Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Социална политика

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани със социологията.
Личност, общност, общество, индивид, позитивизъм и антипозитивизъм, епистемология, антология, критически анализ, социология на културата, икономическа социология, компютърна социология, социално благоденствие, здравеопазване, социален минимум, социално осигуряване, помощи за безработни, интеграция в обществото.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Социална политика

Мнение от Mozo »

СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА -

Социална държава- това са начините, по които държавната власт се намесва във
формирането на обществения ред, за да създаде гаранции за повишаване.
благосъстоянието на своите граждани.
Декомодификацията е степента, в която хората или семействата могат да поддържат приемлив стандарт на живот независимо от участието си на пазара
Дефамилизацията е степента, в която хората могат да поддържат приемлив стандарт на живот, без да се уповават на семейството си и близките си.
Типове държави:
-Консервативни- Германия, Франция, Австрия, Италия. При него семейството има по голяма роля, а държавата се ограничава в подкрепата си само до случаите, когато семейството не е в състояние да се справи само. Социалното осигуряване е добре развито и законодателството.
-Либерални-САЩ, Великобритания, Канада, Австралия. Отличават се с ниско ниво на социална защита. Социалната защита се предоставя след преценка на доходите и имуществото. Дава се превес на социалното подпомагане вместо на социалното осигуряване.
- Социалнодемократически- Скандинавски полуостров. Социалните плащания и услуги са на нива, удовлетворяващи стандартите дори на средната класа, което не изключва и
нископлатените работници и служители.
-Южноевропейският модел- Гърция, Кипър, България. Нивото на защита е ниско, влиянието на пазари и традиционното семейство за поддържанена благосъстояние –високо.
(и 4та типа са правови държави)
*МОТ-Международна организация на труда- над 160 държави, специализирана агенция на ООН, седалище в Женева, България е член;решават се всички социални проблеми(членуват синдикати, представители на работодателите)
*НСТС-Национален съвет за тристранно сътрудничество. В него участват представители на министерски съвет, синдикати, работодатели. Обсъждат се всички въпроси за социалната политика. НСТС е консултативен орган.Всички закони, които се приемат, трябва да се обсъждат. Но доминантата е правителството, но задължително трябва да се обсъди.НСТС е консултативен орган, а не законодателен.!!!
*Европейската социална харта- За да се присъединиш трябва да изпълниш мин. 3 условия. Много е важно не само държавата да полага усилия, но и работодателите.
Какво може да гарантира, направи държавата?-социално осигуряване, социално подпомагане.
Предизвикателства пред социалната държава?- преструктуиране на пазара на труда, глобализация (изтичане на млади хора от Бг); демографски промени;БВП на човек от населението
Функции на социалната политика: 1)Защитна функция- трябва да защитава гражданите по един или друг начин. 2)разпределителна 3)преразпределителна политика 4)производствено-икономическа 5)обществено-политическа
Обхват на СП- 1) лица, които нямат възможност да се издържат сами (деца, болни, хора с увреждания, възрастни); 2) работещи хора, които имат ниски доходи (бедни); 3) бедствия, земетресения, военни действия
Източници за финансиране на СП: 1данъци и такси; 2соц. осигуровки;3 приходите от чужбина, изпращани от членове на семействата на техните близки;4международна финансова помощ, в т.ч. заеми.
Данъци- преки- данък общ доход (10%); данък печалба; корпоративен данък; косвен- ддс; акцизи; мито.
Договор за функциониране на ЕС- 3 изисквания: 1)наблюдение и координация на добри практики; 2) обем на добри практики; 3)общо законодателство.
Стратегия на ЕС „Европа 2020”- Целта на стратегията „Европа 2020“ е растеж, който е 1интелигентен,2 устойчив, 3приобщаващ. Целите на стратегията на ЕС „Европа 2020” са 1)Трудова заетост -работа за 75 % от хората на възраст между 20 и 64 г.
2)НИРД - инвестиране на 3 % от БВП на ЕС в научноизследователска и развойна дейност
3)Изменение на климата и устойчивост на енергетиката: намаляване на емисиите на парникови газове с 20 % (или дори с 30 %, ако бъдат изпълнени условията) спрямо 1990 г.; добиване на 20 % от енергията от възобновяеми енергийни източници; увеличаване на енергийната ефективност с 20 %.
4)Намаляване на равнището на ранното прекратяване на средното образование под 10%; поне 40 % от 30-34 годишните със завършено висше образование
5)Борба с бедността и социалното изключване –поне 20 милиона по-малко бедни или застрашени от бедност и социално изключване души.
Устойчив растеж е да се намалят вредните емисии!
Приобщаващ растеж – през 2020 в ЕС не по малко от 75%да са заети.
Б-я е обещала, че през 2020 ще има 76% заети.
Институции в ЕС(7) :
1) Европейски парламент- законодателен орган на ЕС, на 5 години се избира; от вс страничленове, 754 депутати, начина на определяне е на база брой население
2) Съвет на ЕС- орган на министрите на всички страни членки от ЕС; сменя се на всеки 6 месеца;на ротационен принцип.
3) Европейски съвет- орган на министър-председателите; седалище в Брюксел; от сряда до петък.
4) Европейска комисия- като МС е и се намира в Брюксел
5) Европейска СП – контролиращ орган в ЕС; всяка страна има представители.
6) Европейска банка за развитие- финансов орган(членове само от еврозоната)
7) Европейски съд- съдебен орган; 28 съдии; 9 специални адвоката; седалище Люксембург
*регламент-закон
*директива- закон с отложено действие
Социални политики в областта на труда:
Методи и действия- 1насочване към труда, 2наемане , 3реализация и 4освобождаване от трудова дейност.
3 нормативни документа- 1Кодекс на труда, 2.Закон за насърчаване на заетостта; 3.Закон за безопасни и здравословни условия на труд
2 вида политики на труда- активна- насочване, информация за пазарите на труда (Министерство на труда и социалната политика (МТСП)->Агенция за соц. подпомагане (АСП); ->Агенция за хора с увреждания (АХУ);-> Главна инспекция по труда (ГИТ); ->Агенция по заетостта (АЗ)= 147 бюра по труда и 27 регионални инспикции; / пасивна- тези, които осигуряват когато си без работа от 4 м. До 1 год. (9 лв на ден до 1000 лв на месец).
Активната политика се води от Агенцията по заетостта!!
2 Субекта на пазара на труда- работодателите и работниците
*4 вида гъвкавост(флекссекюрити)- външна количествена гъвкавост; вътрешна количествена гъвкавост; функционална гъвкавост; гъвкавост на заплащането
* 4 вида сигурност- на работното място, на заетостта, комбинирана сигурност, на заплащането
Социална политика в областта на доходите:
-около 52% са доходи от труд (заплата)
- доходи от пенсии- 24%
-16-18% от социално подпомагане
-1;1,5% лично стопанство
- заеми,рента, тото

Целият материал:
Прикачени файлове
Социална политика.rar
(17.61 KиБ) Свален 25 пъти
Прочетено: 1133 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Социология и социална политика”