Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Тема 13 Процеси и апарати в биотехнологията

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с химията.
Аналитична химия, биохимия, неорганична химия, органична химия, теоретична химия, физикохимия, ядрена химия, химични процеси, химични съединения, алхимия, химичен състав, структура, атоми, молекули, йони, химичен елемент, химична връзка, химична реакция, агрегатно състояние.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Тема 13 Процеси и апарати в биотехнологията

Мнение от Mozo »

Спрегнати топломасообменни процеси
В практиката е трудно да бъдат разделени процесите един от друг например, когато в биореактор се извършва биопревръщане може да се генерира топлина. Спрегнати топломасообменни процеси са такива, при които едновременно в системата се извършват и двата процеса.

Сушене
Сушенето е процес, при който се отделя влага от дадено твърдо вещество. То обикновено се извършва при висока температура. Освен за получаване на чисти вещества, чрез него може да се извършва и дезинфекция.
Сушенето е спрегнат топломасообменe процес. При него топлообмен се извършва от агента към материала за сушене, а масообмен се извършва от материала към агента.

Скоростта на масопреноса зависи от разликата на концентрацията на водни пари, а скоростта на топлопреноса от температурните разлики в центъра и повърхността на тялото. За това и в кривата на сушене се състои от две основни части – отнемане на влага извън клетката и отнемане на вътреклетъчна влага.

Особености на процесите на сушене на биологично активни вещества
Сушенето в биотехнологиите е важен процес, тъй като голяма част от продуктите се получават във вид на гранули. Например ензими и антибиотици. Проблемът идва от това, че биологично активните вещества са много чувствителни към температурата. При по-високи стойности на температурата белтъците се денатурират или веществата се окисляват.
Някои продукти на биотехнологичното производство са скъпи, защото се произвеждат в малки количества (имат нисък добив). За това трябва да има щадящи условия и режими на сушене. Например ако продуктите се окисляват от атмосферния кислород, то те не се сушат с въздух, а с други газове.
Сушенето на утайки от пречиствателните биотехнологии на отпадни води става доста по-лесно. Сушенето се извършва в сушилни полета, където утайката изсъхва от слънцето и след това може да се използва като тор или да се изгори.

Апаратурно оформяне на процеса на сушене в биотехнологичната практика
Има различни видове сушене:
Температурно въздействие с топлоагент газ - Най-често се използва атмосферен въздух. Ако биопродуктът се окислява от кислорода, то се използва неутрален газ ( , Не). Горещият газ изпарява течността от твърдите частици.

Контактно сушене – продуктът се разполага върху гореща плоскост, което води до изпарение на влагата
Сушене на капки от суспензия, в която се съдържа целевия продукт

Целият материал:
Прикачени файлове
Тема 13 Процеси и апарати в биотехнологията.rar
(33.55 KиБ) Свален 36 пъти
Прочетено: 473 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Химия”