Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

MPLS опорна мрежа

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с техническите науки.
Архитектура, биотехнология, компютърни науки, корабостроене, космонавтика, материалознание, механика, машиностроене, химично инженерство, електротехника, ядрена енергетика, технически университет, инженерна дейност, строително инженерство, електроинженерство.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

MPLS опорна мрежа

Мнение от Mozo »

Технически университет – софия

курсов проект по дисциплината – комутация в комуникационни мрежи


Планиране на опорна MPLS мрежа

Студент : Десислава Христова Стоянова , ФТК, гр 47 ф.н. 11121207

Проверил : гл. Ас. Георги Балабанов

Дата 8.07.2016г

Глава 1 Цел на курсовия проект
Запознаване и описание на принципите на работа, архитектурата на MPLS мрежи, включително и MPLS VPN. Дефиниране на топологията и на архитектурата на планираната мрежа. Избор на протоколи и на оборудване за изграждане на мрежата.
Глава 2 Въведение в MPLS
MPLS (Multiprotocol Label Switching) е мултипротокол с комутация на етикети.
МРLS добавя механизми за изграждане на логически връзки към IP протоколите (в които те липсват) посредством идентификация на предварително детерминиран път през мрежата между кои да е две точки. По този начин се избягват задръствания и аварии, или се осигурява особен клас на услугата, както и гарантирано ниво на обслужване. Благодарение на MPLS, IP протоколът става достатъчно надежден, предсказуем и управляем.
Най-важният елемент в MPLS е етикетът.Комутацията се извършва на базата на съдържанието на етикета. Основно предимство - елиминиране на зависимостта от вида на технологията на Layer 2.MPLS принадлежи към семейството на мрежите с пакетна комутация.
Предимства на MPLS
• Специфицира механизмите за управление на трафика.
• Независимост от протоколите на Layer 2 и Layer 3.
• Осигурява способ за присъединяване на IP адреси към етикети с фиксирана дължина, използвани от различни пакетно ориентирани технологии.
• Интерфейс към съществуващите маршрутизиращи протоколи като RSVP и OSPF.
• Поддържане на Ethernet, PPP, ATM и Frame Relay протоколи на Layer 2
С други думи можем да дадем пример :
Ако една компания използва приложение за бази данни, което е особенно капризно по отношение загуба на пакети или постоянно променяща се скорост на трафика тогава нейните раководители се прнуждават да осигурят скъпа схема, за да се подсигури преминаването на приоритетния трафик. За да се подсигури преминаването на важния трафик се оскъпява и схемата, по която преминава рутинния не трафик от първостепенно значение. С MPLS, LER може да бъде използван да сортира пакетите и да маршрутизира по скъпоструващите схеми само трафика с висок приоритет като препраща през това време рутинния трафик по други маршрути. С MPLS се появява възможността трафика да се класифицира и LER го сортира в различни класове, наречени FEC (Forward Equivalence Classes).
Етикетите, които са основни протоколни идентификатори, се разпространяват, използвайки:
- Протокол за разпространение на етикети (LDP - Label Distribution Protocol);
- RSVP;
- Маршрутизиращи протоколи като BGP и OSPF.
Устройства, участващи в механизма на MPLS : Маршрутизатори с комутация на етикети в мрежата за достъп (LERs - Label Edge Routers); Маршрутизатори с комутация на етикети в транспортната мрежа (LSRs - Label Switching Routers).
В зависимост от местоположението: Входящи (Ingress LSRs) - приемат пакета, който все още е без етикет, поставя етикет (стек) в началото на пакета и го изпращат. Изходящи (Egress LSRs) - приемат пакетите с етикети, премахват етикетите и ги изпращат. Входящите и изходящите LSR са крайните (LERs) маршрутизатори; Междинни (Intermediate LSRs) - приемат пристигащите пакети с етикети, извършват операция върху тях, комутират пакетите и ги изпращат.
- LER - устройство, мястото на което е в точките за достъп до MPLS мрежата. LERs поддържат многобройни портове, свързани с различни мрежи (като Frame Relay, PPP, ATM, Ethernet) и предават този трафик през MPLS мрежата след установяването на LSP, използвайки сигнален протокол с етикети. LER играе много важна роля при назначаването и премахването на етикети, и като вход и изход за трафика на MPLS мрежата.
- LSR е високоскоростен маршрутизатор, поставен в сърцевината на MPLS мрежата. Участва в изграждането на LSPs, използвайки подходящ сигнален протокол с етикети и високоскоростна комутация на трафика на данни.
- LSP – предефинирани пътища;
Накратко : Един кратък преглед на MPLS мрежата показва : LER прибавя или премахва етикетите, LSR преглежда пакетите подменя етикетите и ги пренасочва докато LSP са предварително зададени и предварително изчислени маршрути, които MPLS пакетите могат да използват.

Протокол LDP : LDP е първият протокол за разпространение и съгласуване на етикети стандартизиран от MPLS работната група. Протоколът е предназначен за маршрутизация на принципа скок след скок. Два маршрутизатора LSR, които използват LDP протокола за да обменят информация за съответствието етикет/FEC наричаме LDP равноправни възли (LDPpeers).



Класове за предаване(LDPпротокол) :
• FEC - Клас за предаване;
• LSP - Път с комутация на етикети;
Свързване на FEC с LSP - Решението си кога да поиска връзка етикет/FEC от съседен маршрутизатор или да обяви такава връзка на друг маршрутизатор, един LSR взима в голяма степен самостоятелно. Обикновено той иска връзка етикет/FEC от съседен маршрутизатор когато има нужда от нея. Обратно, обявява такава връзка към съседен LSR, когато иска този съседен маршрутизатор да използва този етикет. LDP сортира пакетите в различни класове FEC, т.е. класифицира ги. С тези класове са свързани пътища LSP. Класифицирането дава много по-големи възможности и гъвкавост, отколкото само проверката на хедърите. Много е важно точно да се определи кои пакети по кои LSP пътища да бъдат изпратени. Това се постига със спецификацията на FEC за всеки LSP. Всеки FEC се състои от един или повече елемента. Всеки FEC елемент определя множество от пакети, които могат да преминат по съответния LSP. Засега в LDP са дефинирани два FEC елемента:
- Address Prefix – Този елемент представлява мрежовата част на IP адреса, с дължина от 0 до пълния IP адрес включително;
- Host Address – Този елемент е пълният IP адрес на един хост.
Kонкретен IP адрес съвпада с конкретен Address Prefix тогава и само тогава, когато IP адресът започва с този Address Prefix. Също така конкретен IP пакет съвпада с конкретен път LSP тогава и само тогава, когато този LSP има FEC елемент Address Prefix, който съвпада с IP адреса на местоназначението на пакета.

Целият материал:
Прикачени файлове
MPLS опорна мрежа.rar
(348.32 KиБ) Свален 23 пъти
Прочетено: 586 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Технически науки”