Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Възприятие

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Възприятие

Мнение от Mozo »

Софийски университет „Св. Климент Охридски”
Педагогически факултет

Дисциплина:
Психология

Реферат

Тема: Възприятие

Съдържание:


1. Основни характеристики ………………………………...3
Перцептивна организация
2. Разпознаване на модели…………………………….....4
Теорията за преработка „от долу на горе”
Теорията за преработка „от горе на долу”
Интерактивни теории
Субективни контури
3. Възприятие на дълбочина, размер и движение…........6
Възприятие за дълбочина
Познавателен и екологичен подход
Константност на размер и илюзии
Зрителни илюзии
4. Възприятие и опит……………………………………..9
Възстановено зрение при слепите хора
Възприятие след зрителна депривация
Влиянието на културата на върху възприятието


Тема:
Възприятие



Основни характеристики:

Възприятието включва организация и интерпретация на получените стимули чрез сетивните органи и усещането. Например когато слушаме как един човек пее, ние чуваме силата и височината на звука, докато способността ни да чуваме последователността от звуци като песен е акт на възприятието, тук говорим за така нареченият познавателен процес.

Възприятието води своето начало още през XVII век, където е обект на изследване от философът Томас Хобс. Той разглежда възприятието и на базата на него създава своето произведение „Не съществува понятие в човешкия разум, което в началото да не е било изцяло или от части зададено чрез сетивните органи”. Томас Хобс, както и много други философи като Джош Лок, епископ Джордж Бъркли разглеждат сетивата като единствен източник на познание.

Джордж Бъркли разглежда възприятието като процес на интерпретация на сетивната информация въз основа на познанията, натрупани чрез минал опит. Този процес не винаги се осъзнава, понякога става съзнателно. Например когато преценяваме разстоянието до един обект, ние не разсъждаваме съзнателно.
През XIX век възприятието се разглежда и от Херман фон Хелмхолц, той нарича този процес несъзнавано умозаключение.


Перцептивна организация

Терминът перцептивна организация се отнася до начина, по който групираме елементите в изображението, за да получим съдържателна конфигурация или форма. Това е структурирането на елементарните усещания като точки, линии и ръбове в обектите.
В началото на XX век немските психолози- Макс Вертаймер, Курт Кофка Волфганг Кьолер проявяват интерес към възприятието на формата. Те приемат схващането, че възприятието на формата е свързано с определени, организиращи свойства на мозъка. Според гещалт –психолозите възприятието на обекти става въз основа на вродени перцептивни процеси.
Гещалтпсихолозите ни представят набор от принципи за описване на начина, по който възприятията са организирани в смислени цялости. Първият е така нареченото перцептивно групиране, а вторият е разделението фигура-фон.
Перцептивно групиране е начин, по който пространствените модели са организирани в по големи единици. Този принцип на гещалт ни дават научно разбиране за всекидневното възприятие за света.
Вторият гещалтски принцип на перцептивната организация е разделението на фигура от фон или начина, по-който перцептивната ни система отделя обекта от фонови му контекст.

Разпознаването на модели

Разпознаването на модели е процес на класифициране и стимулиране в смислени категории обекти. Може да се определи всеки обект или събитие като модел, посредством описващи го характеристики. Теориите за разпознаване на модели могат да се групират в два класа-преработка „от долу на горе” и „от горе на долу”.
Теорията за преработка „от долу на горе” разглежда зрителната система като вертикално организирана, пръчиците и колбичките са в основата, а абстрактните категории или понятия, например куче и стол, са на върха някъде в главния мозък.
Преработката отдолу на горе се използва в опитите за конструирне на машини, които са в състояние да „виждат”. Този подход има много практически приложения.

Целият материал:
Прикачени файлове
Възприятие.rar
(21.24 KиБ) Свален 55 пъти
Прочетено: 478 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”