Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Производство на солна киселина

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284337
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335724
Местоположение: Somewhere In Time

Производство на солна киселина

Мнение от Mozo »

Химикотехнологичен и металургичен университет
София

Дисциплна:ОХМТ

Реферат

Тема:Производство на HCl

Солна киселина

Солната киселина (HCl) не е самостоятелно химично съединение. Тя е воденразтвор на хлороводород.  По тази причина физичните свойства на киселината се променят с изменение на количеството на съдържащия се в разтвора хлороводород.
Наситеният при 18 °C разтвор на хлороводород съдържа 42% НСl. Обикновената концентрирана солна киселина съдържа около 37%НСl и е с плътност 1,19 g·cm−3 . На въздуха тя дими, поради отделяне на хлороводород и се нарича димяща солна киселина. Техническата солна киселина е оцветена в жълто от примеси (главно железен хлорид). Чистата солна киселина е безцветна течност с остра миризма на хлороводород. Тя е типична силна киселина. Лесно реагира с моного метали, като образува солихлориди. При нагряване концентрираната солна киселина отделя хлороводород, което се дължи на факта, че при повишена температура разтворимостта на хлороводорода във вода намалява. При температура -22°C от солната киселина се отделят кристали със състав HCl.2H2O, които при -18°C се разпадат. При нагряване на разредена солна киселина първоначално от нея дестилира вода и тя се концентрира. Когато концентрацията на разтвора достигне до 20,2%, при температура 110°C започва да дестилира смес от хлороводород и вода със същия състав, какъвто е състава на нагряваната солна киселина. Обратно, при нагряване на концентрирана солна киселина отначало се отделя хлороводород, но когато концентрацията на разтвора достигне 20,2%, при 1100°C започва да дестилира смес със същия състав. От това следва, че чрез дестилация е невъзможно разделянето на хлороводорода от водата и че 20,2%ната солна киселина се употребява за получаване на метални хлориди, амониев хлорид, въглеродна киселина, редица органични препарати, в кожарството, при калайдисване и спояване на метали и в много други производства. В природата се среща във вулканичните газоеве. Участва в състава на стомашните сокове на бозайниците.
Техническо получаване
При производство на натриев сулфат от готварска сол и сярна киселина се отделя хлороводород, който в миналото се е считал за отпадък:

От 1827г. започват да разтварят отпадъчния HCl(газ) за получаване на солна киселина. Работи се в муфелни и пламъчни механични пещи или във въртящи се пещи, нагрявани с нискокачествено течно гориво или генераторен газ. Днес този метод има ограничено значение.
След Първата световна война започва синтетично получаване на HCl при изгаряне на Н2 и Cl2 в кварцови, метални или графитови пещи.

Целият материал:
Прикачени файлове
Производство на солна киселина.rar
(30.63 KиБ) Свален 20 пъти
Прочетено: 448 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Химия”