Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Теория на механизмите и машините

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с техническите науки.
Архитектура, биотехнология, компютърни науки, корабостроене, космонавтика, материалознание, механика, машиностроене, химично инженерство, електротехника, ядрена енергетика, технически университет, инженерна дейност, строително инженерство, електроинженерство.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295649
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365707
Местоположение: Somewhere In Time

Теория на механизмите и машините

Мнение от Mozo »

1. Основни понятия. Кинематични връзки, класификация. Степени на свобода.
От ТМ е известно, че свободното тяло в пространството притежава 6 степени на свобода, т.е може да извършва елементарни и независими едно от друго движения. Свободното тяло по отношение на правоъгълната к.с. оxyz извършва три постъпатеелни движения успоредни на осите и три въртеливи.
Степени на свобода.
Под степен на свобода се разбира броят на независимите параметри, които еднозначно определят движението на всички звена от веригата.
Под степен на свобода на механизъм се разбира броят на независимите параметри, определящи движението на всички звена спрямо неподвижното.
Често пъти на механизмите се налагат ограничения, като например осите на въртящите двоици да са успоредни помежду си, да се пресичат в една или няколко точки. Тези ограничения променят характера на движение на звената.
Формула: h=3n+2P5+P4
2. Структура на равнинните механизми, класификация. Кинематична редукция.
Механизма може да се разглежда, като съставен от група на началните звена, като към групата и стойката последователно се присъединяват кинематични вериги с нулева степен на свобода спрямо стойката. Тези групи се записват във вида hi=0. където i=1,2...е номер на групата с нулева степен на свобода. Редът е следния: първата група се присъединява към началното звено и стойката. Степента на сводода на получения механизъм е равен броя на началните звена. Втората група се свързва към едно от подвижните звена на първата и към стойката,

2
което също не промена степените на свобода.
Класификация:
Класификацията ба неханизмите е възможна по няколко признака: структурни, контруктивни и функционални.
Структирна класификация .
Извършва се на основата на на осуровите групи, от които е изграден равнинният механизъм. Структурната класификация разпределя механизмите в класове в зависимост от тяхната структура, така че всички механизми от таден клас да се изследват и проектират по един метод. Класът на механизма се определя от класа на групата от най- висок клас, съдържаща се в неговата кинематична верига.
3. Кинематично изследване на равнинните маханизми от втори клас. Теореми на за скоростите и ускоренията.
При кинематичния анализ се задават кинематичната схема на механизма, размерите й и законите на движение на началните звена, а се търсят законите на движение на изпълнителните звена или по конкретно – преместванията, скоростите и ускоренията на отделните точки и ъглите на завъртане, ъгловите скорости и ускорения на отделните звена, като функция на времето.
Кинематичния анализ се прави, за да се установи дали даден механизъм е подходящ за приложение в една мащина с огледа на технологичния процес. При отрицателен резултат от анализа размерите на кинематичната схема се променят и анализа се повтаря. Кинематичния анализ често се използва, за да се използват получените резултати при следващите след това силов и динамичен анализ на механизма.

Целият материал:
Прикачени файлове
Теория на механизмите и машините.rar
(262.54 KиБ) Свален 32 пъти
Прочетено: 524 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Технически науки”