Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Интегрирана Растителна Защита при царевицата

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с техническите науки.
Архитектура, биотехнология, компютърни науки, корабостроене, космонавтика, материалознание, механика, машиностроене, химично инженерство, електротехника, ядрена енергетика, технически университет, инженерна дейност, строително инженерство, електроинженерство.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Интегрирана Растителна Защита при царевицата

Мнение от Mozo »

Царевицата е основна зърнено-фуражна култура поради високите си продуктивни възможности и безспорните си хранителни качества. В нашата страна има необходимите агроекологични условия за отглеждането й, съобразно с биологичните й изисквания.

Растителна защита

Управление на вредителите се извършва чрез поддържане популациите на неприятелите под праговете на икономическа вредност и превантивни мероприятия срещу болестите и плевелите.
Царевицата е силно чувствителна на заплевеляване в началните фази на своето развитие, особено в случаите, когато поникването на растението е забавено поради неблагоприятни условия. Опитно е доказано, че при силно заплевеляване на царевицата, добивът от семена може да намалее до 77-91%. Намаляването на загубите, предизвикано от плевели, се постига чрез своевременното им отстраняване. Посевите от царевица са с широки междуредия, които са предпоставка за намножаването на голям брой плевели в свободното пространство. И тъй като те са по-адаптивни и пластични в агроекологичната среда, по – бързо растат и се развиват и силно конкурират царевичните растения. Намножаването и масовото разпространение на многогодишните коренищни и кореновоиздънкови плевели в обработваемите площи създава сериозни проблеми при отглеждането на царевицата. Основни причини за разпространението на тези видове плевели са: пропуски в агротехниката (срокове, начини и дълбочина на обработки, използването на фрези и дискови оръдия, липса на научнообосновани сеитбообръщения), неправилно и ненавременно използване на хербициди и други. Монокултурното отглеждане на царевицата също стимулира намножаването на многогодишните плевели балур, паламида, поветица и други. Настъпилите компенсационни процеси в плевелните асоциации и намножаването на стойчиви и проблемни плевели се дължат и на прилагането на хербициди на една и съща база. Шаблонното прилагане на триазинови хербициди в недалечното минало е причина за формиране на резистентност при редица икономически важни плевели. За разработване на ефективни системи от мероприятия за борба с плевелите е много важно да се провежда ежегодо отчитане на заплевеляването. Системното картотекиране на данните от обследванията на дадена площ дава възможности да се прогнозира всяко изменение в състава на плевелните асоциации.
Превантивните мероприятия са насочени към отстраняване на причините и източниците на заплевеляване в обработваемите и съседните им площи. Много по – ефективно е дадена площ да се предпази от заплевеляване, отколкото да се прилагат различни методи за очистване на вече заплевевлената площ. Ето какви трябва да бъдат превантивните средства за борба с плевелите:
Не бива да се допуска образуването на семена от опасни плевели в необработваемите, съседни на обработваемите площи, граничните ивици, в напоителната и отводнителната мрежа. Особено внимание трябва да се обръща и на иригационните съоръжения и на скатовете и ивиците около тях, където плевелите са в голяма плътност. Оттам семената попадат в поливните и стичащите се води. За отстраняване на надземната маса на плевелите трябва да се използват всички възможни начини и средства: често окопаване, окосяване и третиране с подходящи хербициди.
Почистване на посевния материал. Непочистеният посевен материал е опасен източник на заплевеляване на посевите, тъй като съдържа семена от най – приспособените към царевицата плевели. Особено внимание трябва да се обръща на посевния материал, получен от други райони на страната, или при внос на семена, за да се предотврати пренасянето на нови видове плевели.
Навременното прибиране на реколтата предпазва от заплевеляване. Когато прибирането на царевицата започне в оптималния срок, в комбайна попадат и семената на съпътстващите я плевели.

Икономически важни вредители при царевицата

І. Икономически важни болести
1. Стъблено гниене (Fusarium spp.)
2. Фузариоза по кочаните (Fusarium moniliforme, Fusarium graminearum)
3. Обикновена главня (Ustilago zeae)
4. Цветна главня (Sorosporium reilianum)
5. Листен пригор (Helminthosporium turcicum)
6. Гниене на семената и пониците (Fusarium spp., Penicillium sp., Aspergilus sp., Nigrospora oryzae и др.)
7. Царевична вджуджаваща мозайка (Maize dwarf mosaic virus)
8. Пшеничена щриховидна мозайка (Wheat streak mosaic virus)

ІІ. Икономически важни неприятели
1. Хоботници (сем. Curculionidae)
Сив царевичен хоботник (Tanymecus dilaticollis)
Сив цвеклов хоботник (Tanymecus palliatus)
2. Царевичен стъблопробивач (Ostrinia nubilalis)
3. Телени червеи (сем. Elateridae)
4. Сиви червеи (сем. Noctuidae)
5. Памукова нощенка ( Helicoverpa armigera)
6. Листни въшки (сем. Aphididae)
Aphis evonymi
Rhopalosiphum maidis
Sipha maidis



ІІІ. Икономически важни плевели

Едногодишни
Житни
1.Кокоше просо (Echinochloa crus-galli)
2.Сива кощрява (Stelaria glauca)
3.Зелена кощрява (Stelaria viridis)
4.Кръвно просо (Panicum sanguinale)

Широколистни
1.Бяла куча лобода (Chenopodium album)
2.Полски синап (Sinapsis arvensis)
3.Свиница (Xanthium strumarium)
4.Италианска свиница (Xanthium italicum)
5.Обикновен щир (Amaranthus retroflexus)
6.Хибриден щир (Amaranthus hybridus)
7.Черно куче грозде (Solanum nigrum)
8.Просфорник (Abutilon theofrasti)
9.Татул (Datura stramonium)
10.Разстлан щир (Amaranthus blitoides)
11.Светъл щир (Amaranthus lividus)
12.Бял щир (Amaranthus albus)
13.Дребнолистна галинзога (Galinsoga parviflora)
14.Европейска знойка (Heliotropium europaeum)
15.Компасна салата (Lactuca serriola)
16.Разстлана лобода (Atriplex patula)
17.Обикновено грънче (Hibiscus trionum)

Целият материал:
Прикачени файлове
Интегрирана Растителна Защита при царевицата.rar
(15.43 KиБ) Свален 7 пъти
Прочетено: 50 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Технически науки”