Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Човекът в глобализиращия се свят

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284142
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Човекът в глобализиращия се свят

Мнение от Mozo »

Човекът в глобализиращия се свят

В съвременния свят се извършват процеси и промени, които пораждат у нас усещането, че вече сме ги видели и преживели някъде в миналото. Дали, ако имахме избор бихме искали да останем да живеем в двадесет и първи век? Или бихме се пренесли назад във времето, където не съществуват телекомуникации, интернет, фейсбук? Смятам, че всички „екстри“, които ни е предоставило нашето време донякъде са ни обезличили. Светът ни е поднесен на тепсия и много от нас, подрастващите, се опитваме да подражаваме винаги на някого. Не умеем да бъдем индивидуални, креативни, самостоятелни.
Замисляли ли сме се защо на нашето поколение ни е по-лесно да контактуваме чрез социалните мрежи, отколкото да изкажем своите чувства, заставайки пред реален човек? Милиони хора по света не могат да си представят живота без интернет, мобилен телефон, смартфон, iPad и прочие електронни джаджи. Ден, дори час без SMS или посещение в интернет социалната мрежа им се струват загубени. Ние сме дигитално поколение, родено в цифровата епоха, не познаваме времената без глобалната връзка. Младите сякаш сме попаднали в зависимост от електронните играчки. Не можем да си представим света без тях. Технологиите са нашият електронен кокаин.
А не е ли логично да използваме нещо, което ни е дадено за улеснение на нашия живот? Безспорно Мрежата е съкровищница на уникални данни, но и боклукът в нея е неимоверно повече. Трябва да умееш да отделяш зърното от плевелите, а за това са необходими знания. Тези, които не са се учили по традиционните методи, обикновено ги нямат. По-лесния начин е метода на „копирането и поставянето“, така не се прилагат никакви умствени усилия и бързо се забравя всичко.
Разбирам отчасти докъде ни води глобализацията. Нашето поколение губим своите стимули за мирис, вкус и допир. С видео е невъзможно да се научиш да говориш добре. Интернет води до самота. Електронните джаджи ни правят нетърпеливи, лишават ни от способността да размишляваме спокойно. Ако човек постои дори няколко минути на опашка, той веднага вади телефона.
Икономическите и технологични промени в света променят битието на отделния човек, променят начина на живот, възможностите за комуникация, потока на информацията, възможностите за пътуване и емиграция. Човек може да прекара целия си живот в рамките на едно населено място, но чрез интернет да общува с хора от различни точки на земното кълбо, да общува с хора от различни религия, етнос, икономическо положение, да получава информация от различни източници. От друга страна човек може да пътува постоянно, но да общува с хора от един и същ близък до него кръг. Промените в света създават нова култура, нови отношения между хората, повече начини да общуват и да преодоляват граници, но в същото време се създават и нови граници в общуването и отчуждение.
Сам по себе си човек е противоречиво същество и може да има в себе си противоречиви качества. Може да бъде жесток в една ситуация и добродетелен в друга, може да събере в себе несъвместими неща, от гледна на точка на глобализацията всеки е глобализиран по един или друг начин и в същото време си остава локализиран по друг. За нас вече не съществуват пространствени граници. Колкото повече възможности създава глобализацията за разширяване на границите на общуването, толкова повече стават допирните точки на различията между отделни хора и групи в обществото, толкова по-силна става нуждата да се мисли и говори за толерантност, за да се избегне агресията и насилието.
В моето училище учат и роми. Идвайки в нашето училище те попадат в атмосфера на добронамереност, без конфликти и враждебност. Благодарение на нашите учители, които ни учат да ценим преди всичко човека у другия, ние всички заедно - българи и роми, се учим, участваме в извънкласни дейности на основата на приятелски взаимоотношения и разбирателство. Прекарвайки много време заедно, не сме „ние и те" , а съученици, приятели - едно голямо и задружно семейство. Обединяват ни общите интереси, изпитанията, трудностите, които преодоляваме, хубавите мигове, които преживяваме...

Целият материал:
Прикачени файлове
Човекът в глобализиращия се свят.rar
(9.69 KиБ) Свален 38 пъти
Прочетено: 888 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Философия”