Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Празникът Курбан Байрам

Безплатни есета, доклади, реферати, анализи и всякакви теми свързани с религията.
Вярвания, културни системи, мирогледи, свещена история, юдаизъм, християнство, римокатолицизъм, протестанство, ислям, бахайство, индуизъм, будизъм, народна религия, религиозни символи, произход на света, смисъл на живота, сещени места, духовенство, Бог, жертвоприношения, молитва, медитация, религиозни церемонии.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Празникът Курбан Байрам

Мнение от Kotkata68 »

Реферат
на тема:
празника „Курбан Байрам”

Съдържание:

1. Какво е Курбан байрам?.......................................................
2. Датиране на празника...........................................................
3. Курбанът.................................................................................
4. Подземният свят....................................................................
5. Традицията повелява............................................................
6. Вярвания и легенди за празника..........................................
7. Хадж, Хаджилък......................................................................


Един от традиционни празници в мюсюлманския календар, който остава вечен извор на духовно безсмъртие е Курбан Байрам.
Курбан Байрам е мюсюлмански празник на жертвоприношението в чест на приключването на хаджа, отбелязван на 10–тия ден от месец "зул хидж" по мюсюлманския календар (хиджра) в памет на жертвоприношението на пророка Ибрахим. На него се колят жертвени животни, наречени курбани. Чете се специална молитва преди заколението. Празникът започва 70 дни след Рамазан Байрам и продължава 4 дни. На този празник цялото семейство се събира около трапезата. Младите искат прошка от възрастните, а скараните се помиряват.

 Датиране на празника
Не се знае точната дата или година на възникване на празника. От хиляди години датира мита за яъзникването му. За него разказва Зайде Косин от село Брезница, община Гоце Делчев, област Благоевград:
„Курбан Байрама се празнува още от древни времена. Нашите предци са го празнували, ние го празнуваме и бъдещото мюсюлманско поколение също ще го празнува. Възникнал е още преди Христа, когато Ибрахим(а.с.) направил жертвопринушение в името на Аллах. Историята е следната:
Ибрахим, пратеника на Аллах, със своята съпруга дълго време нямали деца. Той се помолил от все сърце на Бога да го дари с рожба и обещал да заколи курбан ако му се роди дете. Сънувал как Аллах му казва, че ще го дари с дете, но при едно условие: когато дойде време да заколи курбан, то този курбан да бъде детето му. След време му се родил син, който бил наречен Исмаил. Той и жена му били много щастливи и се радвали на живота. Но дошъл и денят, когато трябвало да принесе в жертва своя син. Въпреки, че Ибрахим обичал много сина си, със скръб на сърцето той взел сина си и отишъл да го пожертва в името на Бога. Дълго време той стоял на една скала и когато с голяма мъка решил да жертва своя син, той чул глас да казва: „Аллаху екбер”, което в превод от арабски означава „Аллах е най-велик”. Той вдигнал глава и видял от небето да се спуска един овен. След като Аллах изпитал силната вяра на Ибрахим(а.с.), в замяна той приел от Него овен за курбан. И, от този ден насетне, се празнува този празник, като се коли курбан в името на Бог.”

 Курбанът
Курбан Байрам дължи своето наименование на курбаните, които се принасят в жертва в името на Бога. За курбан винаги се избира най-добре охраненото животно (овен или агне, понякога теле). Пророка Мохамед забранил за този случай да се взима животно, което има телесни дефекти – „нишан”. Не е прието да се колят и свине, магарета или коне. Мюсюлманите вярват, че именно курбанът ще им помогне да намерят „оня свят”. Според вярванията, животното ще се превърне в кон и ще ги пренася по моста Сърат, който е връзката между рая и ада, когато мъртвите трябва да се явят пред Страшния съд. Курбанът може да се яде само от вярващи.
.....................................
Празникът Курбан Байрам.rar
(18.9 KиБ) Свален 20 пъти
Прочетено: 1580 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

Върни се в “Религия”