Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Огледално-параболична антена

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с техническите науки.
Архитектура, биотехнология, компютърни науки, корабостроене, космонавтика, материалознание, механика, машиностроене, химично инженерство, електротехника, ядрена енергетика, технически университет, инженерна дейност, строително инженерство, електроинженерство.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Огледално-параболична антена

Мнение от Mozo »

ОГЛЕДАЛНО-ПАРАБОЛИЧНА АНТЕНА

Най-голямо разпространение са получили огледалните параболични антени. Характеризират се с коефициент на усилване, който зависи от площта и качеството  на антената, както и от точността на насочването и.
Поради простотата на конструкцията и възможността лесно да бъдат реализирани диаграми на насоченост с малка ширина на главния лист и ниско ниво на странични излъчвания огледално-параболичните антени намират широко приложение в радиолокацията, радиорелейните съобщения, космическите връзки, радиоастрономията.
Принцип на действие: Сферичната електромагнитна вълна, излъчвана от облъчвателя, разположен във фокуса на огледалото, се отразява от параболичната повърхност на огледалото и се преобразува в плоска електромагнитна вълна, разпространяваща се по направление на положителната ос на параболоида.
Основните типове огледално-параболични антени са сферично-параболоидна и цилиндрично-параболоидна.

а) сферично-параболична; б) цилиндрично-параболична
Огледалата на тези антени преобразуват сферичната или цилиндричната вълна, излъчена от точков или съответно линеен облъчвател в плоска вълна (при излъчване-предаване) и обратно от плоска в сферична или цилиндрична вълна при приемане.
За намаляване на загубите огледалото се изработва от метал с добри проводящи свойства. Огледалото може да бъде монолитно ( плътно ) или немонолитно (за намаляване на масата и ветровия товар)- решетъчно или перфорирано. При неплътните огледала преминаващата през него мощност, създаваща нежеланото задно излъчване не надвишава 0.01-0.02, което изисква решетката да бъде достатъчно гъста.
Облъчвателят е слабо-насочена антена, изпълняваща следните функции: формиране на сферичен или цилиндричен фронт на вълната, осигуряване на зададеното амплитудно разпространение на полето в апертурата на огледалото и по възможност слабо излъчване извън ъгъла на апертурата на огледалото.
Изчислението на полето на излъчване на огледалните антени може да се извърши чрез метода на повърхностните токове или аперторния метода, които се прилагат при условие, че размерите на огледалото и радиусът на кривината на неговата повърхност е много по-голям от λ. Това позволява да се приложат законите на геометрическата оптика, като огледалото се разглежда като локално плоско. При изчисленията се пренебрегват токовете на сенчестата страна на огледалото, дифракцията на неговия ръб засенчващото действие на облъчвателя, реакцията на огледалото на характеристиките и параметрите на облъчвателя.
Плътността на повърхностните токове на осветената страна на огледалото се определя от израза J = [2 n × H], където n е векторът на единичната нормала към повърхността на огледалото, H - магнитният вектор на вълната на облъчвателя на повърхността на огледалото.

Целият материал:
Прикачени файлове
Огледално-параболична антена.rar
(25.63 KиБ) Свален 13 пъти
Прочетено: 466 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Технически науки”