Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Емпирично социологическо изследване

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани със социологията.
Личност, общност, общество, индивид, позитивизъм и антипозитивизъм, епистемология, антология, критически анализ, социология на културата, икономическа социология, компютърна социология, социално благоденствие, здравеопазване, социален минимум, социално осигуряване, помощи за безработни, интеграция в обществото.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284141
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Емпирично социологическо изследване

Мнение от Mozo »

Проект на Емпирично социологическо изследване

Проблемна ситуация: В последните двадесет години в България се наблюдава силно изразен процес на миграция на населението от страната към чужбина. Този социален процес от своя страна има дълбоко отражение върху депопулация и стареене на населението. Процесът на миграция на населението не е само социален, но и икономически, тъй като изтичането на хора от страната води до намалени данъчни постъпления, което се отразява негативно върху състоянието на пенсионните и здравните фондове в нея. В резултат на миграцията намалява предлагането на работна сила, създава се по-ниска възвръщаемост на инвестициите в публичното образование. Останалите в страната хора могат да бъдат демотивирани да развиват в себе си икономически и социално активно поведение, насочено към собствена професионална реализация, която да допринася и за общия икономически напредък.  В много случаи те са повлияни от успешни примери на свои познати и смятат, че единственият начин за личен успех е емиграцията.

Тема: Външна временна миграция на населението в България

Цел: Целта на изследването е да се предложат конкретни насоки, свързани с решаването на проблема с миграцията, като се контролира миграционният поток, за да се смекчат негативните социални и икономически последствия от миграцията.

Изследователска стратегия:
Изследването ще се проведе на два етапа:
1. С 50% от включените в генералната съвкупност завърнали се мигранти ще се проведе пряка анкета.
2. На останалите 50% включени в извадката ще бъде изпратена e-mail анкета

Задачи на изследването:
Задача №1: Постъпилите от анкетите първични данни да бъдат резюмирани и обработени с цел описание и обяснение на причините и психологическите мотиви подтикващи населението към временна външна миграция.
Задача №2: Да бъдат анализирани обобщените данни с цел установяване на причините за външна временна миграция, както и установяване на тенденциите в миграционното поведение на населението и прогнозиране на по-нататъшното му развитие.
Задача №3: Да се формулират и определят най-подходящите насоки за подпомагане на емиграционната политика спрямо крайните резултати от анализа на обобщените данни.


Обект на изследването: Работещи или учащи завърнали се мигранти към 15.02.2011г.

Обхват: Работещи или учащи завърнали се мигранти от Западна Европа и САЩ.

Предмет на изследването: Провеждане на демографски анализ и изучаване на факторите и условията в начина на живот на населението, които са предмет на социалния процес миграция и са причина за външната временна миграция.

Методика на извадката:
Двустепенна планирана гнездова извадка с обем 2000 души.

Теоретичен социологически модел:

Хипотези:
Хипотеза №1: Всеки човек има своя собствена концепция и изисквания към средата, в която живее и сравнява действителните условия на средата с желаните. Така всеки индивид оценява социално-битовите условия, в които се намира. Когато те не изпълняват очакванията му той се стреми да открие средата, която отговаря на представите му.
Хипотеза №2: Чрез подобряване на икономическата действителност в страната, условията на живот на населението и създаване на възможност за по-добра реализация външната временна миграция значително ще намалее, тъй като възможностите за възходяща вертикална мобилност ще се увеличат.

Понятийни индикатори:
В изследването ще бъдат използвани следните понятийни индикатори:
Миграция - териториално придвижване на населението, свързано с общественото развитие в съответен исторически и регионален контекст. Външна временна миграция е придвижване на населението от една страна в друга с цел временно пребиваване.
Демография - броя, състава и възпроизводството на населението в социално-историческата определеност на този процес.
Социален процес - съвкупност, единство от социални изменения в дадено направление, засягащи интересите на големи групи от хора. От съдържателно гледище в основата на всеки отделен социален процес стои определена обществена дейност. От своя страна, тя е процес на производство на материални и духовни блага или на тяхното потребление, както и изменение на обществените отношения и структури.

Емпиричните индикатори са представени под формата на въпроси в анкетните карти.

Организация и провеждане на изследването на терен: Изследването ще бъде проведено съвместно с ДРД „Идея за България”, която ще осигури финансовите средства необходими за провеждане на изследването. На 20.02.2011 г. ще бъдат назначени анкетьори и координатори, които ще проведат изследването на терен в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора със завърнали се мигранти в страната. На 23.02.2011 г. ще се отпечатат и разпределят списъците на единиците от генералната съвкупност и анкетните карти. Изследването ще се осъществи в периода 01-20.03.2011 г., както следва: 01-17.01.2011г. ще бъде проведена пряката анкета в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора; 18-20.03.2011 г. ще бъде изпратена e-mail анкетата..

Целият материал:
Прикачени файлове
Емпирично социологическо изследване.rar
(11.47 KиБ) Свален 132 пъти
Прочетено: 2768 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Социология и социална политика”