват последователно изследваната смес и т.нар. свидетели (стандартни разтвори). Те предсавляват чисти вещества, за които се предполага, че се съдържат в изследваната проба. Плаката се изсушава, поставя се в стъклена вана (камера), като долният край на плаката се потапя в разтворител, като неговото ниво е малко по-ниско от стартовата линия. Под действие на капилярни сили подвижната фаза се изкачва нагоре по тънкия слой от сорбента, преминава през старта и достига до една експириментално избрана или зададена от фармакопеята височина, наречена фронт. В процеса на движение на разтворителя, компонентите на изследваната смес, а също и свидетелите, се придвижват с различна скорост. Затова при завършвне на този процес, нар. проявяване (развиване), те се оказват на различни височини. За идентифицирането на веществата в ТСХ се използва величината Rf (reference to the front). Rf представлява отношение на разстоянията от старта до центъра на петното (а) и от старта до фронта (b). Rf = a... . b
Тъй като b не може да бъде по-голямо от а, то Rf има стойност от 0 до 1. Rf e постоянна величина за дадено вещество при определен абсорбент и подвижна фаза, при точно спазване на едни и същи условия на изследването и може да се използва за качествено доказванена веществото.
Проявяването на хроматографската плака се извършва в камера, предварително наситена с парите на разтворителя. Крайният етап на ТСХ предствлява визуализирането на хроматографските петна. Най-лесно се визуализират петната на цветните съединения и тези, притежаващи собствена флуоресценция. Преобладаващата част от веществата, които се разделят чрез ТСХ са безцветни, което налага тяхното визуализиране. За тази цел се използват: наблюдение под УВ – светлина 254 nm или 365 nm, въздействие с йодни пари, напръскване с нинхидрин, с разтвор на калиев перманганат и др. Идентификацията се извършва или чрез Rf сойността или с помощта на свидетели, което е по-сигурно.
ТСХ освен за целите на качествения анализ може да се използва и в количествения анализ. Количествена ТСХ - класификация:
1. Полуколичествена – петното на изследваното вещество се сравнява със серия от стандарти, като е необходимо интензитетът на петното да попадне в интервал мужду стандартите или да има съвпадение с някое от тях. 2. Количествено определение, най-често спектрофотометрично, след елуиране на петното от хроматограмата– много рядко.
3. Директно измерване на петната направо върху получената хроматографска плака - денситометрия. Денситометрията е полуколичествен метод за аналитично охарактеризиране, съчетаващ условия от ТСХ и спектрани резултати. Отчита се намаляването на интензитета на светлина, което е право пропорционално на концентрацията на веществото.
Течна хроматография Течната хроматография е метод, при който разделянето на веществата се осъществява в система от твърда неподвижна фаза - сорбент и течна, подвижна фаза - елуент.
Европейска Фармакопея – качествен и количествен анализ, определяне на примеси, установяване на компонентен състав.
Високоефективната течна хроматография, ВЕТХ (HPLC) При ВЕТХ компонентите на сместа се разделят поради различната степен на взаимодействие с абсорбиращите частици. Това води до различни скорости на елуиране за различните компоненти и води до отделяне на компонентите, докато изтекат от колоната. В колоната елуирането на пробата се извършва под налягане. HPLC е силно автоматизирана и изключително чувствителна.
Като сорбент във ВЕТХ най-напред е намерил приложение силикагелът с прилагане на неполярна подвижна фаза. При използванена такава ситема, нар. система с нормални фази, полярните вещества имат по-дълго време на задържане, докато неполярните напускат колоната много бързо. Понастоящем се използва вариант на хроматографското разделяне, протичащо между т.нар. обърнати фази (Reversed Phase, RP). В този случай се използва модифицитан силикагел, на повърхността на който химически са свързани различни по дължина въглеводородни радикали. Подвижната фаза е полярен разтворител - метанол, ацетонитрил или техни смеси с вода. ВЕТХ с йонни двойки представлява вариант на ВЕТХ с обърнати фази. При нея се използват същите модифицирани с алкилови радикали сорбенти, а в подвижната фаза е прибавено йонно органично съединение, с което противоположно заредените йони на изследвания компонент образуват йонна двойка, като последната има поведение на неутрална частица с нови хроматографски свойства.

Основни параметри на ВЕТХ Хроматограма - всеки пик в хроматограматасъответства на определен компонент от анализираната смес, а площта (височината на пика) - на количественото съдържание на съответното вещество.
Ефективност на хроматографската система Една хроматографска система е толкова по-ефективна, колкото повече вещества може да раздели. Колкото по-тесни и по-високи са пиковете на хроматограмата, толкова по-ефективна е хроматографската система, защото в съответната хроматограма могат да се вместят повече добре разделени вещества. Ефективност на хроматографската система се определя чрез броя теоретични тарелки за единица дължина. В тази връзка се дефинира понятието височина, еквивалентна на една теоретична тарелка h (BETT) , което се дава с отношението h=L/N - това показва на какво разстояние са разположени тарелките в една колона. Принципна схема на течен хроматограф.
Подвижната фаза, поставена в съд се подава чрез помпата за високо налягане (до 400 атм.) Тя обикновено е смес от разтворители като вода, ацетонитрил и / или метанол. След това елуентът преминава през инжектора, където се внася пробата за анализ. Пробата преминава през хроматографската колона, където става разделянето на веществата, съдържащи се в изследвания разтвор. Разделените компоненти един след друг преминаватпрез детектора, чиито сигнал се записва под формата на хроматограма. Най-широко приложение намират УВ-детекторите. Подвижните фази, използвани в течната хроматография, не поглъщат в УВ-областта на спектъра, затова при преминаването им през детектора не дават сигнал - описва се т.нар. базова линияна хроматограмата. Обратно, хроматографски разделените вещества много често поглъщат УВ-светлина, която се регистрира от фотодиода.
Хроматографската колона представлява метална тръба от неръждаема стомана с дължина 10-30см. и вътрешен диаметър 0,3- 0,8 см, запълнена със сорбент с диаметър на частиците 5 -10μm със сферична или неправилна форма, в която се извършва хроматографското разделяне.
Газова хроматография Газовата хроматография е хроматография, при която подвижната фаза е газ или пари (газ-носител). Най-често като газ-носител се използват аргон, водород, хелий или азот, като в някои случаи се използват редица спомагателни газове според вида на детектора. Когато неподвижна фаза е адсорбент - въглен, силикагел, хроматографията се нарича газ-адсорбционна. Когато върху инертен твърд носител е нанесен течен филм се използват 2 названия: газ-течна или газ-разпределителна.
Принципното устройство на газов хроматограф е следното: от бутилка под налягане посредством блок за регулиране и измерване, снабден с предпазител се пропуска непрекъснато с постоянна скорост газ-носител през хроматографската колона, поставена в термостат. Изследваната проба, която подлежи на разделяне, се въвежда в предварително нагрятата колона във вид на течност или газ. Ако изследваните вещества не притежават летливост до 450°С, то те сеобработват по възможност до съответните естери или алкилни производни, които имат по-добра летливост при температура 150°С до 450°С. Вследствие на различната способност да се разпределят между подвижната и неподвижната фаза, веществата от изследваната проба се придвижват от газа носител и се разделят в хроматографската колона на зони от чисти вещества. Фракциите на отделните вещества след напускане на хроматографската колона преминават през детектор.

Целият материал:
Прикачени файлове
Теми за държавен изпит по фармацевтична химия.rar
(397.17 KиБ) Свален 21 пъти
Прочетено: 269 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Химия”