Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Ролята на историята за човека

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 285319
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 337282
Местоположение: Somewhere In Time

Ролята на историята за човека

Мнение от Mozo »

Софийски университет „Св. Климент Охридски”
Философски факултет
Катедра: Библиотекознание, научна информация и културна политика

Есе
по Философия
на тема :
"Ролята на историята в живота на човека"

Изготвил: Анна Горанова Проверил:

II курс БИН,
Фак. номер: 40765

София, 2015 г.

Историята е наука, занимаваща се с изучаването на миналото, фокусирана върху човека и неговите действия, състояния, мирогледи от минали събития и пр.. Двата текста, които се разглеждат имат различно предназначение. В своя текст Ницше прави размишления за историята, как тя влияе на човека и по какъв начин му служи или му пречи, а произведението на Маргьорит Юсенар е исторически роман за живота на Адриан, като писателката е предала историята без да накърнява историческата достоверност, използвайки мемоарите на един умиращ. Нейната цел е да представи истината за хората , чрез съдбата на един човек.
Още в самото начало на размишленията си Ницше споменава, че историята принадлежи на дейния и силен човек, който води борба и се нуждае от учител или образец, какъвто не може да намери в настоящето. Историята е от полза за хората, които имат нужда от нея в своето настояще битие и бъдеще. За пример дава думи казани от Йохан Волфганг фон Гьоте - известен немски поет, философ, драматург за друг също толкова известен и историк - Шилер , на когото историята му принадлежи, защото времето е толкова лошо, че поетът не среща в обкръжението си необходимия образ. Образ, който му трябва за неговото вдъхновение, образ, който открива в миналото. Човешкият живот за някои става горчив когато се обръщат назад и разбират ,че преди време други хора вече са изживели същото и са извадили поука. Адриан не усеща тази горчилката в разказите си, защото това са неговите поуки, от неговите премеждия, спомени и случки. Той с радост и тъга се връща към отминалите събития от живота си, било то дори много болезнени за него, за да намери смисъла в това, което му се е случило, защото човешкият разум отказва да приеме ,че е рожба на случайността. Той изправя миналото си пред съда на историята, подлага го на разпит , за да може накрая да го осъди или оцени. А според Ницше всяко минало заслужава да бъде осъдено. Според разказите, предадени през погледа на Маргьорит Юсенар, Адриан търси смисъла за съществуването си и причина за случилото му се, разчита на фактите от изминалия живот за да може да извърши преценка на делата си и да опознае себе си по - добре, като сам казва : '' от всяко притежавано в миналото умение извличам познание , което донякъде ме обезщетява за изгубените удоволствия. " Адриан стига до собственото заключение, че делата остават единственото мерило за хората за да оставят следа в спомена на другите и в собствения. За него това да имаш хиляди примери зад себе си, да имаш база за сравнение, е предимство.
Ницще поставя много въпроси и дава отговори на много от тях. Той разделя историята на три вида - монументална, при която човек ако има желание да сътвори нещо велико, се нуждае от миналото. Това е примерът за Шилер, който представя в началото. Този , който напротив би искал да остане в границите на това, което е свикнал - това е човека-антиквар, а третият вид - преценяваща и осъждащата история, тя е за онзи чиято гръд се стяга от нуждата на настоящето и той изпитва потребност. Адриан е човек, който е съхранил историята на своя живот в спомените си и се връща към тях, споменава корените си и не забравя откъде е тръгнал - " онзи, който ще я съхранява и почита с вярност и любов ще поглежда натам , откъдето е дошъл, където е станал това, което е , той дава израз на благодарността си за съществуването си ... " това е човекът-антиквар на Ницше, а Адриан е точно този човек.

Целият материал:
Прикачени файлове
Ролята на историята за човека.rar
(20.17 KиБ) Свален 22 пъти
Прочетено: 3525 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Философия”