Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Емпирично социологическо изследване - Трафик на хора

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани със социологията.
Личност, общност, общество, индивид, позитивизъм и антипозитивизъм, епистемология, антология, критически анализ, социология на културата, икономическа социология, компютърна социология, социално благоденствие, здравеопазване, социален минимум, социално осигуряване, помощи за безработни, интеграция в обществото.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284318
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335654
Местоположение: Somewhere In Time

Емпирично социологическо изследване - Трафик на хора

Мнение от Mozo »

Университет за национално и световно стопанство

Общоикономически факултет


Катедра Икономика

Емпирично социологическо изследване
на тема:

”Причини за попадане в трафик на хора”


Обосновка:
Всяка минута един човек някъде по света става жертва на трафик. По данни на ООН всяка година между 2 и 4 млн. души по света стават жертви на трафика на хора.
По данни на Националния отдел за борба с престъпността на Великобритания всяка година 200 000 души се вкарват нелегално в Европейския съюз, голяма част от които за сексуална експлоатация.По данни на Държавния департамент на САЩ 80% от жертвите на международния трафик са жени, а 70% от тези жени и момичета стават жертва на сексуална експлоатация.Смята се, че на година от трафика на хора се печелят между 7 и 13 млрд. щ.д.
Със своето географско положение България е на пътя намиграционния поток от чужди граждани. На практика територията на страната се използва като регионален транзитен център за трафик на хора.Това умело бе използвано от лица и групи български и чужди граждани, съпричастни към престъпната дейност, които придадоха организиран характер на нелегалния трафик на хора в национален и трансграничен мащаб. И през настоящата година се наблюдава тенденцията да се превръща в поминък на много български граждани от приграничните региони.
По отношение на трафика на хора територията на България може да бъде разделена в три аспекта:
Страна за транзитно преминаване;
Страна на крайна дистинация;
Страна-донор;
Характерно е че голяма част от чуждите граждани, проникнали по нелегалните канали в България, не желаят да останат на нейната територия. Мнозина от получилите статут на бежанец, в последствие отново правят опити да излязат нелегално от страната. Установени са множество случаи, при които лица, имащи статут на бежанец или в процедура по придобиването му, правят опити да се прехвърлят нелегално в Западна Европа. От извършения анализ на използваните способи за преминаване през държавната граница по изградените международни канали за трафик на хора, последните могат да бъдат класифицирани като легални, нелегални и комбинирани канали.
Въпреки сериозността на проблема малко хора знаят какво всъщност означава трафик на хора, как могат да станат жертви на трафик и какви са начините за предпазване.


Библиография:
Енциклопедичен речник по социология – под ред. на Ст. Михайлов
Закона за борба с трафика на хора
Наказателния кодекс на България(Особена Част, Глава втора: Престъпления срещу личността, Раздел ІХ)
Годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за нелегалния трафик на хора
Трафикът на жени. Въпроси и отговори. – Анимус
Трафик на хора – това интересува ли ви? – изд. Меценатиздат, Бургас, 2005г.
Борба с организираната престъпност, трафика на хора и наркотици в Европа – Анита Градин, 17.04.1998г., ЦЕИ
Корупция, контрабанда и институционална реформа – ЦИД, 2002г.

Предмет на ЕСИ:
Трафикът на хора, известен още като “модерното робство” е нелегален бизнес с човешки същества чрез похищение, използване или заплаха от насилие, измама, лъжа или “продажба” с цел сексуална експоатация или насилствен труд. Това престъпление засяга съдбите на 2 млн. хора, живеещи в световното робство.
Тази модерна форма на търговия с роби в много случаи е контролирана от организираната престъпност. Печалбите са почти толкова добри, колкото и в търговията с наркотици. А рисковете са много по-малки. Заловеният наркотрафикант обикновено прекарва в затвора от 5 до 15 години, дори по-дълго, ако престъплението е сериозно. Тези, които продават хора се наказват рядко с повече от година и половина затвор. Трафикът на човешки същества е точно толкова опасен за здравето и живота на хората, колкото и търговията с наркотици и следователно и той трябва да бъде третиран като строго наказуемо престъпление.
Кръстопътното разположение на България я прави притегателен център за нелегален трафик на хора, пише в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ по този световен проблем. В документа се казва, че български жени и момичета, повече от които от ромски произход, са прехвърляни в 12 страни в Западна, Южна и Източна Европа и принуждавани да проституират. Авторите на доклада поставят България в списъка на държавите, които полагат усилия да се справят с нелегалния трафик на хора, но все още са далеч от международните стандарти. Държавният департамент препоръчва на правителството ни по-енергично да следи за прилагането на Закона за борба с нелегалния трафик на хора и да засили превантивните мерки. Вашингтон отчита като положително криминализирането на всички форми на трафик на хора. По този показател отговаряме на международните критерии. Въпреки това неправителствените организации продължават да извършват по-голяма част от дейността по подпомагане на жертвите в България. Корупция в публичния сектор е пречка за усилията на страната да се пребори с този проблем, според доклада. В нашата страна съществуват всички условия за организиран трафик на хора – условия на преход, безработица, ниски доходи, организирана престъпност, липса на адекватни закони, корупция и др. Увеличава се броя на местните сводници и се засилва вътрешния трафик – към граничните райони и към черноморските курорти.
Обект на изследването (носителя на проблема) са рисковите групи в обществото.
Цел и задачи на ЕСИ:
• Изследване на проблема и видовете трафик на хора, установяване на организациите, които се занимават с този проблем.
• Изследване на механизмите за въвличане в трафик
• Разясняване на причините за попадане в ситуация на трафик.
• Информиране за механизмите за манипулация спрямо жертвите.

Работни хипотези на ЕСИ:
Какви са механизмите на въвличане?

Трафикантите най-често намират своите жертви в кафенета, барове, дискотеки. Ориентират се към момичета, които имат проблеми в семейството или училището, обграждат ги с внимание и им предлагат помощ и по-добър живот, в повечето случаи свързан с пътване в чужбина.
В ситуация на трафик може да попаднете чрез:
▪покани за пътуване и гостуване в чужбина, обещания за брак с чужденец, обещания за добре платена работа като сервитьорки, танцьорки, модели.
▪наемане на работа чрез нелицензиран посредник.
▪отвличане от улицата или от питейно заведение.
▪склоняване към проституция.
▪продаване. ▪обяви за работа;
Жени, деца и мъже са трафикирани в преселнически стопанства, работа във фабрики, сексуалната индустрия, ресторанти и други нерегулируеми индустрии.

Статистика на трафика на хора:
• На всеки половин час 48 човека са трафикирани за насилствен труд навсякъде по света.
• Трафикът на хора е оценен от 7 млрд. долара до 10млрд. долара от глобалната индустрия.
• До 8500 деца са били трафикирани от други държави в САЩ през 2000 година.
• Полицейските аристи показват, че млади жени могат да бъдат продадени на собственици на публични домове в Северна Америка за 16 000 долара всяка.
• Робството съществува навсякъде по света, въпреки че е незаконно навсясъде.
• Едно международно трафикирано дете може да донесе печалба на трафиканта 30 000 долара и нагоре в хонорара на трафика


Тенденции:
Трафикът е все още джендър пробем – жертвите са предимно жени, по- рядко деца и основната цел е сексуална експлоатация.
Увеличава се броя на местните сводници и се засилва вътрешния трафик – към граничните райони и към черноморските курорти.
Все по-често участват жени в престъпната верига в ролята на подмамващи и вербуващи жертвите.
Снижава се възрастовата граница на жертвите.
Внимателен подбор на жертвите – добър външен вид, икономическа затрудненост.
Привличане чрез измама и изнудване – главно чрез обещания за добра работа и високо заплащане, създаване или използване на наркотична зависимост.
Почти не се използва физическа сила при въвличане в трафик..
Причини:
Причините са много, но могат да се разделят на три типа:

Социо-културни - ниска грамотност и следователно малки възможности за работа, патриархален тип семейство, расова и етническа дискриминация, влияние на медиите и Интернет.

Икономически – те са основата на трафика на хора – бедност и особено феминизиране на бедността – повече жени- разпад на комунистическите общества и следователно на тяхната икономическа система, невъзможност да се намери добре платена работа и т.н.

Политически – конфликти, войни, след които идва бежанска вълна, нарастване на международната организирана престъпност, неработещи закони и т.н.

Целият материал:
Прикачени файлове
Емпирично социологическо изследване - Трафик на хора.rar
(24.55 KиБ) Свален 31 пъти
Прочетено: 847 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Социология и социална политика”