Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Рупорни и лещови антени

Безплатни доклади, есета, реферати, анализи и всякакви теми свързани с радиоелектрониката.
Телевизионно и радио разпръскване, радиопеленгатори, радионавигация, радиокомуникации, дистанционно радиоуправление, радиолокация, радиорелейни линии, радиотехника, електроника, усилватели, генератори, модулатори, токоизправители, стабилизатори на напрежение, електрическа верига.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Рупорни и лещови антени

Мнение от Kotkata68 »

I. Теоритична част

1. Рупорни антени

Рупорните антени са едни от най-често използваните микровълнови антени. Те представляват вълновод с променливо сечение. На фиг. 1 са посочени най-често използваните конструкции.
Фиг. 1........................

Когато се променят и двата размера на правоъгълния вълновод се формира пирамидален рупор (фиг. 1 а), който може да бъде островръх, в случай че четирите стени се пресичат в една точка, или клиновиден, когато две по две срещуположните стени се пресичат в една права. Когато се променя единият размер на правоъгълния вълновод се формира т. нар. секториален рупор. Ако разширението е извършено в равнина, успоредна на Е-линиите, рупорът е Е-плоскостен (фиг. 1 б), а ако е в равнина, успоредна на магнитните силови линии – H-проскостен секториален рупор (фиг. 1 в). Коничният рупор (фиг. 1 г) може да се разглежда като цилиндричен вълновод с променлив радиус.
Рупорните антени са апературни антени. Секториалните и пирамидалните рупори имат правоъгълен отвор, а коничният – кръгъл. При апературните антени от даден тип е съществено решаването на вътршната задача, т. е. определяне на амплитудното и фазово разпределение на полето в отвора на антената.
Рупорните антени са широколенотви устройства, при които може да се постигне коефициент на припокриване 1,5 при коефициент на полезно действие – близък до единица. Те намират и самостоятелно приложение, но най-често са облъчватели на лещи и огледални антени.
.................................
Целият материал:
Прикачени файлове
Рупорни и лещови антени.rar
(104.79 KиБ) Свален 23 пъти
Прочетено: 772 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

Върни се в “Радиоелектроника”