Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Производство на сярна киселина

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284319
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335664
Местоположение: Somewhere In Time

Производство на сярна киселина

Мнение от Mozo »

РЕФЕРАТ
По Основи на химичните технологии


На тема: Производство на сярна киселина

Преподавател: гл. ас. Маргарита Колева


Съдържание:
1. Въведение………………………………………………………………………….….3
2. Суровини за производството на сярна киселина………………………….…….4
3. Контактен метод за производство на сярна киселина………………………….4
4. Нитрозен метод……………………………………………………………………....8
5. Условия при контактно окисляване на серния диоксид…………………….....8
6. По-важни тенденции в развитието на производството на сярна киселина…9
7. Източници………………………………………………………………………... 10

1. Въведение.
Сярната киселина е най-старият важен многотонажен продукт на неорганичния синтез. Тя се използва в производството на най-различни вещества: минерални соли, киселини, метали, различни органични съединения, оцветители, Димо образуващи и взривни вещества и други.
Наричат я „хляб“ и „кръв“ на химическата промишленост. Тя е по-евтина от азотната и солната киселина. Някога производството на сярната киселина и темпът на ръста му са се смятали мерилото за степента на развитието на химическата промишленост и въобще на индустриализацията на дадена страна. Според някои специалисти сярната киселина е така необходима за стопанството , както на металите, природния газ и въглищата.[2]
Сярната киселина по света се произвежда като четири основни продукта:
А) техническа- 92,5% H2SO4
Б) димяща(олеиум), съдържаща минимум безводната 100% сярна киселина (монохидрат) е маслообразна, безцветна течност, която се смесва във всяко отношение с водата с отделяне на голямо количество топлина. При 20 0C плътността на киселината е 1,83g/cm3.Тя кипи при 2960C, а замръзва при -100C.
Сярната киселина се нарича не само монохидратът, но и неговите водни разтвори(H2SO4 + nH2O), както и разтворите на SO3 в него (H2SO4 + nSO3- олеиум).
Изменението на температурата на топене и кипене с концентрацията има съществено значение за производството, транспортирането и използването на сярната киселина. Сярната киселина се произвежда до два основни метода: контактен и нитрозен (кулов). В света преобладава контактния метод (над 80% от киселината се произвежда по него). У нас се използва само този метод.
И по двата метода първата фаза при производството на киселина е получаване на SO2 от серосъдържащи суровини. Следва очистване на газа и окисляване до серен триоксид, който с вода( от разредена киселина) образува сярна киселина.
Окисляването на SO2 и SO3 при обикновенни условия протича много бавно. За ускоряването на този стадий се използват катализатори. При контактния метод се използва твърда контактна маса, съдържаща 5-10% V2O5.
При нитрозния метод като катализатор се използват оксидите на азота, отделени от селитра. Получаване се разредена сярна киселина ,която трябва допълнително да се концентрира. Тя съдържа примеси и се използва главно за производството на минерални торове.
През 1973 г. производството на сярна киселина (в монохидрат) е (в милиони тонове): 14.9 в СССР, 28.7 в Съединените щати, 7.1 в Япония, 5.5 във Федерална република Германия, 4.4 във Франция, 3.9 във Великобритания Великобритания, 3.0 в Италия, 2.9 в Полша, 1.2 в Чехословакия, 1.1 в Германската демократична република и 0.9 в Югославия.

УПОТРЕБА

Сярната киселина е един от най-важните продукти на тежката химическа промишленост. Наличните количества включват камерна киселина (не по-малко от 75% H2 SO4), масло от витриол (не по-малко от 92,5%) и олеум, или димяща сярна киселина (разтвор от 18,5–20% SO3 във H2SO4), както и като особено чиста акумулаторна киселина (92-94%; когато се разрежда с вода до 26-31%, служи като електролит в оловни батерии). Освен това, реакционната сярна киселина (92-94%) се получава чрез контактния процес в кварцов или платинов апарат. Силата на сярната киселина се определя от плътността, която се измерва с хидрометър. По-голямата част от камерната киселина се използва при производството на минерални торове. Сярната киселина се използва при производството на, например, фосфорна, солна, борна и флуороводородна киселина поради способността му да измести тези киселини от техните соли. Концентрираната сярна киселина се използва за отделяне на органо-серни съединения и ненаситени органични съединения от нефтопродукти. Разредената сярна киселина се използва за отстраняване на скалата от тел и листа преди нанасяне с калай или цинк и за ецване на метални повърхности преди нанасяне на покритие с хром, никел или мед. Използва се в металургията за разлагане на сложни руди, по-специално на уран. В органичния синтез, концентрираната сярна киселина е необходим компонент на нитриращи смеси и сулфониращ агент при производството на много багрила и фармацевтични продукти. Поради високата си хигроскопичност, сярната киселина се използва в сушилните газове и в концентрирането на азотната киселина.

2.Суровини за производството на сярна киселина
Изхожда се от серосъдържащи суровини: елементна сяра, сулфиди и сулфати на различни метали и промишлени ‚отпадни“ газове от предприятията на черната и цветната металургия,нефтопреработващата промишленост, при производството на амоняк и други химични продукти. Използва се както природни материали-минерални суровини, така и промишлени „отпадъци‘‘-изходящи газове, съдържащи H2S, SO2 и други. Елементната сяра е най-богатата и подходяща суровина за производство на сярна киселина.
Сероводородът ,който се съдържа в коксовите и генераторните газове, се използва за производство на сярна киселина при предварително окисляване на SO2. По аналогичен начин се използват отпадните газове на нефтохимическата промишленост и при производството на амоняк от природен газ:

Целият материал:
Прикачени файлове
Производство на сярна киселина.rar
(367.67 KиБ) Свален 70 пъти
Прочетено: 1552 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Химия”