Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Жан Франсоа Лиотар - постмодерната ситуация

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Жан Франсоа Лиотар - постмодерната ситуация

Мнение от Kotkata68 »

Софийски университет „Св. Климент Охридски”
Философски факултет

Реферат
по модернизъм и постмодернизъм

Тема: Жан-Франсоа Лиотар
Постмодерната ситуация


Жан-Франсоа Лиотар е Френски философ и литературен теокритик. Известен е с артиколирането на постмодернизма и анализа на вниманието на постмодерността на човешката ситуация. Когато се говори за Лиотар трябва да се тръгне от социологическата връзка между постмодерната ситуация и постмодернизма. В труда си "Постмодерната ситуация" Жан -Франсоа Лиотар ни осведомява за проблемите на постмодернизма. Показва ни, че тази наука е едно търсене на нестабилности, тя е съпротива или разрив в модернизма и обозначава състоянието на културата след преобразуванията, засегнали науката, литературата и изкуствата от края на XIXв. Това, което отличава постмодерните теории е отрицателното отношение към установените канони. "Постмодерната ситуация" е свидетелство за края на универсализма и тотализациите, като разкрива от една страна атомизирането на обществото, а от друга - преминаването на държавната власт в ръцете на все по-безлична технологизирана администрация.
Лиотар смята ,че от своето зараждане науката е в конфликт с разказите, тъй като според критериите и те изглеждат като измислици. Постмодерното мислене изисква доказване легитимността на предпоставките, обуславящи знанието и неговия език. Според Лиотар научното знание се нуждае от аргументация и доказателство, а "разказът" от друга страна е отказ от легитимация. Това е и проблемът, върху който Лиотар се фокусира в своето изследване.
Той казва че можем да приемем „постмодерното“ като недоверие в метаразказите това е вследствие от прогреса на науките, а научното знание е вид дискурс. Смята се ,че отражението на технологичните преобразования върху знанието е значително. Две са главните функции на знанието те са изследователската дейност и разпространението на знания и двете се оказват пряко засегнати от нововъведенията.
..............................

Целият материал:
Прикачени файлове
Жан Франсоа Лиотар - постмодерната ситуация.rar
(59.22 KиБ) Свален 41 пъти
Прочетено: 541 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Философия”