Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Анализ на социалните дейности в Североизточен социално – икономически регион. Специфика на регионалните социални дейност

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани със социологията.
Личност, общност, общество, индивид, позитивизъм и антипозитивизъм, епистемология, антология, критически анализ, социология на културата, икономическа социология, компютърна социология, социално благоденствие, здравеопазване, социален минимум, социално осигуряване, помощи за безработни, интеграция в обществото.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Анализ на социалните дейности в Североизточен социално – икономически регион. Специфика на регионалните социални дейност

Мнение от Mozo »

Целта на настоящия документ е да представи извършената предварителна оценка на План за регионално развитие на Североизточния район за планиране за периода 2007-2013г., с който се определя политиката за постигане на високи и устойчиви темпове на социално-икономическо развитие в района за посочения период, в съответствие с целите и приоритетите на политиката за социално-икономическо сближаване на Европейския съюз, Националната политика за регионално развитие, респективно Националната стратегия за регионално развитие и целите и приоритетите, заложени в Областните стратегии за развитие на шестте области.
Предварителната оценка на плана е насочена към подобряване на качеството му чрез анализ и препоръки от независими експерти. С нея се цели постигането на реалистичност и обоснованост на плана, в който предвидените цели, приоритети и мерки следва да допринесат за динамичното, устойчиво и балансирано развитие на Североизточния район, базирайки се на специфичните конкурентни предимства на района. Оценката изследва взаимовръзките между плана за развитие на Североизточния район за планиране и Националната стратегия за регионално развитие, както и секторните стратегии в областта на икономическото развитие, иновациите и инвестициите, човешките ресурси, транспорта, градската и околна среда. Планираните действия трябва да съответстват в максимална степен на мерките, които са заложени в политиките на ЕС и в регламентите на Структурните фондове и на Кохезионния фонд за новия програмен период 2007-2013г. Те следва да осигурят постигането на синергиен ефект при интегрираното им прилагане в развитието на иновационния, инфраструктурния, човешкия и природно културния потенциал на района.
Методологията на предварителната оценка на плана за развитие на Североизточния район за планиране (2007-2013) се базира на “Ръководството за предварителна оценка на програмни документи по структурните фондове на ЕС”1. Процесът на оценяване включва следните компоненти:
Анализ на натрупания опит. В България няма натрупан опит в прилагане на планове за регионално развитие. При подготовката на настоящия анализ е използван опитът при оценяването на Националния план за икономическо развитие (2000-2006), извършен от консорциума “ЕКОДЕС”, който съдържа “добри практики” в оценяването на програмни документи в страни-членки на ЕС.
Социално-икономически аспект на планираните интервенции. Екипът на “СМР Consulting” извърши преглед на социално-икономическия анализ в плана за развитие на СИРП, за да се оцени обосноваността и съответствието на предложените цели, приоритети и мерки в стратегическата част на плана.
Преглед на анализа на силните и слабите страни, на възможностите и заплахите. Предложеният SWOT анализ в плана за развитие беше оценен по отношение съответствието със стандартната методология за изготвянето му и за степента му на обвързаност със социално-икономическия анализ, посочените данни и направените изводи в него.
Оценка на вътрешната и външната съгласуваност на плана. Оценява се логическата съгласуваност на предложените цели, приоритети и мерки и степента на обвързаност с Националната стратегия за регионално развитие (2007-2013) и секторните стратегии в различните сфери. В тази част е извършен и анализ на съответствието на плана с политиките на ЕС2.
Количествена измеримост на целите и преглед на индикаторите. Изготвена е оценка на съответствието между поставените цели и индикаторите по критерии за релевантност, информационна обезпеченост, връзки с други части от плановия документ.
Система за мониторинг и оценка на плана. Оценено е съответствието между нормативните изисквания за мониторинг и оценка на плановия документ, регламентирани със Закона за регионалното развитие и “добрите практики” в областта на мониторинга и оценяването на стратегически документи на ЕС.
Анализ на въздействието на плана и обосновка на разпределението на финансовите ресурси. Експертите, извършващи предварителната оценка на плана оцениха съответствието между предложената в плана финансова рамка и принципите на Европейската регионална политика, в частност принципите на Структурните и Кохезионния фонд, като основни инструменти за финансиране на регионалните политики в страните-членки.
хоризонтална сегрегация на пазара на труда, но причините за това не са изяснени. В тази връзка оценката съдържа допълнителни препоръки за изясняване на причините и за подобряване на интервенциите, насочени към равнопоставеност на половете, като се има предвид и факта, че при разработването на отделните проекти, особено в областта на човешките ресурси, подходът за осигуряване на равни възможности трябва да бъде точно прилаган.
Анализ на въздействието на плана върху околната среда. Извършена е оценка на разгледаните в плана елементи на околната среда, как да се подобрят въздействията, които може да окаже изпълнението на заложените приоритети и мерки.

Общ преглед на плановия документ
Планът за регионално развитие на Североизточния район за планиране съдържа анализ на икономическото, социалното и екологичното състояние на района за планиране и на потенциала за неговото развитие; анализ на силните и слабите страни, на възможностите и заплахите. Определен е обхватът на районите за целенасочено въздействие. Стратегическата част включва: визия, стратегически цели, приоритети, специфични цели и мерки за развитие, индикативна финансова таблица за ресурсно осигуряване на регионалния план (обща и по райони за целенасочено въздействие), проекти от стратегиите на шестте области в СИРП, система за управление, наблюдение, оценка и контрол на ефективното изпълнение и информационно осигуряване на плановия документ. В приложения са дадени списък на индикаторите за наблюдение на ПРР, проекти на общините от района, статистическа информация и др.
В анализа на социално-икономическото развитие е извършено изследване на природогеографския и ресурсен потенциал, на тенденциите в икономическото развитие, социалния сектор, иновациите и технологиите, инфраструктурата, околната среда, селищното развитие и урбанистична структура, културно-историческото наследство и е направена оценка на екологичния риск.
В плановия документ са включени индикативни таблици за общото финансиране по мерки с източници: Национално съфинансиране /държавен и общински бюджети/ и средства от Кохезионния фонд, Структурните фондове /ЕФРР, ЕСФ/ и Европейския селскостопански фонд за развитие на селските региони.
Системите за наблюдение и оценка, както и информационното осигуряване на плана, отговарят на влязлата в сила Наредба за управлението, наблюдението, оценката и контрола за ефективното изпълнение и информационно осигуряване на регионалните планове за развитие, приета с ПМС №364 /в сила от 11.01.2005г./. Прилагането на принципа на партньорство между областните администрации, местните власти, де концентрираните структури на централните ведомства, регионалните търговско-промишлени палати и стопански камари, агенциите за развитие, неправителствените организации, поделенията на Българска академия на науките, висшите учебнизаведения и други заинтересовани лица е реализирано при разработването на програмния документ.
Анализ на опита, натрупан в предходни периоди
В Плана за развитие на Североизточния район за планиране (2007-2013) липсва анализ на миналия опит от прилагане на планове за регионално развитие. Основните причини са свързани с липсата на законодателно уреден процес на стратегическо планиране на регионално ниво в предходния планов период 2000-2006г., както и с факта, че в същия период само Южен централен район и Северозападен район за планиране бяха определени за целенасочено въздействие в повечето мерки, насочени към социално-икономическо сближаване чрез инструментите на програма Phare. В новия планов документ на СИРП са използвани като база за анализ и формулиране на интервенции планови документи на областните администрации, попадащи в териториалния обхват на Североизточния район за планиране.
Оценка на анализа на социално-икономическото развитие
На секторно равнище качеството на анализа е сравнително добро, като позволява формулиране на цели и мерки и приоритизация на планираните интервенции.

Целият материал:
Прикачени файлове
Анализ на социалните дейности в Североизточен социално – икономически регион. Специфика на регионалните социални дейности.rar
(26.29 KиБ) Свален 17 пъти
Прочетено: 101 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Социология и социална политика”