Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Институцията "Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи"

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани със социологията.
Личност, общност, общество, индивид, позитивизъм и антипозитивизъм, епистемология, антология, критически анализ, социология на културата, икономическа социология, компютърна социология, социално благоденствие, здравеопазване, социален минимум, социално осигуряване, помощи за безработни, интеграция в обществото.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284337
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335724
Местоположение: Somewhere In Time

Институцията "Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи"

Мнение от Mozo »

Родителските грижи са необходими на децата. Родотелите носят първостепенна отговорност за отглеждането и възпитанието на де- цата. Когато те не осъществяват правомощията си и не изпълняват задълженията си, възниква опасност за интереса на децата. За това законът е установил мерки за закрила на децата.
Правното положение на децата у нас е уредено в Конституцията на Република България, Кодекса на труда, Закона за народната просвета и др. Съобразяването им с конвенцията за правата на де- тето от 1989 година, би следвало д стане по пътя на усъвършенстване и обновяване на отделни разпоредби и приемането на такива. В тази връзка е създаден Закона за закрила на детето от 13.04.2000г. и изменен и допълнен през 2003г.
Този закон урежда правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодейст- вие при осъществяване на дейностите по закрила на детето, както и участието на юридически лица с нестопанска цел и физически лица в такива дейности.
Държавната политика за закрила на детето се определя от Мини- стерския съвет, който приема Национална програма за закрила на детето, предложена от министъра на труда и социалната политика и прецедателя на Държавната агенциа за закрила на детето.
Държавните органи в рамките на своята компетентност провеж- дат държавната политика за закрила на детето и създават подходящи условия за неговото развитие.
Основен принцип който лежи в основата на Закона за закрила на детето е отглеждането и възпитанието на детето в семейна среда, а не в институция, което противоречи на правилника на Домовете за отглеждане и възпитание на деца лишени от родителски грижи.
В домовете за отглеждане и възпитание на деца лишени от роди- телски грижи се настаняват деца с риск само като крайна мярка за закрила, преди това трябва да са изчерпани всички възможности свързани със закрила на детето в семейна среда или близка до се- мейната среда. А именно когато дете се намира в риск най-доброто за него е да се повери на семейство на близки или роднини, а оси- новяването е резервна мярка. Ако тези две решения са неосъщест- вими се търси приемно семейство. Като последна мярка, която се предприема от служителите в тази област е настаняването на детето в специализирана институция, чиято среда за съжаление е далечна от семейната.
Децата, които се настаняват в такива институции са деца, чиито родители са починали; деца на които единият от родителите е починал; деца, чиито родители са дли писменно нотариално заверено съгласие за осиновяване по ред, определен в Семейния кодекс; деца намерени, подхвърлени или изоставени от родителите си; деца на които единият или двамата родители страдат от тежки хронични заболявания; деца на които единият или двамата родите- ли страдат от психични заболявания, които представляват опасност за живота и здравето на детето; деца на които единият или двамата родители са инвалиди; деца на които родителите са лишени от ро- дителски права; деца за които няма кой да се грижи поради продъл- жително лечение на родителите в болнично заведение; деца на кои- то родителите изтърпяват наказание "лишаване от свобода".
Управлението на домовете за отглеждане и възпитание на деца лишени от родителски грижи се осъществява от Министерството на образованието и науката, Министерството на труда и социалната политика и от Държавната агенция за закрила на детето.
Домовете за отглеждане и възпитание на деца лишени от роди- телски грижи се ръководят от директори и педагогически съвет.
Директорът отговаря за изграждането на дома за деца като възпитателна микросистема, която да компенсира липсата на се- мейство и да коригира неблагопроятните за личното развитие на децата условия; в едномесечен срок от настаняването на детето в дома за деца предприема необходимите мерки чрез органите на съдебната власт, МВР и общината за уреждане на развитие на дете- то; води книга за регистриране на кандидат-осиновители.В едноме- сечен срок от постъпване на деца, подлежащи на осиновяване, изпраща в МОН подписан и подпечатан поименен списък със справка за здраволовното и психическото състояние, както и ЕГН на децата; съдейства за осигуряване на квартира и работно място на навършилите 18-годишна възраст деца, приети в дома за деца, като писмено уведомявабюрото по труда и общината .
Педагогическият съвет на дома за деца включва в състава си въз- питатели, педагози и медицински лица.
Педагогическият съвет като специализиран орган за разглейдане и решаване на основни педагогически въпроси съгласно ППЗНП обсъжда и решава следните специфични въпроси :
1. приема правилник за вътрешния ред на дома за деца;
2. приема на заседание на педагогическия съвет в началото на учебната година програма за възпитателната работа в дома за деца;
3. обсъжда и приема годишния план на дома за деца;
4. избира комисия за приема на деца в дома за деца;
5. обсъжда и взема решения, свързани с приемането, премества-
нето и напускането на децата;
6.обсъжда и взема решения за резултатите от възпитателната работа;
7. избира комисия, включваща директора и двама членове( пси- холог и възпитател), която взема решения за даване на съгласие за осиновяване;
8. избира комисия за приемане на дарения.
Според Правилника на дома за отглеждане и възпитание на деца лишени от родителски грижи децата дисциплинарно се наказват от Педагогическият съвет с преместване в друг дом. В същото време според Закона за закрила на детето преместването на дете от един дом в друг може да стане само по предложение на Отдела за закри- ла на детето.
За възпитатели в домовете за деца се назначават лица, които отговарят на необходимите условия за заемане на съответната длъжност, съгласно нормативните актове в системата на народната просвета.
Възпитателят е длъжен да опазва живота и здравето на децата, да организира и ръководи възпитателната работа на децата и да стиму- лира интелектуалното им развитие. Той роботи съвместно с психо- лога и с останалия персонал в дома за деца.
Възпитателя сам избира методите и похватите при реализацията на основната цел, приета в програмата на възпитателната работа.
Във всеки дом за деца се назначава психолог, който отговаря на изискванията за заемане на тази длъжност, съгласно нормативните актове в сиситемата на народната просвета.
Психологът осъществява следните дейности:
1. провежда диагностична дейност с децата за разкриване на тех- ните индивидуални особености, възможности, интереси, способно- сти и потребности ;
2. подпомага възпитателя при създаването на програма за инди- видуална работа с всяко дете;

Целият материал:
Прикачени файлове
Институцията "Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи".rar
(12.32 KиБ) Свален 8 пъти
Прочетено: 402 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Социология и социална политика”