Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Положителни страни и ефекти от членството на България в Европейския съюз

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани със социологията.
Личност, общност, общество, индивид, позитивизъм и антипозитивизъм, епистемология, антология, критически анализ, социология на културата, икономическа социология, компютърна социология, социално благоденствие, здравеопазване, социален минимум, социално осигуряване, помощи за безработни, интеграция в обществото.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Положителни страни и ефекти от членството на България в Европейския съюз

Мнение от Mozo »

СУ „Св. Климент Охридски“

Курсова работа
по Социология на идеологиите

тема: Положителни страни и ефекти от членството на България в Европейския Съюз


Гр. Софи
На 01 януари 2007г. очакванията на много от българите се сбъдват.България става пълноправен член на Европейския Съюз. Това , към което дълго време се стремеше страната ни става факт. Заедно с нас към ЕС се присъединява и Румъния. Така ние и нашата дунавска съседка трябва да оправдаем очакванията и гласуваното ни доверие. В подкрепа на това изказване се споменава , че кратко и ясно е посочено какво още очакват от нас стрaните-членки на ЕС. Също така е изработен механизъм да се подпомогнат България и Румъния да подготвят докладите си по завършване на реформите, които те са задължени да направят пред Европарламента в края на март 2007г. В случай, че поставените задачи не бъдат изпълнени, Европейската комисия няма да се поколебае да приложи предвидените в Договора за присъединяване предпазни клаузи.Особено строги изисквания се поставят към земеделието и хранителната промишленост. С присъединяването си към ЕС гражданите на България стават част от една зона на мир, стабилност, сигурност и просперитет, в която са осигурени високи стандарти на политиките в областта на околната среда, здравеопазването, безопасността на храните, както и социалната политика. Всеки българин има правото да пътува, работи , учи или живее във всяка една държава-членка, включително и правото да развие собствен бизнес в държава-членка и да ползва системите за социално осигуряване. Всички български граждани могат да гласуват на местните и общински избори и на изборите за Европейски парламент в държавата-членка, в която пребивават, и дори да се кандидатират както на местни, така и на европейски избори. Те могат също да използват майчиния си език по въпроси, свързани с ЕС, след като българският език е вече официален език на ЕС. Всеки гражданин на Съюза се ползва от закрилата на дипломатическите и консулските органи на всяка друга държава- членка на територията на страни, които не са членки на ЕС и в които собствената му държава- членка няма представителство. Това е на тема, която е свързана с дейността на ЕС и засяга пряко лицето, което я подава.
Освен това членството има значително положително въздействие върху икономиката на България и дава важни предимства от гледна точка на конкурентоспособността за фирми със седалище в страната.
Някои от промените бяха доста осезаеми: премахнат бе граничният контрол, като така се намалиха разходите на предприятията и се ускори физическото придвижване на стоки и хора в Съюза. Други промени са по-слабо осезаеми, но те водят до съществени разлики в ежедневието на хората.
Общи предимства от членството ни в Европейския съюз
членство в общност на стабилност, демокрация, сигурност и просперитет;
нарастващ вътрешен пазар и повишаващо се вътрешно търсене;
свободно движение на работна ръка, стоки, услуги и капитали.
Макроикономически ефекти:
нарастване на преките инвестиции от чужбина, дължащо се на повишеното доверие сред бизнеса;
централна роля в региона, тъй като геополитическото положение на България я прави свързващо звено между Балканите и регионите на Черно море , и мост за взаимоотношенията между Европейския съюз и Турция;
подобряване в дългосрочен план на транспортната инфраструктура;
засилена конкурентоспособност и стремеж към иновации;
държавна система за субсидии съгласно регламентите на ЕС;
улеснен достъп до финансови институции и фондове в рамките на разширения Европейски съюз.
Облаги за предприятията:
увеличаване на фондовете на ЕС за защита на околната среда, образование и подпомагане на малките и средни предприятия;
прозрачност на правилата за данъчно облагане и бизнес счетоводство;
няма митнически или количествени ограничения в рамките на ЕС;
опростена процедура в бизнес администрацията при износ за друга държава-членка от Европейския съюз.

Целият материал:
Прикачени файлове
Положителни страни и ефекти от членството на България в Европейския съюз.rar
(25.36 KиБ) Свален 18 пъти
Прочетено: 846 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Социология и социална политика”