Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Проблемите на ромите

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283993
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334737
Местоположение: Somewhere In Time

Проблемите на ромите

Мнение от Mozo »

Проблеми на ромите
(Есе)

Честно казано не знам откъде да започна с проблемите на ромите,защото те са много.Един от основните проблеми на ромите,който е от най-съществено значение е ниската степен на образованост. Това го знам не от някакви статистики или анкети,знам го от личен жизнен опит. По-голямата част от ромското население е неграмотно, а оттам „се раждат” и другите проблеми,като например проблемите за здравеопазването,дискриминацията,изолацията от света,високата раждаемост и др. Именно пълноценното интегриране на ромите в българското общество е достижимо и възможно единствено чрез образоването им. И това е възможно ако всички се познаваме един друг и опознаем своята култура и традиции,и се приемем такива каквито сме.
Онези ромски деца,които въпреки всичко успеят да намерят и запазят място в основната училищна система,стават жертви на расистки унижения или дори физическо малтретиране от страна на учители или връстници,тъй като понастоящем в Европа ромите получават само отношение на омраза,страх и презрение.
Нещо повече,малцина са и ромските, и неромските деца,които в училищното си обучение могат да научат макар и малко за ромската култура,история или език,както и за богатия принос на ромите през вековете към обществата,в които живеят.
Какви са проблемите на ромите? Въпрос, по който ежедневно се водят дискусии и чийто отговор едва ли ще бъде намерен скоро. Говори се за интеграцията им. Но какво се прави на практика и доколко то се възприема като благоприятно от самите роми?А проблемите възникват един след друг , като че ли решаването на един поражда друг, не по-малък.От някои идилични в миналото отношения не е останало нищо – те преминаха в тежко етническо напрежение. Колоритни фигури в традиционното българско селище бяха циганинът, който разиграва дресирана мечка, циганката, която лее куршум, гледа на ръка или на кафе, опитният калайджия или майсторът-грънчар. Сега ромският етнос се асоциира с просещото дете на улицата, ловката джебчийка в трамвая, крадецът, който превръща обществени паметници във вторични суровини, ползва електричество, без да си плаща и т.н.
Кой е виновен за това? На практика няма виновни. Никой не си дава сметка че когато една голяма група хора, със сравнително по-ниско образование, за която са полагани множество грижи, шоково и за дълго остане без каквито и да е било средства за живот - какво ще се случи? Не е трудно да се отговори, че настъпва десоциализация. Децата спират да ходят на училище. Просията замества работата. Кражбата става начин на препитание. Настъпва срив в здравословното състояние на общността. Социалните помощи стават единствената връзка с държавата. Друг важен аспект е, че децата растат, без да чуят българска реч. Пристигат в училище със стотина думи на националния език. Сред децата на ромските семейства днес доминира неграмотността и липсата на елементарни културни и общественополезни навици. Как ще се интегрира в едно общество онзи, който не знае езика на националната общност?

Целият материал:
Прикачени файлове
Проблемите на ромите.rar
(4.95 KиБ) Свален 13 пъти
Прочетено: 396 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”