Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Психологично профилиране на извършителите на престъпления

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Психологично профилиране на извършителите на престъпления

Мнение от Mozo »

Курсова работа по дисциплината

На тема: „ Психологично профилиране на извършителите на престъпления ”

Специалност: “Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред”

Използвана литература


• Кунчев,Й. (2000) Криминалистика: престъпление, отражение, познание

• Маджаров, Е., Психологично портретиране на правонарушителите

• Попов, Х., Психология на човешката агресия

• Стойчев. Н., Психологично профилиране

• Стойчев. Н., Психологично профилиране на извършителите на убийство

• Pomagalo.com

http://library.thinkquest.org
http://translate.google.bg












Прилагането на психологични методи и подходи в значителна степен може да допринесе за обогатяването на криминалното разследване, относно индивидуалните характеристики на извършителя, поведението му преди, по време на и след извършване на престъплението, мотивация, общ психичен статус и други личностни характеристики. Психологичното портретиране или още т.нар. психологично профилиране, е само една част от психологическата диагностика. От своето създаване до сега, то е наричано с много имена и е практикувано на много нива през годините. В речниците и енциклопедиите можем да го срещнем като: криминално профилиране, криминално портретиране, психологично профилиране или личностно профилиране. Психологичният профил е едно добро пособие за разкриване и идентифициране. Въпреки това то не е единствено средство, използвано от специалистите при работа с неразкрити престъпления. Може би поради факта, че не обещава физически отговори и не може да гарантира завършеност и позитивна идентификация на обекти. Неговата основна роля е да асистира на специалистите чрез включването на потенциални обекти, да показва вътрешните мотиви на престъпника, да фокусира оперативната стратегия и да спомогне накрая за успешното идентифициране на изследвания обек. Началото на криминалното профилиране започва през далечната 1820 година на 19 век, докато Джейкъб Фрийс заедно с Чезаре Ламброзо поставят основите на това учение със своите теории, а което по-късно, през 20 век бива допълнено от Кречмер с неговата теория за типовете тяло (физическият строеж на тялото). Според Ressler и Burgess (1985г.) психологичното профилиране помага при разследването на криминални престъпления от 76% до 93 % от случаите.
Психологичният анализ на едно тежко престъпление дава възможност да бъдат систематизирани основни поведенчески характеристики на специфичните за типа личност. Психологическият профил се осъществява на базата на сравнителния анализ ( използване на обощени характеристики на идентифицирани извършители ) и креативен анализ ( обощаване на поведенческите действия, които определят уникалността на извършителя ). Изучаването на социалните и психични детерминанти на престъпното поведение дават основни насоки за интерпретиране на предприетите от извършителя действия, в контекста на неговата личностна детерминираност. Изследователите, които предлагат различни модели за личностната детерминация на криминалното поведение, се опират на основните теории за личността.

Целият материал:
Прикачени файлове
Психологично профилиране на извършителите на престъпления.rar
(18.02 KиБ) Свален 6 пъти
Прочетено: 20 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”