Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Проектиране на инструментален усилвател

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с техническите науки.
Архитектура, биотехнология, компютърни науки, корабостроене, космонавтика, материалознание, механика, машиностроене, химично инженерство, електротехника, ядрена енергетика, технически университет, инженерна дейност, строително инженерство, електроинженерство.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295452
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365217
Местоположение: Somewhere In Time

Проектиране на инструментален усилвател

Мнение от Mozo »

ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ СОФИЯ

ФЕТТ, Катедра “Електронна техника”

Курсов проект
по
“Аналогова схемотехника”

Тема: Проектиране на инструментален усилвател

Съдържание

1. Кратка теоретична постановка………………………………………………………………………………………….3

2. Съставяне на блокова схема и дефиниране на параметрите на стъпалата…………………….5

3. Проектиране и изчисляване на отделните стъпала и части…………………………………………….6

4. Изчисляване на общите характеристики и параметри на устройството……………………….10

5. Симулационно тестване в постояннотокова и честотна област………………………………….….11

6. Графична част…………………………..………………………………………………….....12
6.1. Електрическа схема………………….................................................…………………….12

6.2. Графичен оригинал на печатна платка(разположение на елементите, страна спойки,
страна елементи)…………… …………………………………....………………………….…13

6.3. Спецификация на елементите………………….................………………………………14

7. Използвана литература…………………………………………………………………………………....…15

1. Кратка теоретична постановка:

Инструменталните усилватели (instrumental amplifiers – in-amps) са усилвателни схеми (усилвателни блокове) с въведена отрицателна обратна връзка. Те имат диференциален (симетричен) вход и единичен (несиметричен) изход. Характеризират се с голямо входно съпротивление (Rin+=Rin-=109Ω до 1012 Ω), малък входен поляризиращ ток (IiB<10nA) и голям коефициент на подтискане на симфазни сигнали (CMRR е от 80dB до 120dB). Инструменталните усливатели притежават вградена верига на ООВ, която е изолирана от входните изводи на схемата и коефициента на усилване по напрежение обикновенно се задава от външно включван във веригата на ООВ резистор RGAIN.При тях изходното напрежение може да се изрази по следния начин :

Uо' = АdUid + АсмUicм + U00 = Uо (1 + е см + eнес ), където

Uо е изходното напрежение при идеален измервателен усилвател;

- грешка от синфазния сигнал;

- грешката от несиметриите.

Монолитните измервателни операционни усилватели са много скъпи поради по- сложния технологичен процес, който се използва за постигане на необходимите параметри. В случаите, когато трябва да се усилват слаби сигнали, придружени с голям синфазен сигнал, с успех се използват измервателни усилватели с три и пет операционни усилватели. Основен източник на синфазен сигнал са индуктираните в сигналния кабел напрежения от магнитни и електрически силови полета. В промишлени условия датчикът на сигнал може да бъде отдалечен на десетки метри от входния усилвател. Тогава синфазният сигнал може да се окаже стотици и хиляди пъти по – голям от сигнала от датчика.
В инструменталните усилватели коефициентът на усилване се получава от вътрешна верига на ОВ, която е изолирана от входните изводи на схемата. Обикновено във веригата на ОВ се включва външен резистор, който задава коефициентът на усилване.
Най – общо инструменталните усилватели се използват в сензорни устройства, микрофонни предусилватели, медицински уреди и други. Измервателните усилватели са предназначени да усилват слаби сигнали с голяма точност. Към тях се поставят изисквания за много малка грешка от несиметриите и от синфазния сигнал.

Основната схема на измервателен усилвател, се състои от две стъпала. Входното (първото) стъпало е диференциален усилвател със симетричен вход и симетричен изход с два операционни усилвателя ОУ1 и ОУ2, обхванати с последователна ООВ чрез резисторите R1 , R2 и R3 , които са в неинвертиращо включване. За синфазния сигнал те са повторители на напрежение. Ако към двата входа на схемата се приложи едно и също напрежение Uсм, ток I през резистора R2 няма да протече или напрежението върху R2 ще бъде нула. Тогава напреженията върху резисторите R1 и R3 също ще бъдат равни на нула. Следователно за коефициента на усилване на синфазните сигнали на входното стъпало се получава:
АCM= 1.

Тогава за коефициента СМRR на входното стъпало се получава:
СМRRI=АU1/АСM1 = АU1

Следователно СMRR1 е максимален, когато АU1 има максимална стойност. Коефициентът на потискане на синфазните сигнали на цялата схема се определя

като произведение от коефициентите на потискане на синфазни сигнали на първото и второто стъпало:

Второто стъпало е диференциален усилвател с един операционен усилвател ОУ3, който преобразува изхода на първото стъпало от симетричен в несиметричен.

Обикновено схемата се реализира като R1 =R3 и .

При условие, че това отношение на резисторите е спазено и АU1 има максимална стойност, коефициентът СМRR е максимален. За целта при реализация на схемата се използват резистори с малки производстве­ни
толеранси и често се избира АU1 =АU и AU2 =1 (). Пример­ни ИС на инструментални усилватели са: АD627, INА101,INА111 и АD8221.

Тъй като входното и изходното стъпало в схемата са свързани верижно (стъпално), общият коефициент на усилване се получава като произве­дение от коефициентите на усилване на отделните стъпала. За общото усилване се получава:

При необходимост усилването може да се изменя чрез промяна на резис­тора R2, без това да повлияе на симетрията на схемата.

Целият материал:
Прикачени файлове
Проектиране на инструментален усилвател.rar
(483.31 KиБ) Свален 83 пъти
Прочетено: 414 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Технически науки”