Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Добрият родител е...

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283994
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334747
Местоположение: Somewhere In Time

Добрият родител е...

Мнение от Mozo »

Научно есе
на тема
„Добрият родител е…“

Родител – Уикипедия:
Родител е грижещият се за собственото си потомство индивид. При хората, родителят е този, който се грижи за децата си, като „дете“ се отнася за потомство, а не непременно за възраст.
Биологичен родител е човек, чиито гамети са предадени в дете: мъжките чрез сперма, а женските чрез яйцеклетка. Биологичните родители са роднини от първо коляно, като всеки от тях има 50% генетично участие. Жена може да стане родител и чрез сурогатно майчинство.
Родители могат да бъдат и осиновители, които се грижат за потомство, без да имат биологична връзка. Сираци, без осиновители, могат да бъдат отгледани от техните баби и дядовци или други членове на семейството.

Една от най-трудните и отговорни задачи в живота на човек е да създаде поколение и да бъде добър родител. Темата за родителството може да се разглежда от две страни, едната е от страната на дете, другата е от страната на родител. Тъй като аз съм родител на две деца ще разгледам темата от страната на родител. Много хора създават поколение без да са наясно колко усилия и търпение са нужни за отглеждането на едно дете. Ако родителството и възпитанието на децата се разглеждаха като работа, то тя би могла да се определи като най-трудната и сложна професионална задача– да отгледаш отговорни, мъдри, възпитани, самостоятелни деца с добро самочувствие и социални умения, е много отговорна и не лека задача. Перфектни родители няма. Всички сме хора. И често в стремежа си да изпълним родителската си роля „ правилно“ се загубваме някъде в лабиринта на несигурността. И често си задаваме въпроси:
• Правилно ли постъпвам сега?
• Как ще се отрази това на детето?
• То дали ще разбере мотивите ми/ ни?
• Ще ме упреква ли?
• Заслужава ли си всичко това? И т.н. и т.н……
Въпроси, въпроси, които често ни държат будни и тревожни.
Добрата, здрава връзка с детето, взаимното доверие прави един родител добър.
Възпитанието е ключът към създаването на пълноценен човек. Отговорните родители трябва да разговарят помежду си и да решават кое е най-доброто за децата им, как точно ще ги възпитат, кое ще бъде разрешено и кое забранено. Нужно е да има единство в методите на възпитаване между всички, гледащи дадено дете. Глупаво е когато майката не позволява, а бащата казва „прави каквото искаш”. Важно е детето от малко да знае, че има правила и те трябва да бъдат спазвани. Ако на детето не му се поставят някакви ограничения и му се позволява всичко, това ще рефлектира върху бъдещото му развитие. Често родителите не възпитават децата си въобще, а разчитат детската градина или училището да свърши това вместо тях.
Родителската роля:
Тази роля за много хора е очаквана и добре планирана. Тя е съчетана с други роли и включва определени очаквания, преживявания, вярвания и способности. Част от тази роля се овладява в процеса на общуването с детето, в индивидуалния опит, една друга част от тази роля се овладява от наблюденията върху собствените родители. Тези различни източници, оформящи идеята за родителската роля, са причина и за появата на някои грешни очаквания и желания. Окун и Рапапорт /1980/ описват няколко такива мита:
• Раждането на детето ще спаси брака;
• Детето е притежание и продължение на своите родители, децата трябва да мислят, чувстват и постъпват така, както са постъпвали, чувствали и мислели родителите в своето детство;
• Децата трябва да се грижат за родителите, като остареят;
• Децата трябва безпрекословно да се подчиняват на родителите;
• Да имаш дете, означава то винаги да те обича и да бъде до теб;
• Чрез детето родителите получават възможност да постигнат това, което би трябвало да постигнат;
• Ако родителите имат необходимите умения, те ще могат да получат винаги това, което искат да получат;
• Неуспехът на детето е неуспех на родителите;
• Майката естествено е по- добрият родител;
• Родителството е нещо самоочевидно, инстинкт и то не изисква учене;
Много често родителите се заблуждават като си мислят, че възпитанието се състои само в това възрастните да казват на децата как трябва да се държат, как правилно да живеят и какво да не правят.
Всъщност възпитанието на детето започва от момента, в който то се роди и не спира, докато порасне. Психолозите казват, че децата не слушат родителите, но виждат всичко. И ако се предостави възможност на детето да избере как да постъпи в определена ситуация, то ще постъпи така както неговият родител би направил, а не както той говори. Аз, като майка на две деца мога да опиша лични примери и то доста. Странно е да чуеш 3 годишната си дъщеря да говори с куклите, имитирайки те как ти говориш и се държиш в определена ситуация.
В тази връзка искам да вмъкна една притча.
„ Започни от себе си“
Когато бях млад и въображението ми нямаше граници, си мечтаех да променя света. С годините и опита осъзнах, че светът е твърде голям, затова реших да променя страната си. Но и в нея всичко си оставаше същото .

Целият материал:
Прикачени файлове
Добрият родител е.rar
(65.91 KиБ) Свален 9 пъти
Прочетено: 160 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”