5. Филисофски емпиризъм./Лок, Бъркли, Хюм/
Емпиризмът е резултат от влиянието на природозананието на част от научното знание като метод и подход при отразяване на дейстивелността. Емпиризмът претендира че тръгва от отделни реални конкретни факти. Претендира да бъде философия на здравия разум на, приложеното знание.
Франсиз Бейкън – емпиризмът във философията на новото време е представен от философи с материалистическа ориентация – Бейкън и Лок, и философи със суективно идеалистическа ориентация – Бъркли и Хюм.
Джон Лок/1632-1704/ - той прави опит да продължи материализма и емпиризма на Бейкън. Лок извежда сенсуализма на преден план. В „Опит върху човешкия разум” Лок поставя основните гноселогически проблеми за способностите, възможностите, границите на човешкото познание. Той категорично е против основните принципи на рационализма и преди всичко срещу Декартовия рационализъм. Лок утвърждава следното –човешкото познание е възможно в и чрез опита. Цялото знание присъщо на човешкият разум при неговото раждане е чиста дъска върху която се отразяват, отпечатват външните въздействия. За това са невъзможни всякакви вродени идеи и принципи което е х-рно в рационализмна на Декарт. За Лок човешката душа е лист бяла хартия и основният въпрос на философията е да разкрие, как този бял лист се изпълва с множество знаци. За Лок всъко нещо вън от сетивното познание е немислимо или произволна фантазия. Разделя сетивните свойства на нещата на първични и вторични. Първичните имат обективен характер- движение, форма, протяжност; Вторичните са само субективни – цвят, ми рис, вкус. И отразяват не какви са нещата а как човек прежи вява когато върху него действат външни неща. Вторичните каче ства говорят повече за човека и по-малко а нещата. За Лок субстанцията като нещо всеобщо не може да се възприеме чрез сети вата. Тя трябва да се приема като единство на свойствата на нещата. Като нещо, което стои под тези свойства на нещата ”като подпорка”.
Джордж Бъркли /19-685-1753/ завършва теология и работи като духовник мисионер, а по-късно става епископ в Англия. В своите произведения той се проявава като субективен идеалист. Произведенията му са „Нова теория на зрението”, „Три диалога между Хилас и Филонос”. За обективния идеализъм битието е съществуващото с един абсолютен Дух, субект или идея. А за субективния идеализъм – битието се отъждествява с индивидуалното човешко съзнание. Той формулира 3 основни принципа на субективния идеализъм: 1.единственият обект на човешкото познание е човешикият опит; 2. човешките усещания, възприятия, представи са самостоятелни същности и са единствената реалност; 3.нещата съществуват до толкова доколкото се възприемат. Когато ние не възприемаме нещата ги взприемат другите хора, а в крайна сметка съществуването на Бог, който нерекъснато възприема всички неща, осигурява тяхното съществуване и възможност да бъдат познати.
Дейвид Хюм /1711-1776/ в своите произведевия „Трактат върху мочешката природа”, „Изследване върху човешкия разум” тръгвайки от емпиризма и сенсуализма на Лок и Бъркли се опитва логически да обоснове субективният идеализъм. Като философ и юрист, дипломат Хюм е оригинално и уникално явление в Англия и Европа през 18век. Той тръгва с намерението да създаде една философия на „здравия разум” философия на приложното знание. Като дипло мат в париж Хюм е голям люб имец на салоните, тъй като него вият скептицизъм става символ на свободомислие. Подлага на съмнение също и принципите на църквата. Хюм от съмнение в човешките възможности преми нава към съмнение за съществ уване на външните неща. Щом човек разполага единствено със своите усещания, то какво му дава право да твърди, че всеки човек има усещане за отделните неща. Хюм си задава въпроса „Кой или какво създава човеш ките усещания?”- той не знае а може само да се съмнява. За него знанието е само хипоте тично вероятностно, а човешк ото познание представлява тру пане на вероятности. Хюм оцен авя своята философия като уме рен скептицизъм, който има знач. или критическо отнош. към цялостното човешко позна ние и знание, към чов. практика
Прочетено: 3986 пъти
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |
Философски емпиризъм
Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Отиди на
- Въпроси, информация, новини
- ↳ Въпроси и проблеми, свързани с Kaminata.net
- ↳ Информация и новини
- ↳ Анкети
- ↳ Поздрави!!!
- Обсъждане
- ↳ Лафчета, лични проблеми, въпроси и още
- ↳ Любопитни новини
- ↳ Всичко за електронната цигара
- ↳ Поезия, лично и чуждо творчество!!!
- ↳ Миг в кадър
- ↳ Спам, спам, спам!!!
- Забавление и образование
- ↳ Музика
- ↳ Филми
- ↳ Книги
- ↳ Всякакви игри
- ↳ Форумни игри
- ↳ Реферати, есета, доклади, анализи
- ↳ Заявки за сваляне от Помагало
- ↳ Биология
- ↳ Български език
- ↳ География
- ↳ Геодезия, геология
- ↳ Геополитика
- ↳ Геофизика
- ↳ Европейска интеграция
- ↳ Екология
- ↳ Журналистика
- ↳ Информатика, IT, интернет
- ↳ Икономика
- ↳ История
- ↳ Литература
- ↳ Математика
- ↳ Медицина
- ↳ Механика
- ↳ Митология
- ↳ Педагогика
- ↳ Политология, политика
- ↳ Полиция, отбрана, национална сигурност
- ↳ Право
- ↳ Психология
- ↳ Радиоелектроника
- ↳ Религия
- ↳ Социология и социална политика
- ↳ Статистика
- ↳ Технически науки
- ↳ Транспорт
- ↳ Туризъм
- ↳ Физика и астрономия
- ↳ Физкултура и спорт
- ↳ Философия
- ↳ Химия
- ↳ Чужди езици
- ↳ Други
- Свободно време
- ↳ Свободно време
- ↳ Спорт
- ↳ Авто-мото
- ↳ Кулинария и рецепти
- ↳ Салати, предястия, аламинути
- ↳ Супи
- ↳ Ястия с месо
- ↳ Ястия с птиче месо
- ↳ Десерти и тестени ястия
- ↳ Ястия с риба
- ↳ Вегетариански ястия
- ↳ Пици
- ↳ Напитки и коктейли
- ↳ Други
- Компютри, интернет, програмиране
- ↳ Хардуер
- ↳ Интернет свят
- ↳ Софтуер
- ↳ Линукс - инсталация, настройки, проблеми
- Мобилен свят
- ↳ GSM новини, проблеми и въпроси
- ↳ Полезни нещица
- Много смях и закачки
- ↳ Вицове и смешни истории
- ↳ Забавни клипове и картинки
- ↳ Развлечения, тъпизми и всякакви подобни
- Архив
- ↳ Архив
- ↳ Софтуерни продукти
- ↳ Аудио и видео
- ↳ Изображения
- ↳ Текстови редактори
- ↳ Браузъри
- ↳ Windows инструменти
- ↳ Инсталация
- ↳ Антивирус
- ↳ Почистване и отпимизация
- ↳ Чертане и 3D моделиране
- ↳ Отдалечен достъп
- ↳ Плейъри
- ↳ Хард диск инструменти и бекъп
- ↳ CD/DVD/BlueRay инструменти
- ↳ FTP клиенти
- ↳ Интернет/Мрежи
- ↳ Програмиране
- ↳ Архивни мениджъри
- ↳ OCR - оптично разпознаване на текст
- ↳ Друг софтуер
- ↳ IT Новини