Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Битие и съзнание

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283225
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Битие и съзнание

Мнение от Mozo »

Спомних си онези философски приказки за битието и съзнанието - кое кое определя. Казват, че битието определяло съзнанието.
           Според мен може и така да е, но обратно пропорционално. Колкото битието ти е по-добро, толкова съзнанието ти е по-ниско. Или, човек с добре осигурено ежедневие - спокойствие, храна, подслон, здраве - е с добро самочувствие, но някак забравя да мисли. Забравя и много други неща - забравя красотата на света, човешкото общуване и радостта от самотата. Времето му като че ли не достига за размисъл върху тези неща. Той може да разсъждава само конкретно върху материални въпроси. Останалото смята за ненужно.
           Обратно - ако битието му е неосигурено - тогава се налага да мисли как да се осигури и като че ли това е стимул за мислене въобще.
Няма какво да го разглезва.
          Според Фройд човек може да твори само когато е нещастен. Не съм съгласна с това, но ако той има пред вид мисленето, като творчески процес, вероятно е така.
          Творецът по принцип мисли за изкуството си. Той не се влияе от това дали е сит или гладен, дали е щастлив или нещастен. За него са важни само и единствено неговите картини, музика или книги. В този смисъл той може да твори независимо от външните обстоятелства. Стига само да има нужните му инструменти и вдъхновение.
          Има една друга теория, която обяснява начина на мислене на човека, свързвайки го с храната, която е приел през деня - с нейното качество и количество. Това е теория, от която се ползват най-вече вегетарианците. Според тях тези, които приемат месо са по-агресивни, склонни към скандали и дори убийства. Може и така да е, но нали точно агресивността е двигател на живота, и не е задължително да води непременно до убийства.

Целият материал:
Прикачени файлове
Битие и съзнание.rar
(3.25 KиБ) Свален 19 пъти
Прочетено: 867 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Философия”