Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Планетата Меркурий

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с физиката и астрономията.
Физика на твърдото тяло, физика на материалите, полимерна физика, криогеника, атомна физика, молекулярна физика, оптика, ядрена физика, астрофизика, наблюдателна астрономия, теоретична астрономия, бинокъл, телескоп, небесни тела, планети, звезди, мъглявини, звездни купове.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Планетата Меркурий

Мнение от Mozo »

Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.



Педагогически факултет


Р Е Ф Е Р А Т

Природознание

Тема:Планетата Меркурий




Изготвил: ,
специалност-,
I курс,редовно обучение
Ф№


Съдържание

1.Физически характеристики.
2.Строеж.
3.Движение.
4. Изследване на планетата.
- минали мисии.
- предстоящи мисии.











Планетата носи името на бога Меркурий от римската митология. Астрономическият символ на Меркурий е окръжност над къса вертикална линия с кръст отдолу и полуокръжност отгоре. Този символ представлява стилизирано изображение на жезъла на Меркурий.








Меркурий е най-близката до Слънцето и най-малката планета в Слънчевата система.

Диаметър - 4878 km
Маса - 3,28.1023 kg
Плътност – 5500 kg/m3
Период на въртене - 58,7 денонощия
Средно разстояние до Слънцето - 0,39 AU
Период на обикаляне около Слънцето - 88 денонощия



Меркурий има само следи от атмосфера. Атмосферата му е крайно разредена, което се вижда и от факта, че молекулите на газовете се сблъскват по-често с повърхността на планетата, отколкото една с друга. Газовото съдържание е главно атомен кислород и газообразни калий и натрий.
Атмосферата на Меркурий е в динамично равновесие — от една страна част от нея постоянно „отлита“ в междупланетното пространство, но от друга страна нови частици от слънчевия вятър биват прихванати от магнитното поле на планетата. Калиевите и натриевите атоми се задържат средно 3 часа в атмосферата. Освен прихващане на частици от слънчевия вятър, атмосферата се обогатява от изпарение на леда в полярните кратери и посредством газове от вътрешността на планетата. Средната температура на повърхността на Меркурий е 452 K, но локалната температура може да варира от 90 до 700 K главно поради бавното въртене и липсата на атмосфера. Слънчевата енергия, която достига до Меркурий, е 8.9 пъти по-голяма за единица площ от тази на Земята. Изненадващо, наблюдения през 1992 г. показват, че на северния полюс на планетата има замръзнала вода. Вероятно е тя да се намира в кратери, чието дъно остава постоянно в сянка или е била депозирана от комети или произлиза от газове от вътрешността на планетата Кратерите на повърхността на Меркурий я правят много подобна на тази на Луната. Най-голямата забележителност на повърхността на планетата е басейнът Калорис, който представлява огромен кратер с диаметър 1350 km. Характерни са дългите стотици километри стръмни скални откоси, чието наличие се обяснява с изстиването и свиване на голямото желязно ядро на планетата, което е довело до „набръчкване“ на кората. По-голямата част от повърхността е заета от равнини.
Меркурий е разтеглен във форма на елипсоид, ориентиран с дългата си ос по посока към Слънцето, поради слънчевите приливни сили.








Планетата има относително голямо желязно ядро. Меркурий е съставен по маса от 70% метали и 30% силикати. Средната плътност на планетата е 5430 kg/m³, малко по-малка от земната. Ядрото на Меркурий заема 42% от обема на планетата срещу 17% за Земята. Дебелината на заобикалящата мантия е 600 km.


1. Кора 2. Мантия 3. Ядро




Меркурий има най-високото желязно съдържание от всички обекти в Слънчевата система. Представени са няколко теории, обясняващи високото метално съдържание на планетата.
Според една теория Меркурий първоначално е имал пропорционално количество силикати и метали подобно на повечето метеорити и приблизително 2.25 пъти по-голяма от сегашната си маса. Скоро след формирането си обаче той вероятно се е сблъскал с малка планета. В резултат на това Меркурий е загубил по-голямата част от първоначалната си кора и мантия, оставяйки диспропорционално голямо желязно ядро.
Според друга теория Меркурий се е формирал много рано в слънчевата мъглявина, преди потокът отдавана от Слънцето енергия да се стабилизира. Първоначалната маса на планетата е била около 2 пъти по-голяма. Температурите на Меркурий са били 2500–3500 K.

Целият материал:
Прикачени файлове
Планетата Меркурий.rar
(2.47 MиБ) Свален 25 пъти
Прочетено: 78 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Физика и астрономия”