Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Народопсихологията като наука и средство за въздействие

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Народопсихологията като наука и средство за въздействие

Мнение от Mozo »

ТЕМА № 1
НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА КАТО НАУКА И СРЕДСТВО ЗА МОДЕЛИРАНЕ ПОВЕДЕНИЕТО НА ДАДЕН НАРОД
Стремежът към самоопознаване е едно от най – старите и вдъхновяващи стремления на човека. Науките, които си поставят за цел опознаването на обществото, социалните групи и индивидите са много и го правят от различен ъгъл на зрение. Една от тях е и народопсихологията. Макар че интересът към себепознанието датира от векове в човешката история, натрупването на знания в тази област става бавно. Съответно и народопсихологията се развива по – късно с напредването на познанията. Страните, които бързо и задълбочено развиха своята народопсихология – като Япония, Германия и до някаква степен САЩ – съумяха, използвайки точните познания за националната си психика, да ги съобразят с начините и формите на производството си и да достигнат до най – високи световни постижения. Една от причините за т.нар. “икономическо чудо” в Япония се корени във факта, че те овладяха собствената си национална психология, което им даде възможността да се съпоставят с другите високо развити страни и да използват положителното от тази съпоставка, което да даде на страната съответните предимства.
Обратното – в страните, където народопсихологията беше напълно занемарена или отречена се стигна до големи морални, социални и икономически проблеми. Практически политическите решения са невъзможни без познаването на националните реакции, стереотипите, склонностите към приемане на една или друга алтернатива.

1. НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА КАТО НАУКА И СРЕДСТВО ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ ОБЩЕСТВЕНИТЕ ОТНОШЕНИЯ
От най-дълбока древност човек си задава въпросите: кой съм, откъде идвам, накъде отивам; какво ме приобщава към другите, какво ме отличава от тях; мога ли да бъда друг, кога, защо и как мога да се променя; каква е взаимовръзката и взаимната зависимост с околната обществена и природна среда и т. н. За да си отговори, той констатира, че са му потребни знания за самата му същност; за обкръжаващата го среда, за взаимното проникване и влияние между човека и средата, в която живее. Заедно с големия въпрос „Кой съм и къде е моето място в света" пред човека стоят хиляди допълнителни въпроси, отнасящи се до необятния свят на неговите интереси на себепозна-нието. Жаждата на човека да се самопознае е част от неговото любопитство към света, към неговата човешка същност. Безспорно хората са различни като индивиди, но като личности те притежават много общи качества. В тази повторяемост на чертите трябва да търсим народопсихологичното начало.
А) СЪЩНОСТ НА НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА
Народопсихологията е наука за психическите явления и процеси, характерни за обособените исторически, политически, културно, териториално, езиково и религиозно, самосъзнати и самоопределящи се народи или нации. Марко Семов я определя като наука за самопознанието на народите. Тя е наука за традициите, за психичните особености, характерните черти и поведенчески реакции, за етно-културните съставки на един народ. Според проф. М. Семов народопсихологията има за предмет изучаването „както на общото, така и на специфичното в поведението на отделните народи, начинът, по който те реагират на една или друга историческа даденост, основните емоционални и други психически дадености, които приобщават отделните народи, но и които ги различават. Тя е натрупаното в историческия процес обществено мнение за нас си... В обобщение на казаното дотук народопсихологията е наука за био­логичните, историческите, географските и културните фактори, вли­яели и влияещи по съответен начин в психиката и поведението на отделните народи. Тя е наука за националния характер и за нацио­налния живот.
В България Тодор Панов е първият, който се опита да изясни същността на народопсихологията като наука и да формулира нейните задачи. Неговият пример бе последван от П. Дървингов, См. Казанджиев, Ст. Гидиков, Ст. Костурков, М. Драганов и други. Използвайки достиженията на всички автори в разглежданата област, в том първи на трилогията „Народопсихология" проф. Марко Семов изясни ней­ната структурна и съдържателна страна. Много оригинално той срав­нява народопсихологията с разширеното възпроизводство на натрупани вече знания, опит и привички (възгледи и ценности). Подчертава, че тя служи като средство против „забравяне или затрупване в паметта на хората и времето". Дава интересно определение на понятието традиция: „повторяемост на явления, на стереотипи и привички, на действия и поведение, които, срещайки съпротивата на днешния ден, невинаги преминават в бъдещето". Според него наро­допсихологията „в крайна сметка не е нищо друго освен натрупаното в историческия път обществено мнение на един народ за себе си и неговото опознаване".
От изложението на монографията могат да се откроят следните авторови идеи за същността на народопсихологията:

Целият материал:
Прикачени файлове
Народопсихологията като наука и средство за въздействие.rar
(34.95 KиБ) Свален 16 пъти
Прочетено: 337 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”