Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Липиди

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Липиди

Мнение от Mozo »

Хранителни вещества
 
Липиди
 
Липидите са биологични компоненти, неразтворими във вода и разтворими в органични разтворители. Към тази голяма категория, включваща повече от 1000 различни съединения, главните липидни групи в човешкия организъм са: мастните киселини, триацилглицероли (триглицериди), фосфолипиди, гликолипиди (сфинголипиди), стероли (напр. холестерол), изопреноиди, мастно-разтворими витамини и др. Терминът “мазнини” се използва по-често за мастно съдържание на храни и диети, а “липиди” - за метаболизма на мазнините в живите организми.
 
Мастните киселини участват в състава на триацилглицеролите, фосфолипидите, естерния холестерол и по този начин оказват влияние върху техните свойства. Мастните киселини се състоят от въглеродна верига (от 4 до 30 въглеродни атома), метилова група от една страна и ацидна група от друга. Всеки въглероден атом е свързан с един или два водородни атома. Свойствата на мастните киселини варират в зависимост от дължината на въглеродната верига, степента на насищане, мястото на двойната връзка. Според дължината на веригата мастните киселини се делят на три групи: късоверижни (до 4 въглеродни атома); средноверижни (6-10 въглеродни атома); дълговерижни (над 10 въглеродни атома). Според степента на наситеност те могат да бъдат: наситени (без двойни връзки); мононенаситени (с една двойна връзка); полиненаситени (с две и повече двойни връзки).
 
Триацилглицеролите (триглицериди) са естери на глицерола с три мастни киселини. Мастнокиселинният състав на триацилглицеролите определя техните свойства, смилаемост и резорбция. Те са най-голямата по количество липидна фракция в човешкия организъм и са основен и дълготраен източник на енергия, складиран в мастните депа.
 
Фосфолипидите са втората по големина липидна съставка на организма и представляват естери на глицерола с два мастно-киселинни остатъка и фосфорна киселина. Синтезират се главно в черния дроб и в чревната лигавица. Тъй като имат едновременно и мастно- и водноразтворими свойства, фосфолипидите се срещат и в комбинация с протеини в клетъчните мембрани и в кръвта, където участват в транспорта на мазнините. Основната функция на фосфолипидите е да поддържат структурната цялост на клетките.
Холестеролът е представител на стеролите. Среща се в свободна или естерифицирана форма само в животинските тъкани. Той е важна съставна част на клетъчните мембрани, играе роля в биосинтеза на жлъчни киселини, хормони на надбъбречната жлеза, естрогени и прогестерон и е прекурсор на витамин Д. Основно холестеролът се приема от човека с храната, но може и да се синтезира от клетките на организма.
 
Според функциите си липидите се разделят на:
структурни - фосфолипиди, мастни киселини, холестерол;
резервни - триацилглицероли, мастни киселини;
транспортни - фосфолипиди, липопротеини.

Липидите приети с храната са важен нутриент, основен източник на енергия. Един грам мазнина осигурява 9 ккал. Те са основният транспортен носител на масноразтворимите витамини. Есенциалните мастни киселини - линолова и линоленова, са изключително важни при формиране на клетъчните мембрани, особено на нервната тъкан.
 
Високият прием на мазнини и особено високият прием на наситени мастни киселини, се свързва с повишаване нивата на холестерола, и е важен рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и усложненията му. Редица изследвания установяват връзка между високия прием на мазнини и наситени мастни киселини и повишен риск от някои видове рак - на дебелото черво, на гърдата, на простата.
Диетолозите препоръчват енергийният дял на мазнините в дневната храна да не надвишава 30%.

Липид
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене

Структура на липид. Много липиди съдържат полярна група и неполярна опашка. Показаният липид е фосфолипид. Схемата вляво е увеличена версия на схемата вдясно
Липидите са органични съединения, които не са разтварят във вода, но имат добра разтворимост в органически разтворители (като алкохол, бензол, а някои се разтварят и в хлороформ). Липидите играят важна роля в жизнената дейност на организмите. Липидите се синтезират от животните, растенията и микроорганизмите. Извличат се в диетилов етер, хлороформ, бензин, ацетон, спирт и др. Важна тяхна роля е участието им в състава на биологичните мембрани. Липидната молекула е изградена от хидрофилна глава и хидрофобна опашка. Липидите са важен източник на енергия. 1 g отделя 38,9 kJ енергия.
Видове [редактиране]
• Глицериди -естери на глицерина с мастните киселини, затова другото им име е триглицериди. Свойствата на глицеридите зависят от влизащите в състава им мастни киселини, които могат да бъдат наситени, като палмитиновата, стеариновата и капроновата киселина, или ненаситени, като олеиновата и линоловата.
• Свободни мастни киселини;

Целият материал:
Прикачени файлове
Липиди.rar
(25.84 KиБ) Свален 11 пъти
Прочетено: 161 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Химия”