Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

„Бог е любов!” Нашите небесни покровители

Безплатни есета, доклади, реферати, анализи и всякакви теми свързани с религията.
Вярвания, културни системи, мирогледи, свещена история, юдаизъм, християнство, римокатолицизъм, протестанство, ислям, бахайство, индуизъм, будизъм, народна религия, религиозни символи, произход на света, смисъл на живота, сещени места, духовенство, Бог, жертвоприношения, молитва, медитация, религиозни церемонии.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

„Бог е любов!” Нашите небесни покровители

Мнение от Kotkata68 »

„Бог е любов!”


Нашите небесни покровители
(есе)




От дълбока древност християните са избирали някой светец за покровител на своя дом, на своя занаят, на някое начинание или професия. В житията са запазени свидетелства, как още през 4-5 век вярващи християни са поставяли над работилниците си икони на светец, когото обикновено са познавали лично. Но не бива да се свързват светците-покровители изключително с дадена професия или гилдия. Култът към светеца-покровител е възникнал винаги като личен избор на някой вярващ, който по този начин е призовавал Божията благодат върху своя живот. С течение на времето през Средновековието и до наши дни се е стигнало до „профилиране” на светците, което измества първоначалния замисъл на този християнски обичай – а именно, да покаже, че всяка човешка дейност в многоликото ни ежедневие има нужда от освещаване и може да бъде осветена, стига да е зачената с любов и да е движена от благородни пориви.
Всеки казва, че има своя ангел, своя пазител – нещото, което го съпътства в неговия труден живот, което му помага в трудни моменти.
Голяма част от хората са кръстени на свои близки – прабаби, прадядовци, баби и прочие, но по-голямата част от човечеството е кръстена на светци като св. Антоний, св. Никола, св. Георги Победоносец, св. Йордан и много други.
Православната църква учи, че всеки човек има свой ”ангел-пазител”, който невидимо (за очите, но видимо и усезаемо за сърцето и душата на човек) пребъдва с него от люлката до гроба. Самия Иисус Христос казва:
„Гледайте да не презрете едного от тия малките, защото казвам ви, техните Ангели на небесата винаги гледат лицето на Моя Отец Небесен!”
Свети Георги Победоносец е най-почитаният по света светец, а ние, българите, го почитаме истински – шести май е „държавен празник” на нашата армия и на около десет хиляди именници. Той е закрилник на мнага държави като Канада, Ангола, Етиопия, Черна гора и Гърция, както и на градовете Истамбул, Москва.
Всеки човек има поне по един ангел-пазител, но сестра ми има цели четири – Света София и трите й дъщери: Вяра, Надежда и Любов. Въпреки, че те не са мои покровители, лично аз вярвам в тях, защото те са олицетворение на всички добродетели, които изграждат човека. Това са моралните устои на християнския дух – те са нещо като начин на живот: мъдрост за учения, вяра за отеца, надежда за затворника и любов за влюбения.
А лично моя светец-покровител е Свети Антоний. Той е лечител – една легенда разказва, как Иисус Христос му изцерил раните му, и обещал, че ще го направи известен по целия свят, като му дал способността да лекува. Аз много уважавам моя покровител, защото знам и усещам, че той е винаги с мен, пази ме да не съгреша и ми показва правилния път в този коварен, изпълнен с трудности живот.
Всеки трябва да има своя ангел (и не само да го има, а и да вярва в него и да се стреми да го запази до себе си – да го остави да живее в него, да отгледа нещо добро вътре ве себе си), за да бъде жив и по-жив, за да бъде обичан и пазен. За да „види” и почувства Бог в себе си, в сърцето и душата си, защото Бог е вяра, Бог е надежда, Бог е любов!





Изготвил:
Антоанета Станиславова Стоянова, Х г клас
ПГИУ „Елиас Канети”, град Русе
Прочетено: 740 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Религия”