Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Стресът и неговите проявления

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Стресът и неговите проявления

Мнение от Mozo »

Курсова работа

На тема:
СТРЕС И НЕГОВОТО ПРОЯВЛЕНИЕ



Изготвил: Мирослава Спасова Проверил: гл.ас. д-р К. Тодорова
Фак. Номер: 60/06


Съдържание:

1. Що е то стрес;
2. Видове стрес;
3. Причинители и симптоми на стреса;
4. Признаци за стресово натоварване;
5. Дългосрочни влияния на стреса;
6. Стресово натоварване в работната среда;
7. Как да се справим със стреса;
8. Заключение.

1. Що е то стрес?

Стресът е физиологичен и психологичен отговор на различни събития, които разстройват личния ни баланс по някакъв начин. Тези събития са известни като стресови фактори и общоприетото мнение е, че те са само негативни, например натоварване и изтощителната работа. Въпреки това всичко, което ни кара да се приспособяваме към определени условия може да се приеме за стресов фактор, това включва и някои позитивни емоции, които изживяваме. Без значение дали събитието, през което преминаваме е положително или отрицателно, чрез промяната която внася в живота ни, то ни кара да се приспособяваме към дадената ситуация и да придобиваме адаптивни способности, крайният резултат от което е чувството на стресираност и биологичният отговор на стреса от тялото ни.


2. Видове стрес

Интензивен стрес

Това е най- често разпознаваната форма на стрес, разпознава се по внезапното разтърсване и в повечето случаи се знае от какво се поражда – автомобилен инцидент, силен уплах или скок с парашут например. Освен от очевидни опасности интензивният стрес може да се предизвика от фактори като шум, изолираност, глад и др. Обикновено нашето тяло си почива, когато стресовите фактори намалеят или изобщо изчезнат. Тъй като е краткотраен като период интензивният стрес не предизвиква лоши и постоянни последици на организма.

Епизодичен интензивен стрес

Някои хора изпитват интензивен стрес периодично; животът им е хаотичен и неконтролиран, което ги подлага на множество стресови ситуации. Тези хора винаги бързащи, закъсняващи, решаващи множество проблеми ето защо при тях интензивния стрес се проявява като епизодичен.

Хроничен стрес

Хрoничният срес се описва като “неотслабващо напрежение в непрекъсващ период от време”. Хроничният стрес ни влияе ден след ден и година след година без да можем да му се противопоставим. Той засяга както физическото, така и психичното ни здраве, което води до разстройства и дори смърт.


Факторите, които предизвикват хроничния стрес най- често са:
Беднос и финансови затруднения;
Безработица;
Семейни проблеми;
Нездрави връзки и проблеми на работното място;
Военни действия в близост до местожителството;
Кавги и безпокойство;
Перфекционизъм.

Травматичен стрес

Сурови стресови реакции произтичат от интензивни преживявания като природни бедствия, сексуално насилие, животозастрашаващ инцидент. След изживения шок от случилото се и емоционална депресия, множеството от хората започват постепенно да се възстановяват, но за някои от тях психологическите и физическите симптоми предизвикани от травматизиращото изживяване не могат да бъдат преживяни и те живеят в постоянен стрес. Това състояние на организма и разума се определя като пос-травматичен стрес. Неговите симптоми обикновено са: кошмари, повишено внимание към застрашаващи ситуации, хронична раздразнителност и нервност, депресия. Пост-травматичният стрес е сериозно разстройство и за неговото лечение е необходим професионален опит на лекари и психолози.

3. Причинители и симптоми на стреса
Стресът въздейства на разума, тялото и поведението ни по много начини. Специфичните признаци и симптоми на стеса варират различно за всеки един човек, но при всички има потенциал за вреди върху здравето – физическо и психично, както и да се отрази във връзките с други индивиди. Симптомите и причинителите на стреса са различни при всеки отделен човек, но могат да се обобщят следните групи:

Интелектуални симптоми:
Проблеми с паметта;
Трудности при вземане на решения;
Трудности при концентриране;
Обърканост;
Негативизъм;
Преповтарящи се мисли;
Загуба на обективност;
Желание да избягаш;
Емоционални симптоми:
Унилост и хиперчувствителсност;
Безпокойство и тревожност;
Депресия;
Гняв и възмущение;
Лесна раздразнителност;
Съкрушимост;
Липса на самоувереност;
Апатия;
Нужда да се смееш или плачеш без причина.

Целият материал:
Прикачени файлове
Стресът и неговите проявления.rar
(77.97 KиБ) Свален 38 пъти
Прочетено: 638 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”