Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Психологически профил на насилствените извършители

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Психологически профил на насилствените извършители

Мнение от Mozo »

Реферат

На тема:
Психологически профил на насилствените извършители

Изготвил:
Специалност: Юридическа психология
Фак. №

Възложил:
Доц. Д-р Емил Маджаров
Съдържание:

• Увод
• Психологическо профилиране
• Изготвяне и съдържание на психологическия профил
• Кои правонарушители са насилствени?
• Психологически особености на извършителите на убийства
• Психологически особености на извършителите на изнасилване
• Използвана литература

Увод

Проблемът за личността на престъпника винаги е вълнувала както теоретици, така и практици. Интересът към нейното изследване се появява много отдавна, но и до днес няма единно разбиране за престъпната личност.Редица направления в психологичта на личността,социалната,клиничната психология и психологията на развитието могат да съдействат за задълбочено рефлексиране на личностните качества и механизми, които имат пряко отношение към асоциалните прояви.
Изследването на отделните категории правонарушители през различни периоди от развитието на психологическото портретиране е съпроводено от разнообразни трудности и проблеми.
В криминалистичната психология портретирането подпомага идентификацията на правонарушителя по престъпния му почерк, усъвършенстване на стратегиите за водене на разпит, следствен експеримент, очна ставка и обиск.


Психологическо профилиране (портретиране)

Психологическото портретиране е важна приложна сфера на юридическата психология, която непосредствено служи за разрешаването на практически задачи по профилактичната, оперативната, следствено – съдебната и пенетенциарно – пробационната дейност. Психологическото портретиране е дейност, която обединява в себе си усилията на криминалистични, криминални, съдебни и пенитенциарни психолози.
Прилагането на психологични методи и подходи в значителна степен може да се допринесе за обогатяване на криминалното разследване, относно индивидуалните характеристики на извършителя, поведението му преди, по време и след престъплението, мотивацията, общия психичен статус и други уникални личностни характеристики.
Психологическия профил съдържа информация за личността на извършителя като обхваща „..неговият вътрешен свят, потребностите и подбудите, лежащи в основата на постъпките му, емоционално – волевата сфера, способностите и особеностите на интелектуалната му дейност (мислене, възприятие, памет)” (Маджаров, стр.18)
Психологическият анализ на едно престъпление и изграждането на психологически профил на неизвестен извършител могат да дадат обективна насока на разследването.
Основните етапи на психологическа работа по едно престъпление сами по себе си са взаимосвързана система със своя вътрешна логика и последователност, чиято основна цел е идентифициране на извършителя, изясняване на престъпната мотивация и разкриване на факти и обстоятелства, уличаващи престъпника.
Методът, който подпомага систематизирането на основни личностни параметри на неизвестен извършител на престъпление въз основа на реализираните от него насилствени поведенчески актове по време на самото престъпление, се дефинира като психологическо профилиране. Задачата на психологичния профил е да създаде реалистична престава за доминиращите индивидуални характеристики на неизвестен извършител с цел изграждането на надеждна оперативна версия и стесняване на кръга заподозрени.


Изготвяне и съдържание на психологическия профил

Психологичният профил на практика представлява оценка на личността на евентуалния извършител. Тя съдържа информация, свързана със социалните и психологичните характеристики на извършителя, като например: раса, пол, възраст, професионална заетост, религиозна принадлежност, семейно положение и образование.
Основните източници на информация, които ползва психологът при изготвяне на профила, са:
• веществените доказателства;
• сцена на местопрестъплението;
• избор на жертвата;
• начинът на извършване на престъплението.

Целият материал:
Прикачени файлове
Психологически профил на насилствените извършители.rar
(42.27 KиБ) Свален 8 пъти
Прочетено: 64 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”