Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Анализ на игровата дейност на професионални футболисти, действащи в средната зона на терена

Безплатни есета, реферати, анализи, доклади и всякакви теми свързани със спорта.
Въздушни спортове, стрелба с лък, волейбол, тенис на маса, баскетбол, бейзбол, състезателни танци, спортна гимнастика, художествена гимнастика, народна топка, алпинизъм, колоездене, бойни спортове, билярд, конен спорт, риболов, футбол, голф, хандбал, зимни спортове, ветроходство, ски, хокей, кърлинг, рафтинг, гребане, плуване, гмуркане, вдигане на тежести, борба, автомобилни спортове, мотоциклетни състезания, интелектуални спортове.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334873
Местоположение: Somewhere In Time

Анализ на игровата дейност на професионални футболисти, действащи в средната зона на терена

Мнение от Mozo »

ДИПЛОМНА РАБОТА


ТЕМА: АНАЛИЗ НА ИГРОВАТА ДЕЙНОСТ НА
ПРОФЕСИОНАЛНИ ФУТБОЛИСТИ ,
ДЕЙСТВАЩИ В СРЕДНАТА ЗОНА НА ТЕРЕНА


УВОД ............................................................................................ 3

ГЛАВА ПЪРВА .......................................................................... 4
I. ТЕОРИТИЧНА ПОСТАНОВКА НА ПРОБЛЕМА ........................ 4

I.1. Характеристика и основни тенденции във футболната игра ........... 4
I.2..................... 7
I.3................................................. 9

ГЛАВА ВТОРА .................................................................................... 13
ЦЕЛ, ЗАДАЧИ, ОРГАНИЗАЦИЯ И МЕТОДИ НА ИЗСЛЕДВАНЕ …………………………………………………………………………….. 13

ГЛАВА ТРЕТА ......................................................................... 15
ІІІ. РЕЗУЛТАТИ И АНАЛИЗ ................................................................ 15

III.1. ……………………….… 15
III.2...................................................................................... 24
III3................................................................................................. 28

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА …………………………………………. 32
ІV. ИЗВОДИ …………………………………………………………….. 32

ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА ……………………………. 33



У В О Д

На съвременния етап от развитието на футбола организацията на играта придобива особена актуалност и значение. И докато преди години пред треньорите винаги е стояла дилемата – отбрана или нападение, сега няма място за размисъл върху този въпрос. Отговорът е един – нападение и отбрана!
Във футбола съществува простата истина, че без стабилна защита не може да има добро нападение, а без добро нападение няма да издържи и най-стабилната защита! Следователно трябва да се грижим еднакво добре и за остротата на атаката на отбора, и за стабилността на неговата защита.
Футболът се обогати и усъвършенства. На преден план излязоха атлетизмът и универсализацията на играчите. Заличиха се резките граници между отделните линии. Сега в атаката все по-често се включват и участват в завършващата й фаза играчи от тила – полузащитници и защитници. И ако преди организацията на играта се предопределяше от разположението на играчите на терена и от техните строго определени функции /игровата система/, то сега всяка минута настъпват промени съобразно фазата на играта и създадената конкретна ситуация. В тези условия състезателите имат точно определено и постоянно разположение на терена и това изисква добро взаимно разбиране и синхрон в техните действия. Сега треньорите се стремят да изграждат такава тактическа схема, която да им осигури ефективна игра както в защита, така и в нападение.
Тенденциите в развитието на световния футбол неизбежно водят към създаването на футболист от нов тип, който може да действа във всяко игрово амплоа, на всяка позиция. Следователно същността на универсиализацията се състои в това футболистът да умее всичко – да се отбранява, да организира, да атакува. Това поставя пред него две изисквания: първо – наличие на широк диапазон от технико-технически похвати за водене на играта, и второ – способност да действа рационално и ефективно вьв всяка зона.
Напред с универсализацията нарасна значението на проявените по време на състезанието физически и психически (особено волеви) качества и способности. Това е свързано с високите изисквания по отношение на непрекъснатото движение и въвличането на голям брой играчи във всеки епизод на играта.
Смяната на ритъма на действие е едно от оръжията на съвременните футболисти. Тяхното предимство е в способността от видимо спокойно състояние внезапно, бързо и изненадващо да се активизират и с това да внасят смут и объркване в редиците на съперниците.
Отличителна черта на сьвременния футбол е наличието на хармония и ред, в които основното правило е “всеки играе там, където го е заварил моментът, когато отборът е овладял или загубил топката”.
















Г Л А В А П Ъ Р В А

І. П О С Т А Н О В К А Н А П Р О Б Л Е М А

През последните години във футбола се оформиха ясни тенденции, насочени към изменение на структурата на играта, на нейния модел и усъвършенствуване на системите за подготовка на футболистите на всички равнища, като се започне от детската възраст и се стигне до висококвалифицирани футболисти. Тези тенденции са характерни със следните особености:
А. Разширяване на зоните на действие на футболистите.
Б. Максимално използване на игровото пространство.
В. Универсализация и взаимоизменяемост на играчите.
Г. Съкращаване на времето за вземане на решение на футболистите и осъществяване на игровите действия в обстановката на постоянна преса от противника по цялото поле.
Естествено е тези изменения да поставят нови изисквания по отношение на цялостната подготовка на футболистите. В резултат на тези тенденции се увеличи двигателната им активност, значително пораснаха възможностите им по отношение на издръжливостта и бързината на изпълнение на отделните технико-тактически действия със топка и без топка. В процеса на играта се увеличи значително количеството на игровите действия, изпълнявани от всеки футболист и неговата способност да импровизира.
Подобни качествени изменения в съдържанието на играта предявяват особени изисквания към различните страни от подготовката на спортиста. Те подтикват към търсенето на нови форми за усъвършенстване на футболистите. Разбира се в това направление има много неизползвани резерви, но според нас основното е качественото изменение на учебнотренировъчния процес, увеличаване на обема и интензивността на натоварването и по-нататъшното оптимизиране на процеса на спортната подготовка.
Прилагането на съвременния футбол, който се характеризира с интензификация на футболната игра, налага нови критерии и ново мислене за футболното майсторство. Стремежът на по-голям брой отбори в света към високи спортни постижения е напълно закономерен и логичен. Това се обяснява преди всичко със сумарното влияние на социалните фактори и свързаните с това нови ефективни системи на спортната подготовка във футбола. Съвсем основателно е общото твърдение в областта на физическата култура и спорта, че футболът е с изключително висока конкуренция в световен мащаб и е изпреварил много напред по този показател всички останали спортове.
Характерно за съвременния футбол е голямата функционална мощ на състезателите, ефективна техника на високи скорости, рационална тактика с подчертан нападателен стил и високи морално-волеви и интелектуални качества. Съвременният футбол е футбол, който се играе на много високи скорости и по-малко докосвания на топката. Тази тенденция изисква от футболистите да притежават изключително добра физическа, технико-тактическа и психологическа подготвеност. Ето защо стремежът на всички треньори по футбол е да подготвят комплексно своите футболисти и отбори.

Целият материал:
Прикачени файлове
Анализ на игровата дейност на професионални футболисти, действащи в средната зона на терена.rar
(24.94 KиБ) Свален 20 пъти
Прочетено: 311 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Физкултура и спорт”