Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Аз , достойният

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
dark_angel
VIP
VIP
Мнения: 10308
Регистриран: нед ное 02, 2008 14:05
Репутация: 749
пол: Жена

Аз , достойният

Мнение от dark_angel »

Достойнство е едно от най – ценните човешки качества , което малко хора разбират , уважават и притежават.Достойнството е качество , което прави човека добър и предизвиква уважението на околните.То ни помага да се справяме с трудностите , да отстояваме убежденията си и да се стремим към идеалите си .
Понятието „достойнство”има много лица , свързано е с безброй качества , които трябва да имаш , за да го притежаваш . Но едно е сигурно- всеки трябва да го носи саровено като безценно съкровище в сърцето си. Достойнство е това , което ни свързва и разделя , което ни отличава от останалите създания на Земята и ни прави личности. Всеки с положителните и отрицателните страни на характера си трябва да е достоен , да е човек . Не е Важно колко пъти ще паднеш , а дали ще имаш сили и смелост след всяко падане да станеш и да продължиш без страх от следващо падане .Така , след всеки следващ удар , раните , нанесени от съдбата , не са толкова дълбоки и болезнени .Точно тези рани всъщност узграждат достойнството у нас.
Ако приемем ,че достойнството е отличително човешко качество , възниква въпросът „Аз достоен ли съм?”Смятам ,че мога да се нарека донякаде достоен човек. Донякъде , застото за моето достойнство в очите на другите.А аз съм все пак на 16 години. Дълбоко в мен е заложена ценностната система на общността към която принадлежа – да бъда честен , всеотдаен , да не бъда егоист , да бъда „рицар”, да бъда беликодушен и да прощавам ,да не обръшщам внимание на низкото в живота , а да се стремя към стойностните неща и т.н . Днес растем в материален свят , тази ценностна система на нашите бащи и майки е променена . За да успеем трябва да си мотивиран , да си амбициозен , напорист , не до там срамежлив и отстъпчив , понякога да заобикаляш или премълчаваш истината. В „Приказка за стълбата” , Христо Смирненски ни показва как по пътя към властта и богатството човекът продава душата си и губи достойнството си . Отдалечавайки се от корените си , човекът се лишава от сетивата си и постепено подменя ценностите. Знам ,че не са достойни лъжата , кражбата,насилието , но не успяваме да ги изкореним.Значи човекът сам избира дали да бъде достоен или не.Аз избирам и бих желал да ме смятат за достоен човек .Искам да мога да променям живота. Да застана с открито лице срещу съдбата си,да оспорвам пътеките по които тя ме води , да не смятат за достоен човек.Смятам ,че ние сега избираме какви бихме искали да сме , кои качества да развием . Много бих искал да избера пътя към съвършенството – знания , умения ,поведение , морал , чувство за отговорност , много приятели и заслужено признание в заобикалящите ме .
„Да бъда или да не бъда !?” – това е въпросът,който Хамлет си задава ,сломен от своята лична драма – въпрос , стоял пред човечеството от зората на съществуването му до наши дни.
Да бъдеш – не да оцелявасш въпреки всичко , а да бъдеш достоен , въпреки всичко. Аз съм убеден ,че това е моят път,без честолюбие ,без раболепие и ласкателство. След време животът ще покаже дали съм достоен – ако имам много приятели, ако съм оставил макар и малка следа след себе си. За сега мога да кажа , че съм избрал да бъда , да оставя пътечка след мен , а не да се стопя безследно в мрака на Космоса.
Прочетено: 7752 пъти
  Of all the things I've lost, I miss my mind the most  
Нова тема Отговори

Върни се в “Философия”