Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Епикурейска и стоическа философия

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Епикурейска и стоическа философия

Мнение от Kotkata68 »

ЕПИКУРЕЙСКА И СТОЙЧЕСКА ФИЛОСОФИЯ

Епикурейството произлиза от името на древногръцки философ Епикур, който създава своя философска школа наричана ,,Градината на Епикур". Там отношенията били дружески ,вежливи , допускали жени и роби.
Според епикурейството най- важната ценност в живота е удоволствието.Максимална удовлетвореност можем да постигнем само ,чрез блага които можем да контролираме. Основният въпрос е ,,Как да се постигне щастие" Отговорът е ,, Наслаждавай се обмислено'' Максимум благополучие и минимум страдание в живота си ще постигне човек ,само когато обмисля действията си. Като например се пита,, Трябва ли тук и сега да искам да се стремя към краткотрайно силно удоволствие ,след което може да последва страдание,или да се въздържа с надеждата за по-продължително и голямо благополучие в бъдеще''.
Епикур съветвал да се води умерен начин на живот ,да се знае мярката в поведението ни спрямо другите и да си знаем мярката в поведението ни спрямо самите нас.Епикурейците в никакъв случай не са живели в преяждане ,пиянство и разврат.Удоволствието трябва да е пресметнато и тогава няма да има болка и страдание.Най- голямото лично щастие е постижимо в безопасни видове удоволствия ,каквито са приятелството и литературата.В защитения си личен свят сред прости и малки неща може да се наслаждаваш на своето сирене и вино. Учението ,което твърди ,че наслаждението е най-висшето благо се нарича ,,хедонизъм''. Епикурейството е пресметнат ,умерен хедонизм .

Стоицизмът е принципно различен от епикурейството, дори противоположен.Стоиците са по-песимистични за способността на хората да контролират своите страсти към външните блага.Затова препоръчват човек да се направи сам ,колкото се може по-независим от външните блага и да се учи да живее във вътрешния си свят ,защото само него може да контролира.Личното жастие се постига с добродетелен живот ,основан на знание . Стоиците препоръчват морално отношение към външния свят ,да се самоограничаваме,да не се стремим към богатство ,да не сме алчни , да възпитаване вътрешна сила на характера си ,желязна воля и безразличие, апатия към външните превратности на живота.От там идва израза ,,стоическо спокойствие".Тези възгледи на стоиците са обяснени с тогавашната ,,елино-римска "епоха ,в която хората не можели да контролират природните явления -като неплодородие,болести или политически събития и затова съветвали хората да се ограничават до собствените си душевни подбуди ,които могат да ,ако искат да се научат да контролират.Осн. философи в римски стоицизъм са:Сенека,Епиктет, Марк Аврелии . Вгръцкия стоицизъм са Зенон и Хризип.
Митът за летящата колесница: Душата е пподобна на летяща колесница ,в която са впрегнати два коня с различна природа. Единият е добър,а другия лош,затова управлението на колесницата е трудно.Кочияшът е разумът,а конете аналогичните части на душата: влечението и гневът.Следвайки боговете душите летят по небесните пътища и с едната си половина периодически се съединяват с тях ,,защото човек винаги търси нещо по- висше,но лошият кон ,нашата лоша половина дърпа душата надолу.Някои хора успяват да се усъвършенстват ,а други чупят крилата си в кавги и боричкания и падат надолу,пропадат като хора. Човешкит живот е повече или по- малко подреден ,според това колко повече или по- малко душата му е била хиперуания(свят на идеите ).
Прочетено: 3374 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Философия”