Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Всекидневна култура

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Всекидневна култура

Мнение от Kotkata68 »

Всекидневната култура. Признаване на другия и стереотип

1. Всекидневна и духовна култура
Понятието култура се използва в два основни смисъла- съвкупност от постижения на човешкия дух- книги, картини, ленти и т.н. т. нар. духовна култура и в широк смисъл- характерна най-вече за социалните науки: културата като съвкупност от правила за поведение и произвеждане на смисъл, кодове за общуване и разграничаване на своето и чуждото – всекидневната култура. В този смисъл обратното на култура, е природа, т.е. онази сфера, в която няма правила. Всяко човешко общество по дефиниция има своя всекидневна култура, защото именно тя го различава от животните. Всяка група, се подчинява на специфични правила за хранене, избор, ритуали, обяснява си света по един или друг начин.

2. Всекидневната култура, колективната идентичност, политика на признаване
Всекидневната култура, започва да приема политическата роля в края на ХХ век. Започва да служи като знак за идентичността ни. Именно тази всекидневна култура се превръща в оръжие за защита на малцинствата – етнически, религиозни и други, срещу процесите на хомогенизация първо вътре в нацията и после в глобалния свят. В основата на тази позиция стои виждането, че всяко живо същество има право на живот. Няма по-висши или по-низши култури, защото всеки културен код е условност; специфичен фолклор, носии, обичаи. Тя е ценност не заради това, което са постигнали, а заради това което са.Много често, се среща позитивната дискриминация на малцинствата. Изхождайки от тяхното неравностойно положение. Как може да се обоснове това, че нашите културни практики са по-добри и по-универсални?! Именно за това исканията на малцинствените групи се основават на тяхната културна идентичност, като култура се разбира в смисъл на всекидневна култура – обичаи, вярвания, облекло. Но възниква проблемът- ако се даде повече власт на автономиите, толкова повече власт ще получат традиционните лидери вътре в групата над нейните членове. И за това възниква модерната национална държава- да защитава индивида от произвола на лидерите.
Културните групи, очакват тяхната идентичност да бъде призната. Чарлс Тейлър, пише, че винаги е въпрос на диалог с другия, тя се ражда във взаимодействието с него- едно настояваме да бъдем, друго вижда той в нас.
..................................

Целият материал:
Всекидневна култура.rar
(4.06 KиБ) Свален 17 пъти
Прочетено: 2097 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Философия”