Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Анализ на справедливостта при Д. Хюм и Аристотел

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с философията.
Антична философия, средновековна философия, съвременна философия, метафизика, онтология, епистемлогия, етика, полтическа философия, естетика, логика, философия на езика, философия на науката, рационализъм, емпиризъм.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Анализ на справедливостта при Д. Хюм и Аристотел

Мнение от Kotkata68 »

РЕФЕРАТ

На

Тема

“Справедливостта като етическа добродетел при
Аристотел и Дейвид Хюм”


Дейвид Хюм е роден през 1711г.Неговата творческа дейност започва през 1739г. с появата на “Трактат за човешката природа”.Съвременниците на автора смятат творбата му за мъртвородена, поради трудния стил и сложна структура.Може би, това са причните трудът му да остане неразбран за времето си.Нужно е да се посочи и широката му обществена, културна и икономическа дейност, които стават основа за емблематичния труд на един от най-изявените икономисти в периода, поставил началото на английската класическа икономическа теория – Адам Смит и неговото “Богатство на народите”.”Трактат за човешката природа” има свое отражение и 50 години по-късно в трудовете на един друг именит философ – Имануил Кант.Тези факти идват да покажат значимостта и влиянието на Дейвид Хюм върху развитието на икономическата и философска мисъл, разбран години по-късно*.
За отправна точка относно етическите възгледите на Хюм в настоящото изложение е Аристотел и справедливостта описана от него в “Никомаховата етика”.
Аристотел е роден през 384г.пр.Хр. в Стагира, град на Халкидическия полуостров, откъдето често е наричан Стагирит*.Една емблематична фигура в философията и ако преди появата на неговите трудове философията е била само течения, след него философията се превръща в наука.С неговото име се свързват три съчинения по етика: “Евдемовата етика”, “Голямата етика” и “Никомаховата етика”.Въпросът за авторството им е все още дискусионен.По отношение на “Никомаховата етика” днес се признава напълно авторството на Аристотел.Етиката на Аристотел се явява преимуществено социално-политическа, тъй като следва нравствените задачи, в това число, а и най-вече справедливостта, стоящи пред гражданина и държавата, засяга въпроси, свързани с възпитанието на добри граждани и грижата за общото благо.В “Никомаховата етика” Аристотел си потавя задачата да изложи концепцията си за доброто, което не отъждествява с парите, честта или удоволствието.Това е eudaimonia – благосъзнанието и постъпването добре в това благосъзнание, или състоянието на човек, който е в отлични отношения както със самия себе си, така и с божественото.
Целта на реферата е не изясняване на скептическата философия на Дейвид Хюм като завършек на английския емпиризъм, нито социално-политическата насоченост в идеите на Аристотел за обществото и етическите норми в тяхна проява, а различията и общите положения в разбирането на двамата философи относно справедливостта.
Трудно е разглеждането на идеите им без да се вземе впредвид голямата разлика в епохите белязани от съществуването на двамата философи.Повече от две хилядолетия делят авторите и несъмнено общественото развитие и икономически фактори са белязали техните идеи относно етическото понятие “справедливост”.
В разбирането на Хюм за справедливостта е нужно да се проследи неговия възглед за човешката нравственост като цяло.Той я позиционира в практическта част на философията, която нравственост “оказва влияние върху нашите действия и афекти, от това следва, че тя не може да следва от разума...Следователно морала не са заключения на разума.”*
............
Анализ на справедливостта при Д. Хюм и Аристотел.rar
(27.87 KиБ) Свален 58 пъти
Прочетено: 786 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Философия”