Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Социално законодателство и социална защита

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани със социологията.
Личност, общност, общество, индивид, позитивизъм и антипозитивизъм, епистемология, антология, критически анализ, социология на културата, икономическа социология, компютърна социология, социално благоденствие, здравеопазване, социален минимум, социално осигуряване, помощи за безработни, интеграция в обществото.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Социално законодателство и социална защита

Мнение от Mozo »

Обхват на социалното законодателство, цели и принципи.

Проблематиката, която разглежда социалното законодателство е свързана с уреждането на обществените отношения, възникващи и развиващи се в сферата на социалната политика.
В тази област в последните години в националното законодателство е извършена дейност, насочена към подобряване на нормативната уредба и синхронизирането й с практиката на Европейския съюз. Използваният подход е насочен към разглеждане на социалната политика във взаимна връзка с икономическата, бюджетната и данъчната политика.
Дейността по социално подпомагане е насочена към гарантиране на социалната защита на хора, които са в неравностойно положение и не могат да си помогнат сами. Целта е да се създаде по-добра носченост на социалните помощи, както и да се създадат условия и възможности за социална интерграция на хората с увреждания, възрастните хора, децата в риск.
Дейността по социално подпомагане и социални услуги се осъществява главно от специалисти от системата на Министерството на труда и социалната политика, Съвета за социално подпомагане, Агенцията за социално подпомагане, както и от специализираните заведения, областните администрации, общини и кметства.
Социалното законодателство и социалната защита са тясно свързани със социалното подпомагане. Социалното подпомагане е насочено към осигуряване на подходяща социална закрила на всеки български гтражданин, който поради здравни, възрастови, социални и други, независещи от него причини, не може да осигури задоволяване на основните си жизнени потребности. Основните жизнени потребности включват достатъчно храна, облекло и жилище, съобразно социално-икономическото развитие на страната.
Основните закони и свързаните с тях правнилници за прилагането им, които уреждат въпросите на социалното подпомагане и социалната защита са:
- Закон за социално подпомагане; Правилник за прилагане на закона за социално подпомагане;
- Закон за семейни помощи за деца; Правилник за прилагане на закона за семейни помощи за деца;
- Закон за интеграция на хората с увреждания;
- Закон за насърчаване на заетостта;
Основните обществени отношения, които уреждат съответните закони са свързани с:
І. Подпомагане на гражданите, които без помощта на другиго не могат да задоволяват своите основни жизнени потребности; подпомагане на социалната реинтеграция на лицата, които получават социални помощи; подпомагане на трудовата заетост на безработните лица, които отговарят на изискванията за получаването на месечни социални помощи; насърчаване на предприемачеството в социалната сфера чрез предоставяне на социални услуги от физически и юридически лица.
ІІ. Условията за придобиване правото на семейни помощи при бременност, раждане и отглеждане на деца, формите и реда за тяхното предоставяне.
ІІІ. Интеграция на хората с увреждания, като се създадат на условия и гаранции за:
1. равнопоставеност на хората с увреждания;
2. социална интеграция на хората с увреждания и упражняване на правата им;
3. подкрепа на хората с увреждания и техните семейства;
4. интегриране на хората с увреждания в работна среда.
ІV. Насърчаване и запазване на заетостта и професионално ориентиране и обучение на възрастни;


Приложно поле на Закона за социално подпомагане. Видове социални помощи.

1. Същност на социалното подпомагане.
Закона за социално подпомагане урежда обществените отношения, свързани със социалното подпомагане на гражданите в Република България.
Той регламентира организацията и ръководството на системата за социално подпомагане, определя категориите граждани, които подлежат на подпомагане, посочва формите на социално подпомагане, определя източниците на финансирането му и урежда материята, свързана с контрола и административно-нказателната отговорност.
Със закона се въвеждат двете основни форми на социално подпомагане – отпускане на социални помощи и предоставяне на социални услуги.
Социалното подпомагане се основава на социална работа, като се прилага индивидуален подход и оценка на конкретните потребности на лицата и семействата. Социалното подпомагане се изразява в предоставяне на помощи в пари и/или в натура и оказване на услуги за задоволяване на основни жизнени потребности на гражданите, когато това е невъзможно чрез труда им и притежаваното от тях имущество. Право на социално подпомагане имат българските граждани, семейства и съжителстващи лица, които поради здравни, възрастови, социални и други независещи от тях причини не могат сами чрез труда си или доходите, реализирани от притежавано имущество, или с помощта на задължените по закон да ги издържат лица да осигуряват задоволяване на основните си жизнени потребности.
Министърът на труда и социалната политика разработва, координира и провежда държавната политика в областта на социалното подпомагане.
Държавната политика в областта на социалното подпомагане се осъществява в сътрудничество с областните администрации, органите на местното самоуправление и юридическите лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза, които създават условия и съдействат за реализирането на програми и проекти в тази област.
За осъществяване на сътрудничеството в областта на социалното подпомагане се създава Съвет за социално подпомагане, който е обществен консултативен орган към министъра на труда и социалната политика.
За изпълнение на държавната политика в областта на социалното подпомагане се създава Агенция за социално подпомагане към министъра на труда и социалната политика.
Агенцията за социално подпомагане: осъществява дейност по отпускане на социални помощи и по предоставяне на социални услуги; контролира спазването на утвърдени критерии и стандарти за извършване на социални услуги; разрешава откриването и закриването на специализирани институции за социални услуги; регистрира лицата, извършващи социални услуги;

Целият материал:
Прикачени файлове
Социално законодателство и социална защита.rar
(27.84 KиБ) Свален 69 пъти
Прочетено: 1736 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Социология и социална политика”